پشتیبانی: 09182096785
چرا سه نظام درل من مدام می افتد؟

چرا سه نظام درل من مدام می افتد؟

  • 12 مرداد 1401
  • زمانه جوانمردی

اخیراً با دریل برقی خود کار می کردم و همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه اجازه دادم دریل به حالت استراحت خود بازگردد.  سه نظام دریل به سادگی بدون هیچ اخطاری از روی دریل بیرون افتاد. خوشبختانه بر روی دست یا پاهایم نیفتاد زیرا سه نظام نسبتاً سنگین است. بعضی از دریل ها مانند دریل و پیچ بند برقی پارکساید 300 وات تمام صنعتی دارای سه نظام جدا شونده هستند و ممکن است هنگام کار با نمونه های ماشبه با مشکلاتی روبرو شده باشید. ازجمله این مشکلات جدا شدن مداوم سه نظام است. اگر از خود می‌پرسید: چرا سه نظام دریل تان چرا زود جدا می شود در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.


به طور خلاصه از بین رفتن کشش بین قسمت داخلی سه نظام و شفت باعث شل شدن سه نظام می شود. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد از جمله کثیفی انباشته، سایش یا استفاده نادرست از مته.


خوشبختانه تقریباً بلافاصله متوجه اشتباه شدم. از آنجایی که من به طور منظم دریل خود را بررسی می کنم توانستم کثیفی انباشته شده را چک کنم. فرسوده و پاره نشده بود زیرا قبلاً سه نظام شل نشده و یا تعویض نشده بود. اتفاقی که افتاد این بود که من با مته اشتباه کار کردم. ب عداً در این مورد بیشتر خواهم گفت. در این مقاله می‌خواهم همه چیزهایی را که برای اینکه بفهمید چه مشکلی با دریل دارید و چگونه از تکرار آن جلوگیری کنید در اختیار شما قرار دهم. "چرا سه نظام من مدام می افتد؟" سوالی است که تا چند لحظه دیگر به آن پاسخ داده خواهد شد.

 

شناسایی قطعات دریل

قبل از شروع بررسی مشکل و بحث در مورد راه حل های جایگزین ضروری است که نام دقیق قطعات دریل را بدانید. به این ترتیب وقتی این مقاله را می خوانید، دقیقاً متوجه خواهید شد که در مورد چیست و بهتر متوجه خواهید شد که چرا یک سه نظام می افتد. هر جزء را با جزئیات مرور نمی کنم.  در عوض روی مواردی که مربوط به این موضوع هستند تمرکز خواهم کرد.
سه نظام مته: قسمتی است که دریل ها و فرزهای خود را محکم می کنید. در بیشتر موارد آچار را می توان از طریق یک سوراخ کوچک وارد کرد تا چاک را قفل و باز کند و مته را محکم در جای خود نگه دارد. JT33 چاکی است که به صورت استاندارد با اکثر مته پرس ها عرضه می شود.
چاک آربور بخشی از دریل است که چاک را به مکانیزم چرخش موتور متصل می کند. از نظر ظاهری سه نظام یک میله فلزی بلند با ساقه مخروطی شکل است.  داخل چاک همان شکل مخروطی را دارد و با کشیدن آن روی شفت آن را صرفاً با اصطکاک در جای خود نگه می‌دارد.

 

خرید دریل پارکساید

 

چگونه یک دریل به سه نظام متصل می شود؟

برای اطمینان از اتصال ایمن بهتر است که چاک را به آربور ضربه بزنید. با این حال، برای انجام این کار از زور استفاده نکنید.  چند ضربه ملایم روی چاک مته باید برای محکم کردن آن و جلوگیری از شل شدن یا سر خوردن آن کافی باشد.
توصیه می‌شود از روش زیر برای نگه داشتن این سه نظام در جای خود استفاده کنید : سه نظام را روی محور مخروطی دریل بچرخانید. آن را به اندازه کافی فشار دهید تا سه نظام با اصطکاک سبک در جای خود ثابت بماند. به دلیل طراحی مخروطی شفت و شکل مخالف چاک در داخل به طور خودکار خود را در موقعیت صحیح قرار می دهد. برای کمک به سر خوردن بیشتر چاک چند ضربه بزنید. هرگز به چاک مته با چکش ضربه نزنید تا از تخریب آن جلوگیری کنید.

 

چرا سه نظام من مدام می افتد؟

همانطور که قبلاً در این مقاله ذکر شد وقتی یک سه نظام می افتد این می تواند به دلایل مختلفی اشاره کند.
کثیفی انباشته شده ساده یکی از معمول ترین علل شل شدن چاک مته است.
همانطور که قبلاً گفته شد اصطکاک لازم است تا سه نظام را محکم به شفت آربور متصل نگه دارد. هنگامی که گرد و غبار و خاک بین محور مخروطی و داخل چاک جمع می شود اصطکاک را می توان کاهش داد. در نتیجه کثیفی، شکاف های کوچکی بین اتصال چاک و شفت ایجاد می شود و باعث جدا شدن سه نظام می شود. بنابراین تعمیر و نگهداری خوب سه نظام مورد نیاز است و می تواند به جلوگیری از این اتفاق کمک کند.
-دلیل دوم شل شدن سه نظام سایش و پارگی است.  اگر دریل قدیمی دارید و بارها مجبور شده اید سه نظام را تعویض کنید یا چندین بار سه نظام لیز خورده یا شل شده باشد احتمال سایش و پارگی زیاد است.  شفت را بررسی کنید و مراقب آسیب یا تراشه های فلزی کوچک باشید.  حتماً داخل سه نظام را برای آسیب دیدگی بررسی کنید.

خرید دریل برقی دیوالت

سه نظام آسیب دیده لزوماً به این معنی نیست که باید دریل دور ریخته شود.  شما می توانید آن را جایگزین کنید. وقتی دستگیره را به سمت پایین بچرخانید، می بینید که یک شکاف در دوک وجود دارد.  قرار دادن یک آچار مخروطی در این شکاف و چند ضربه زدن به آن باعث شل شدن آربور می شود..یک سه نظام جدید قرار دهید کافی است آن را در حین چرخاندن خرطومی جدید در سوکت اسپیندل قرار دهید تا تانگ روی خرطومی را با سوکت شکاف دار در دوک ردیف کند.  به آرامی با یک چکش یا یک بلوک چوبی به صورت چاک ضربه بزنید تا خرطومی در دوک قرار گیرد.

اگر به دنبال خرید دریل برقی با سه نظام های فلزی و با کیفیت هستید می توانید قیمت انواع دریل را در بانه ناب مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
روزبه امیری
1401/9/6

سلام حال شما خوبه.
من یک دستگاه از نوع پارکساید ۳۰۰ وات که توی مقاله تون نام بردید دارم و متاسفانه اون شفت سه نظام و که محل قرار گیری ساچمه های قفل کن به پیچبند هستش خراب شد .حال از شما دوست عزیز سوال دارم که آیا سه نظام این دریل رو موجود دارین به عنوان استوک و یا همکارانتون دارن که بتونم تهیه کنم.اگر جواب منفی هستش شما راه حلی برای تعویض و تبدیل به دریل معمولی و بدون پیچبند دارین که به بنده ارائه بدین.چون واقعا دریل خوبی هست و بقول معروف این ابزار رو دوست دارم.با سپاس از مقاله خوبتون

پاسخ از طرف مدیر سایت
1401/9/6


سلام. والا تنها راه حل اینه که یه سه نظام تقه ای پیدا کنید. متاسفانه لوازم جانبیشو نداریم. ولی اگه تو اینترنت سرچ کنید اونایی که دارن احتمالا دریل شکسته دارن که بتونن سه نظامش رو بهتون بفروشن. گرچه پیدا هم بشه قیمتش رو انقدر زیاد میزنن زیاد نمیصرفه

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha