پشتیبانی: 09182096785
نکات ایمنی در انجام کارهای خانگی که باید رعایت کنید

نکات ایمنی در انجام کارهای خانگی که باید رعایت کنید

  • 1 شهریور 1401
  • سامان موسوی

متاسفانه انجام کارهای فنی خانگی ممکن است با درجاتی از خطر همراه باشد. جالب است بدانید که در سال 2019، بیش از 775000 جراحت در هنگام تعمیرات خانگی نسبت داده شده است، از جمله بیش از 165000 پارگی انگشت. از آنجایی که متاسفانه هزینه تعمیرات خانه با توجه به گرانی های اخیر به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده عده بسیاری از صاحب خانه ها ترجیح می دهند که تعمیرات وسایل خانگی شان را خودشان انجام دهند. در این مقاله از سایت بانه ناب نکات ایمنی با شما در میان خواهیم گذاشت که می توانند در هنگام انجام کارهای خانگی نجات دهنده شما باشند.

- همچنین اگر قصد خرید ابزار آلات صنعتی را دارید می توانید قیمت دریل شارژی ، قیمت دریل برقی ، قیمت تراز لیزری و سایر ابزارها را بدانید می توانید آن را در سایت بانه ناب مشاهده کنید.

 

قبل از شروع پروژه

همیشه محدودیت های خود را بدانید. اگر هر زمانی در مورد پروژه احساس ناراحتی کردید یا نمی دانید چه کاری باید انجام دهید با یک متخصص که دانش و تجربه مناسب دارد تماس بگیرید. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا باید یک کار را خودتان انجام دهید یا یک حرفه ای را استخدام کنید، تمام جنبه های پروژه را در نظر بگیرید - تجهیزات، ابزار، مواد، پول و البته زمان! گاهی اوقات انجام آن به تنهایی ارزان‌تر است، اما یک اشتباه خطرناک گران‌تر، دردناک‌تر و زمان‌برتر خواهد بود.

 

تجهیزات حفاظتی مناسب برای کار داشته باشید

 

خرید تجهیزات حفاظتی

 

ازجمله جراحاتی که افراد هنگام تعمیرات خانه شان دچار شده اند می توان به پارگی انگشت، آسیب های چشمی، آسیب های سر و شکستگی اشاره کرد. بسیاری از این صدمات با پوشیدن لباس محافظ مناسب قابل پیشگیری است. اگرچه پروژه های مختلف به اقدامات احتیاطی ایمنی متفاوتی نیاز دارند، تقریباً همه پروژه ها به موارد زیر نیاز دارند:

-    داشتن دستکش مخصوص سنگین
-    عینک محافظ
-    چکمه های کار یا کفش های پنجه بسته
-    لباس کار، مانند شلوار جین و پیراهن

بسته به پروژه شما، ممکن است به ماسک گرد و غبار، کلاه ایمنی، زانوبند یا حتی محافظ شنوایی نیاز داشته باشید. در تجهیزات ایمنی با کیفیت برای پروژه های خانگی سرمایه گذاری کنید. هرچه تجهیزات بهتری داشته باشید، محافظت بهتری خواهید داشت. همچنین خرید دستکش های چرمی و عینک ایمنی با لنزهای پلی کربنات را در نظر بگیرید.

 

اقدامات احتیاطی مناسب برای تعمیر خانه را در محل خود داشته باشید

 

تعمیر خانه

 

قبل از شروع یک پروژه، فهرستی از آنچه نیاز دارید تهیه کنید. برنامه ریزی و آماده سازی به شما کمک می کند تا هر پروژه ای را سریع و ایمن انجام دهید. برای هر پروژه تعمیر خانه، یک جعبه کمک های اولیه را در نزدیکی خود نگه دارید و قبل از شروع کار آن را بررسی کنید. هر اقلامی را که استفاده کرده اید، به خصوص چسب زخم و پماد آنتی بیوتیکی را جایگزین کنید.
اگر با ابزارهای برقی مانند دریل برقی ، دریل شارژی ، سنگ فرز ، عمود بر ، دستگاه جوش و همچنین با مواد قابل اشتعال کار می کنید حتما یک کپسول آتشنشانی در اطراف خود داشته باشد. آیا پروژه شما از عناصر گرمایشی استفاده می کند؟ یک سطل یخ در دسترس داشته باشید. با ابزار برقی کار می کنید؟ اطمینان حاصل کنید که همیشه منبع برق را قطع کرده و گاز یا هر وسیله برقی را بلافاصله پس از استفاده از آن خاموش کنید.

 

آشکارسازهای دود و مونوکسید کربن را فراموش نکنید

 

آشکار ساز دود و منوکسید کربن

 

اگر بر روی مواد مختلف و حساس کار می کنید هرگز پروژه ای را بدون هشدار دهنده دود و آشکارسازهای مونوکسید کربن شروع نکنید. بدون تهویه مناسب، مونوکسید کربن می تواند در خانه شما به دلیل استفاده از تجهیزات سوختی خاص، مانند اره ها یا واشر برقی در خانه انباشته شود. یک آشکارساز فعال می تواند به شما در مورد مشکل هشدار دهد و به شما زمان می دهد تا خارج شوید و با کمک اضطراری تماس بگیرید.

 

نحوه استفاده صحیح از نردبان را بدانید

 

نحوه استفاده از نردبان

 

البته شما باید بدانید که چگونه از تمام تجهیزات مورد نیاز برای یک پروژه استفاده کنید مانند دریل شارژی و دریل برقی، میخکوب، سنگ فرز، اینورتر جوش و غیره. با این حال، یکی از خطرناک ترین ابزارهایی که برای اکثر تعمیرات خانگی نیاز دارید، نردبان است. در آمریکا سالانه بیش از 164000 نفر به دلیل آسیب دیدگی از نردبان به اورژانس مراجعه می کنند و بیش از 300 نفر بر اثر سقوط از نردبان جان خود را از دست می دهند.

 

قبل از بالا رفتن از نردبان، این نکات ایمنی اضافی را بررسی کنید:


-    بالا و پایین نردبان را محکم کنید.
-    هرگز نردبان را روی سطوح ناپایدار مانند جعبه، بشکه و غیره قرار ندهید.
-    اگر در محیط بیرون کار می کنید سعی کنید در هوای بد از نردبان استفاده نکنید.
-    از کفش های کاری استفاده کنید که لیز نخورند.
-    اطمینان حاصل کنید که نردبان حداقل سه فوت از لبه بالایی سطح کشیده شده است.
-    اطمینان حاصل کنید که نردبان شما یک وسیله قفل برای باز نگه داشتن آن دارد.
-    در حین کار همیشه دو دست و یک پا یا دو پا و یک دست را روی نردبان نگه دارید.
-    هرگز از سه پله بالا استفاده نکنید.
-    هرگز از نردبان شکسته استفاده نکنید.

 

ابزار مناسب در شرایط مناسب

 

ابزار فنی

 

همیشه از تجهیزات مناسب استفاده کنید. بسیاری از اوقات صدمات به این دلیل اتفاق می افتد که افراد از ابزار یا تجهیزات مناسب استفاده نمی کنند. اگر نمی دانید چگونه از ابزار یا تجهیزات مناسب برای یک کار خاص استفاده کنید با یک متخصص تماس بگیرید. همچنین، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از حوادث با ابزار برقی یا هر ابزار دیگری این است که آن را در وضعیت مناسبی قرار دهید. بیشتر احتمال دارد با اره ها یا چاقوهای کند و همچنین ابزار زنگ زده و سیم های برق فرسوده مجروح شوید.

 

مراقب اطراف خود باشید

 

نحوه تعمیرات خانه

 

یکی از ساده ترین نکات ایمنی نگهداری از خانه این است که از آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد آگاه باشید. این در مورد استفاده از مواد شیمیایی بسیار مهم است. مطمئنا نمی خواهید کودکان خردسال و حیوانات خانگی از آفت کش ها، سفید کننده ها یا سایر مواد خطرناک استفاده کنند. همچنین هنگام استفاده از نردبان در بیرون، از سیم های برق خودداری کنید. نردبان های بزرگ به راحتی می توانند گرفتار شوند و باعث برق گرفتگی شوند. گودال‌ها و سایر خطرات آب می‌توانند باعث لغزش، افتادن و آسیب‌های دیگر شوند، بنابراین از ایستادن در آب، به‌ویژه هنگام کار با برق خودداری کنید. مطمئناً نباید نردبان خود را در گودال قرار دهید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha