پشتیبانی: 09182096785
راهنمای خرید بهترین دستگاه جوش

راهنمای خرید بهترین دستگاه جوش

  • 19 مهر 1401
  • سامان موسوی

معمولاً تمام توصیه‌ها در جستجوی آنلایندر وب‌سایت‌های تولیدکنندگان، فروشگاه‌های آنلاین فروشندگان با این سؤال شروع می‌شود: "چه فلزاتی را جوش می‌دهید؟". این یک سؤال طبیعی و کاملاً مهم است. با این حال، دستگاه های جوش مدرن به طور فزاینده ای همه کاره می شوند و با لوازم جانبی مناسب، تقریباً هر نوع فلزی را می توانند جوش دهند.


در این مقاله از سایت بانه ناب به بررسی نکاتی خواهیم پرداخت تا به شما برای انتخاب و خرید بهترین دستگاه جوش کمک کنیم.

 

بنابراین، مسائل دیگری در هنگام انتخاب دستگاه های جوش ضروری می شود:


- حوزه استفاده و شدت؟
می توانید گهگاه از این تجهیزات در خانه، در گاراژ یا در کارگاه های تولید و تعمیر استفاده کنید.

- جابجایی؟
این که آیا شما مکرراً دستگاه جوشکاری را به تأسیسات بیرونی منتقل می کنید یا فقط در کارگاه ها یا گاراژها با آن کار می کنید.

- مهارت های جوشکاری؟
آیا شما یک مبتدی هستید، تجربه عملی جوشکاری دارید یا یک جوشکار حرفه ای هستید؟

- سایر ویژگی های فنی؟
با توجه به روش و فرآیند جوشکاری، سه نوع دستگاه جوش محبوب در بازار وجود دارد. در ادامه در مورد تمام ویژگی هایی صحبت خواهیم کرد که به شما در انتخاب دستگاه های جوش کمک می کنند.

 

دستگاه های جوش الکترود (MMA – Manual Metal Arc)

دستگاه های جوش MMA از محبوب ترین ها هستند و دارای ویژگی های زیر می باشند:


-    تقریباً تمام فلزات را می توان با انتخاب الکترودهای پوشش داده شده مناسب برای یک فلز خاص جوش داد. جوشکاری عالی فولاد ملایم و ضد زنگ؛ با این حال، جوشکاری آلومینیوم با الکترودهای پوشش داده شده کیفیت جوش خوبی ندارد.
-     امکان جوشکاری فلزات نازک و فوق نازک محدود است.
-     مناسب برای استفاده داخلی و خارجی
-    ویژگی های حرکتی عالی. دستگاه های جوش MMA از نظر اندازه و وزن کوچک هستند. گاز محافظ مورد نیاز نیست، به همین جهت حمل و نقل را تسهیل می کند.
-    تجهیزات جوش نسبتاً ارزان، بنابراین نیازی به لوازم جانبی زیاد و سیلندرهای گاز جوشکاری محافظ نیست.
-    استفاده از دستگاه های جوش MMA آسان است – هم برای مبتدیان و هم برای حرفه ای ها مناسب است. با این حال، جوشکاری با کیفیت، حداقل به مهارت جوشکاری متوسط نیاز دارد.
-    فرآیند جوشکاری زباله های زیادی (نوک الکترود و سرباره حاصل از جوش) و بخار تولید می کند.

اگر قیمت دستگاه جوش ابرایتان مهم است و قصد خرید دستگاه جوش MMA را دارید می توانید به موارد زیر نگاهی بیاندازید:


-دستگاه جوش 300 آمپر زوبر


- دستگاه جوش 400 آمپر ماکیتا


-دستگاه جوش تفنگی 120 آمپر دیوالت

راهنمای خرید دستگاه جوش

 

جوشکاری نیمه اتوماتیک (MIG/MAG – Metal Inert Gas/Metal Active Gas)

جوشکاری با دستگاه جوش MIG/MAG (نیمه اتوماتیک) در حال حاضر رایج ترین است و دارای ویژگی های زیر می باشند:


-    تمام فلزات را می توان با انتخاب سیم جوش و لوازم جانبی مخصوص جوش داد. جوشکاری عالی فولاد ملایم و ضد زنگ و همچنین آلومینیوم.
-    جوش پذیری بسیار بهتر فلزات نازک نسبت به دستگاه های MMA.
-    جوشکاری MIG/MAG بسیار کارآمدتر و تمیزتر است. فرآیند جوشکاری بدون خاکستر و دود بسیار کمتری تولید می کند.
-    بهترین گزینه مناسب برای استفاده در فضای داخلی. استفاده در فضای باز محدود است، زیرا خطر خروج گاز محافظ به دلیل اثرات باد وجود دارد. هنگام جوشکاری در فضای باز، استفاده از جان پناه، چتر یا چادر ضروری است.
-    به دلیل سیلندرهای گاز محافظ، تحرک محدود است. اگرچه ماشین‌های MIG/MAG ممکن است از نظر اندازه و وزن کوچک باشند اما به دلیل وزن قرقره‌های سیم جوش و مکانیسم تغذیه سیم، سنگین‌تر و بزرگ‌تر از ماشین‌های MMA هستند.
-    دستگاه جوش MIG گران تر از دستگاه های MMA بوده، لوازم جانبی بیشتری احتیاج داشته و نیاز به گاز محافظ دارد.
-    یک انتخاب عالی برای افراد مبتدی و حرفه ای. برای مبتدیان، زیرا به راحتی قابل یادگیری و جوش است. برای حرفه ای ها به دلیل کیفیت بالا، سریع و پربازده ترین روش جوشکاری است.
-    ماشین های اینورتر نیمه اتوماتیک مدرن، به طور معمول عمومی هستند و با انتخاب لوازم جانبی مناسب، می توانند با الکترودهای روکش دار نیز جوش دهند.

 

البته جدیدا نوع جدیدی از دستگاه جوش MIG وارد بازار شده که نیازی به کپسول ندارد. این دستگاه مخصوص جوش آرگون و co2 می باشد.
برای خرید دستگاه جوش co2 دیوالت مدل MIG-600 بر روی لینک آن کلیک کنید.

 

راهنمای خرید دستگاه جوشکاری


جوشکاری TIG (گاز بی اثر تنگستن)

یک روش جوشکاری کمتر محبوب، زیرا نیاز به جوشکار ماهر دارد و بیشتر برای کارهای جوشکاری خاص استفاده می شود. ازجمله ویژگی های این نوع دستگاه جوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:


-    با لوازم جانبی و مواد جوش مناسب، تقریباً هر فلزی را می توان جوش داد.
-    جوش کامل نه تنها برای فولاد نرم، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم، بلکه برای فلزاتی مانند تیتانیوم، برنز، مس و غیره قابل دستیابی است.
-    TIG را می توان برای جوشکاری فلزات فوق نازک استفاده کرد.
-    جوشکاری TIG یک روش جوشکاری دقیق، منظم و با سرعت فوق العاده کم است، به همین دلیل است که برای کاربردهایی که نیاز به سرعت بالا و کارایی بالا دارند (به ویژه هنگام کار با فلزات ضخیم) توصیه نمی شود. فرآیند جوشکاری بدون خاکستر بوده و دود بسیار کمتری نسبت به مدل های بالا تولید می کند.
-    بهترین گزینه مناسب برای استفاده در فضای داخلی می باشد. استفاده در فضای باز محدود است، زیرا خطر خروج گاز محافظ به دلیل اثرات باد وجود دارد.
-    به دلیل سیلندرهای گاز محافظ، تحرک محدود است. دستگاه های جوش TIG از نظر اندازه و وزن نسبتاً کوچک هستند.
-    اگر قیمت دستگاه جوش برایتان مهم است بهتر است بدانید که این دستگاه بیشترین قیمت را دارد، به ویژه برای جوشکاری آلومینیوم (ماشین های جوشکاری آلومینیومی TIG AC/DC تا دو برابر گرانتر از دستگاه های جوشکاری فولاد ملایم و فولاد ضد زنگ TIG DC هستند). همچنین نیاز به خرید لوازم جانبی و افزودنی های مختلف، مانند اجزای مشعل، گازهای بی اثر گران قیمت (گاز آرگون خالص) یا مخلوطی از گازهای بی اثر (مانند Ar + He) دارد.
-    روش TIG دقیق ترین و باکیفیت ترین جوش را انجام می دهد اما نیاز به صلاحیت جوشکاری فوق العاده بالا و تمرین زیاد دارد. بنابراین برای مبتدیان توصیه نمی شود.
-    دستگاه های جوشکاری مدرن TIG معمولاً همه کاره هستند و با انتخاب لوازم جانبی مناسب می توانند با الکترودهای روکش دار نیز جوش دهند.

 

سایر ویژگی های فنی؟

اغلب این سوالات حین خرید دستگاه جوشکاری در مورد قدرت دستگاه است، یعنی حداکثر آمپراژی که دستگاه قادر به جوشکاری است چقدر است. در چنین حالتی توجه به شدت و حجم کار ضروری است. در تولیدات صنعتی از ماشین های سه فاز قوی تری استفاده می شود و تجهیزات تک فاز برای کارهای خانگی و تعمیرات سبک کافی است.

اگر می خواهید قیمت دستگاه جوشکاری را مشاهده کنید می توانید آن را در لیست دستگاه های جوشکاری در بانه ناب مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha