پشتیبانی: 09182096785
8 نکته برای سوراخکاری در فلزات

8 نکته برای سوراخکاری در فلزات

  • 28 شهریور 1400
  • سامان موسوی

چه از دریل به عنوان یک ابزار برای کارهای صنعتی استفاده کنید و چه برای کارهای خانگی ممکن است شرایطی پیش بیاید که مجبور به سوراخکاری در فلزات شوید. ابزارها و روش های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارند. در اینجا به بررسی 8 نکته خواهیم پرداخت که به شما کمک می کند سوراخکاری ایمن و سریعی داشته باشید.


همچنین اگر قصد خرید دریل برقی یا خرید دریل شارژی را دارید می توانید آن را در سایت بانه ناب خریداری کنید.

 

از مته مخصوص برای سوراخکاری فلزات استفاده کنید

تقریبا هر مته ای می تواند تا حدی بر روی فلزات سوراخکاری انجام دهد. اما در واقع اکثر مته ها برای سوراخکاری در موادی مانند چوب و دیوار ساخته شده اند. مته هایی که از فولاد سخت (HSS) ساخته شده اند برای سوراخکاری بر روی فلزات مناسب هستند. اما اگر کارتان به گونه ای است که بطور مداوم مجبورید که بر روی فلزات سخت مانند فولاد ضد زنگ یا چدن کار کرده و آنها را سوراخ کنید بهترین کمی بیشتر هزینه کرده و مته هایی از نوع کبالت که از کیفیت بهتری برخوردار هستند را خریداری کنید. بعضی از مته ها دارای روکش مخصوصی به نام نیتریت تیتانیوم (TiN) هستند که به گفته سازندگان مقاومت بیشتری در برابر حرارت و اصطکاک داشته و باعث می شود که 6 برابر بیشتر از مته عادی کار کنند.

 

از چشمان خود محافظت کنید

یک قطعه فلزی کوچک می تواند آسیب جبران نا پذیری به چشم هایتان وارد کند، به همین جهت استفاده از عینک ایمنی هنگام سوراخکاری بر روی فلزات بسیار ضروری است. برای بهترین محافظت صورت تان، عینک های ایمنی را انتخاب کنید که دور صورت شما بپیچد.

 

یک گودی ایجاد کنید

هنگام شروع سوراخکاری بر روی فلزات به احتمال زیاد نوک مته بر روی آهن سر می خورد و احتمال اینکه به شما نیز آسیب بزند زیاد است. برای جلوگیری از این امر، محل سوراخکاری را تعیین کرده و علامت بزنید سپس یک میخ را با چکش در محل مورد نظر بکوبید تا کمی گودی ایجاد شود. این کار باعث می شود که نوک مته در گودی ایجاد شده قرار گرفته و سر نخورد. برای سوراخکاری بر روی کاشی های حمام جهت نصب دوش و لوازم حمام نیز می توانید این کار را انجام دهید.

 

استفاده از روغن مخصوص باعث سریع تر انجام شدن کار می شود

برای سوراخکاری روی فولاد به اندازه 1/8 اینچ یا ضخیم تر  از مایع برش یا روغن چند منظوره مانند 3-IN-ONE استفاده کنید. روان کردن مته باعث کم شدن سطح اصطکاک و گرما می شود که در نهایت به حفاری سریع تر منجر شده و کمک می کند تا مته شما بیشتر دوام بیاورد. برای فلزات آسان تری مانند آلومینیوم، برنج یا چدن  روانکاری معمولاً لازم نیست.

 

از گیره برای نگه داشتن فلز استفاده کنید

هرگز سعی نکنید تکه ای از فلز را در یک دست نگه ندارید در حالی که سعی می کنید آن را با دست دیگر سوراخ کنید. مته فلزی می تواند گیر کند، فوراً باعث چرخش ، ضربه و بریدگی قطعه کار شده و در عین حال احتمال آسیب دیدگی شما نیز بسیار بیشتر می شود. همیشه حداقل از دو گیره برای محکم نگه داشتن قطعه کار خود استفاده کنید. استفاده از گیره باعث می شود که کنترل بیشتری بر دریل داشته باشید و از هر دو دست تان برای سوراخکاری کمک بگیرید.

 

با یک سوراخ کوچک شروع کنید

نیاز به سوراخ بزرگ دارید؟ از سوراخ کوچک شروع کنید! بیشتر مته ها در اندازه های تا قطر 1 اینچ در دسترس هستند ، اما با شروع با 1/4 اینچ بهترین نتایج را خواهید گرفت. به همین جهت ایجاد سوراخ های کوچک بهتر از این است که یکسره سوراخی بزرگ را ایجاد کنید. این کار عمر مته و دریل را بالا می برد.

 

سوراخ را پاک کنید

پس از حفر سوراخ روی فلز، ایده خوبی است که لبه های تیز یا بریدگی های باقی مانده را بردارید. این کار نه باعث می شود خرده ریزها از سوراخ ایجاد شده بیروین بیاید و فشار کمتری نیز به دریل وارد می شود. برای اینکار می توانید یک مته بزرگ تر از سوراخ ایجاد شده برداشته و به آرامی در سوراخ قرار داده و بپیچانید. اینکار کمک می کند تا لبه های تیز سوراخ ایجاد شده از بین بروند.

 

با سرعت کم سوراخ کنید

هرچه مته تند تر بچرخد سریع تر گرم می شود و این گرما در طولانی مدت باعث می شود که عمر مته کاهش پیدا کند. بهترین کار این است که هنگام سوراخکاری بر روی فلزات دریل را با سرعت کم بچرخوانید. برای سوراخ کردن فلزات سخت بهتر است از سرعت کم و قدرت زیاد استفاده شود. داشتن سرعت زیاد در هنگام سوراخکاری فلزات ممکن است موجب شکستن مته نیز شود.

 

اگر به دنبال قیمت دریل می گردید می توانید لیست قیمت دریل شارژی و دریل برقی را در اینجا مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha