پشتیبانی: 09182096785
نکاتی که باید قبل از خرید دستگاه جوش بدانید

نکاتی که باید قبل از خرید دستگاه جوش بدانید

  • 22 آبان 1401
  • سامان موسوی

ممکن است خرید دستگاه جوش با توجه به تنوع بسیار زیاد آنها در بازار برایتان دشوار شود. برای کمک به شما در مورد تصمیم گیری اینکه کدام اینورتر جوشکاری برایتان بهترین است توصیه می کنیم راهنمای زیر را دنبال کنید تا بدانید چه عواملی را باید در نظر بگیرید، مزایای آن چیست و همچنین به پاسخ سوالات متداولی که قبل از خرید اینورتر جوش ممکن است برایتان پیش بیاید خواهیم پرداخت.  

 

توان خروجی (آمپر)

آمپر یا حداکثر جریان جوشکاری به شما اطلاع می دهد که با چه ضخامتی می توانید جوش دهید. یک فلز سخت تر به آمپر بیشتری در هر اینچ ضخامت نیاز دارد. به عنوان مثال، اکثر کارگاه های جوشکاری از 70 تا 90 آمپر برای فولاد ملایم بر اساس ضخامت ماده خاص استفاده می کنند. بنابراین، توصیه می شود بر اساس نوع جوش مورد نیاز، یک اینورتر جوش با محدوده آمپر مناسب انتخاب کنید. برای عملکرد بهتر، دستگاه جوش مورد نظرتان را با 20 تا 50 آمپر بیشتر از میزان توصیه شده برای جوشکاری حتی متغیرهای بالاتر یا ناشناخته انتخاب کنید. جوشکاری با آمپر بالاتر باعث نفوذ عمیق تر می شود و به شما امکان می دهد فلزات ضخیم تر را سریع و آسان جوش دهید.

 

خرید دستگاه جوش تفنگی دیوالت

 

-    دستگاه جوش تفنگی دیوالت مدل ARC _120 گزینه مناسبی برای جوشکاری خانگی است.

 

ولتاژ ورودی

معمولاً جوشکارها می توانند با برق تک فاز (ورودی 110/120 ولت یا 220/240 ولت) یا برق سه فاز (ورودی 240 ولت) کار کنند. تک فاز برای برق خانگی استاندارد و سه فاز برای برق صنعتی برای استفاده از ماشین های سنگین طراحی شده است. جوشکار با ولتاژ 110/120 ولت یک گزینه ایده آل برای صنعت کاران است و به آنها این امکان را می دهد که به سادگی دستگاه جوش را به پریز برق استاندارد خانگی خود وصل کنند، در حالی که جوشکارهایی با ولتاژ 220/240 ولت برای حرفه ای ها مناسب هستند و بسیار قدرتمند هستند و به پریز برق مناسب نیاز دارند. برخی از مدل ها می توانند از هر دو ولتاژ ورودی استفاده کنند و به آنها جوشکار دو ولتاژ نیز می گویند.

 

خرید اینورتر جوش


جوشکار با ولتاژ 110 ولت گزینه ای سبک تر، مقرون به صرفه، قابل حمل و کوچکتر برای کسانی است که فقط از جوشکار خانگی استفاده می کنند و فولاد ضخیم تر از 1/4 اینچ را جوش نمی دهند. کوچک و قابل حمل بودن این مدل از اینورترهای جوش به شما این امکان را می دهد که به راحتی آن را در صندوق عقب خودروتان قرار داده و به هر جایی ببرید.

 

اینورتر در مقابل  ترانسفورماتور

ترانسفورماتورها و اینورترها دو نوع دستگاه جوش بر اساس منبع تغذیه هستند. در بین این دو، اینورترها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و مورد پسند جوشکاران هستند. حال بیایید به جنبه های مثبت و منفی هر دو نگاهی بیاندازیم:

 

-    اینورتر
یک نوع معمولی که قابل حمل، کم مصرف با وزن سبک تر (15 تا 20 پوند) است که حمل آن را آسان کرده و فضای کمی برای نگهداری لازم دارد. این نوع دستگاه ها برای یک قوس پایدارتر و صاف تر طراحی شده اند و همچنین کنترل بهتری بر عملکرد ابزار ارائه می دهند. با این حال، اینورترها نسبت به ترانسفورماتورها کمی استحکام کمتری دارند و این ابزار را در سایت های ساختمانی ظریف می کند.

 

-    ترانسفورماتور
ترانسفورماتورها انرژی زیادی مصرف می کنند و برای انجام کارهای سنگین طراحی شده اند. آنها معمولاً گزینه سنگین تری بوده و در مقایسه با اینورترها فضای زیادی را اشغال می کنند. هزینه اولیه آنها کمتر است اما برای دوام بیشتر ساخته شده اند. بنابراین، به عنوان بهترین اینورتر جوش برای کسانی که فقط گاه به گاه جوشکاری انجام می دهند در نظر گرفته می شود.

 


چرخه کار

مدت زمانی که می توانید به طور مداوم با یک دستگاه جوش مشخص قبل از سرد شدن آن جوشکاری کنید، چرخه کاری آن نامیده می شود. هر چه چرخه کار طولانی تر باشد کار شما را سریع تر انجام می دهد. اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، دستگاهی با چرخه کاری بالا برای زمان های جوشکاری طولانی تر خریداری می کنید. چرخه کار به صورت درصد یا نسبت نمایش داده می شود.
به عنوان مثال، یک دستگاه جوش با چرخه کاری 30٪ به این معنی است که می توانید به وسیله آن 7 دقیقه بطور مداوم با آن جوشکاری کرده و 3 دقیقه آن را خاموش کنید تا خنک شود. چرخه کار بر اساس تنظیمات توان خروجی اینورتر جوش متفاوت است. جوشکاری با آمپر بالاتر باعث چرخه کاری کمتر می شود. بنابراین، قبل از خرید دستگاه جوشکاری، چرخه کار و آمپراژ آن را بررسی کنید.

خرید دستگاه جوش ماکیتا 400 آمپر

اگر قصد دارید از جوشکار قوسی برای تعمیرات خانگی یا برخی از کارهای سرگرمی جوشکاری دیگر استفاده کنید، چرخه کاری کمتر مناسب است. با این حال، برای کاربردهای صنعتی یا یک جوشکار حرفه ای، چرخه کاری بالاتر مورد نیاز است. مشکل سیکل کاری کمتر این است که باید هر 2 دقیقه یکبار توقف کنید.

 

چند کاره بودن

یک دستگاه جوش با عملکردها/ ویژگی های اضافی همیشه گزینه ارجح و ارزشمند است، به خصوص برای کسانی که از جوشکار برای پروژه های مختلف استفاده می کنند و نیاز به جابجایی بین عملکردهای مختلف با هزینه کم دارند، اما نه برای کسانی که از آن فقط برای جوشکاری آهن استفاده می کنند. برخی از عملکردها مانند برش پلاسما، و جابجایی آسان و سریع بین فرآیندهای مختلف جوشکاری (TIG، MIG، یا هسته شار) وجود دارد. علاوه بر این، برخی از مدل ها کنترل نوسانات آمپر و ولتاژ را ارائه می دهند، در حالی که اکثر اینورترها سیستم های خنک کننده سریع را برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دستگاه دارا می باشند.

 

دستگاه جوش co2


شما می توانید با بررسی ویژگی های مورد نیاز برای هدف جوشکاری خود، دستگاه جوش مورد نیازتان را انتخاب کنید. ایده عاقلانه ای است که روی یک دستگاه جوش چند منظوره سرمایه گذاری کنید تا نیازهای پروژه خود را برآورده کنید، زیرا آنها راه حل های ساده فناوری مدرن را برای انجام کارآمد جوش قوس الکتریکی ارائه می دهند.

-    اگر به دنبال یک دستگاه جوش چند منظوره هستید پیشنهاد می کنیم خرید دستگاه جوش آرگون co2 بدون نیاز به کپسول دیوالت مدل Dewalt MIG-600 را در سایت بانه ناب انجام دهید.

 

نوع فرآیند

بر اساس نوع فرآیند، دستگاه جوش ها به دو دسته تک فرآیندی و چند منظوره دسته‌بندی می‌شوند. دانستن آنها به شما کمک می کند تا با توجه به نیازهای جوشکاری خود گزینه صحیح را انتخاب کنید.


-    دستگاه جوش تک فرآیندی: در مقایسه با دستگاه های MIG، TIG یا چند منظوره مقرون به صرفه تر است.
   دستگاه جوش چند فرآیندی: یک دستگاه جوش همه کاره دستی و در عین حال گران قیمت است که به شما امکان می دهد چندین کار را با تعویض از تکنیک MIG به جوشکاری عادی و بالعکس انجام دهید. برخی از مدل ها دارای برش پلاسما و قابلیت های TIG هستند.

هدف اصلی از نوع فرآیند ارائه چندین گزینه جوشکاری برای تطبیق پذیری است که شما را از خرید ابزارهای جوش جداگانه برای سبک های مختلف جوش محدود می کند.

 

-    بطور مثال، با خرید دستگاه جوش co2 دیوالت می توانید هم جوشکاری عادی انجام دهید هم co2

 

تغییر الکترودها

برخلاف فرآیند جوشکاری TIG و MIG، جوشکاری قوسی روی چندین فلز با تعویض چوب برای تنظیم مواد در حین تغییر فلزات کار می کند. اما این کار زمان زیادی می برد و نیاز به مهارت دارد. دستگاهی را انتخاب کنید که که بتوانید نوع جوش را به راحتی عوض کنید اما با اتلاف وقت و تلاش خود کار را پیچیده نکنید.

قیمت و خرید دستگاه جوش 250 آمپر زوبر

کنترل های آسان

توصیه می شود یک اینورتر با نمایشگر و گزینه های کنترلی قابل مشاهده یا قابل درک را برای تازه کارها انتخاب کنید تا در مورد عملکرد صحیح آن تجربه کسب کنند. کلید روشن/خاموش، کنترل‌هایی برای تنظیم آمپراژ، و یک نمایشگر برای مشاهده برق در اکثر مدل‌های اینورترهای معمولی وجود دارند، در حالی که گزینه‌های اضافی مانند کلید AC/DC، هشدار چرخه کار، و کلید ولتاژ در مدل های پیشرفته وجود دارد. بنابراین، شما می توانید این گزینه ها را بر اساس تجربه و ترجیح خود انتخاب کنید.

 

امنیت

برای استفاده ایمن و موثر، انتخاب دستگاه جوشکاری با ویژگی های ایمنی بسیار مهم است. به عنوان مثال، حفاظت از اضافه بار حرارتی یکی از ویژگی های ایمنی ضروری است که دستگاه جوش را به طور خودکار خاموش می کند تا از گرمای بیش از حد، ولتاژ/زیاد و جریان بیش از حد جلوگیری کند. ویژگی دیگر این است که نشانگر چرخه کار از محافظت دستگاه در برابر اضافه بار جلوگیری می کند.
از دیگر ویژگی های ایمنی می توان به محافظ ضد چسبندگی، دستکش جوشکاری و کلاه ایمنی اشاره کرد. همچنین اطمینان حاصل کنید که اینورتر جوش تان باید در جعبه ابزار ایمنی قرار داشته باشد تا حمل آن آسان و ایمن باشد. همچنین دفترچه راهنمای کاربر را مطالعه کنید تا بدانید در حین کار با این تجهیزات جوشکاری چه اقدامات ایمنی باید رعایت شود، زیرا صدمات یا حوادث در طول فرآیند جوشکاری بسیار رایج است.

 

کیفیت ساخت

معمولاً، نوع ماده ای که جوش می دهید و مواد مورد استفاده برای ساخت ابزار جوشکاری، هر دو موارد ضروری هستند که قبل از خرید باید در نظر گرفته شوند. زیرا یک اینورتر جوش ساخته شده با قطعات باکیفیت، طول عمر، دوام و قیمت آن را تعیین می کند. آنها به راحتی می توانند مقاومت کنند و شما را به کار موثر وادار کنند.

 

قیمت اینورتر جوش

 

قیمت

قیمت اینورتر جوش چندان گران نیست. معمولا با مبلغ 5/2 تا 3 میلیون تومان می توانید یک دستگاه جوش مناسب برای انجام کارهای خانگی و نیمه صنعتی خریداری کنید. اگر بودجه خود را افزایش دهید می توانید یک دستگاه جوش با قدرت و تطبیق پذیری بیشتر تهیه کنید تا از جوش های عالی لذت ببرید. علاوه بر این، نیازی به خرید گاز یا هر گونه مواد مصرفی نیست (فقط به الکترود نیاز دارد)، که هزینه های تعمیر و نگهداری شما را کاهش می دهد.
همچنین تک تک موارد ذکر شده در بالا رابطه مستقیمی با قیمت دستگاه جوش دارند. به همین جهت بودجه خود را تعیین کنید و ببینید با بودجه تان چه دستگاه جوش و با چه امکاناتی می توانید خریداری کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha