پشتیبانی: 09182096785
سه نظام دریل چیست و چه کاربردی دارد؟

سه نظام دریل چیست و چه کاربردی دارد؟

  • 27 فروردین 1401
  • سامان موسوی

دریل یکی از ابزارهای پرکاربرد در کارهای فنی، صنعتی و خانگی است. بطور قطع می توان گفت پرفروش ترین ابزار صنعتی دریل است که به دو دسته دریل شارژی و دریل برقی تقسیم می شوند. یکی از قطعات اصلی و حیاتی دریل سه نظام است. وظیفه اصلی سه نظام رابط بین موتور و مته است. از نظر جنس بدنه دو نوع سه نظام پلاستیکی و فلزی و از نظر کارکرد نیز دو نوع سه نظام آچار خور و سه نظام اتوماتیک وجود دارند.
در داخل سه نظام گیره هایی وجود دارند که وظیفه آنها محکم نگه داشتن مته است. هنگامی که سه نظام در جهت عقربه های ساعت بچرخد گیره ها در مته قفل می شوند و اگر سه نظام را برخلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید گیره ها از دور مته دور شده و آن را آزاد می کنند. مته هایی که در داخل سه نظام قرار می گیرند معمولا 4 ضلعی و 6 ضلعی هستند و اندازه آنها را بر اساس قطر دایره ای آن تعیین می کنند.

 

سه نظام آچار خور

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم سه نظام ها به دو دسته سه نظام آچار خور یا دستی و سه نظام اتوماتیک دسته بندی می شوند. در نوع آچار خور که به آن سه نظام دستی نیز می گویند برای محکم و شل کردن مته از یک آچار مخصوص استفاده می شود. معمولا همراه دریل های با سه نظام آچار خور یک آچار مخصوص نیز می باشد. اما اگر آن را گم کرده و قصد خرید آچار سه نظام را داشته باشید می توانید به راحتی آن را در مغازه هایی که ابزار آلات صنعتی می فروشند پیدا کرده و خریداری کنید. البته توجه داشته باشید که آچاری که خریداری می کنید با اندازه سه نظام دریل تان متناسب باشد.

خرید سه نظام دریل

سه نظام اتوماتیک

دریل های با سه نظام اتوماتیک جزء محبوب ترین و پر فروش ترین دریل های موجود در بازار هستند. مزیت اصلی دریل با سه نظام اتومات این است که روند تعویض مته بسیار سریع تر از سه نظام آچار خور است. برای قرار دادن مته در داخل دریل با سه نظام اتومات تنها کافی است بدنه سه نظام را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا دندانه های آن باز شده و مته در داخل آن قرار گیرد. برای محکم کردن مته نیز کافی است که سه نظام را برخلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. روال کار سه نظام اتومات و آچار خور یکی است و تنها تفاوت آنها ابزار مورد نیاز برای کار با سه نظام است.

خرید دریل شارژی دیوالت 21 ولت از بانه

اگر قصد خرید دریل خانگی را دارید می توانید دریل هایی با سه نظام اتوماتیک را خریداری کنید. معمولا سایز سه نظام های مورد استفاده برای کارهای خانگی و نیمه صنعتی 10 و 13 میلیمتر است. یکی از محبوب ترین دریل های با سه نظام اتومات دریل شارژی دیوالت 21 ولت است که می توانید آن را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب خریداری کنید. این دریل که دارای سه نظام پلاستیکی بوده و می توان انواع سری مته و پیچ بند را تا سایز 10 میلیمتر در این سه نظام قرار داد. معمولا بیشترین کاربرد این دریل برای پیچ بند یا همان پیچ گوشتی شارژی است.
ازجمله محبوب ترین و پر فروش ترین دریل های با سه نظام فلزی و آچار خور دریل برقی دیوالت 1280 وات است. این دریل تمام صنعتی بوده و می توان از آن برای کارهای خانگی و صنعتی استفاده کرد. سایز سه نظام این دریل حداکثر 13 میلیمتر است.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha