پشتیبانی: 09182096785
10 نکته ای که هر صاحب خودرو باید بداند

10 نکته ای که هر صاحب خودرو باید بداند

  • 25 مهر 1400
  • زمانه جوانمردی

تنوع گسترده ای از گزینه ها  افزایش روز افزون ظرفیت خرید و گزینه های آسان مالی ، این روزها خرید خودرو را آسان کرده است. و یادگیری نحوه رانندگی حتی ساده تر است. اما آنچه سخت است درک اهمیت حفظ وضعیت خوب خودرو است. در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که باید در مورد اتومبیل بدانید .
همچنین شما می توانید برای خرید انواع لوازم جانبی خودرو مانند خرید آینه مانیتوردار خودرو ، پمپ باد فندکی دو سیلندر ، دوربین خودرو ، ردیاب خودرو و غیره به فروشگاه اینترنتی بانه ناب مراجعه کنید.

 

روغن موتور

بسیاری تصور می کنند که نقش روغن موتور خودرو اطمینان از احتراق مناسب است. آنها کاملاً فراموش می کنند که روغن به روانکاری  خنک شدن و تمیز کردن موتور خودرو کمک می کند. بنابراین  نداشتن درجه و مقدار مناسب روغن موتور منجر به سه چیز می شود  تخریب حرارتی (لاک و رسوبات کربنی)  اکسیداسیون (لاک و لجن) و گرمایش فشاری (دوده و قیر). این چیزها در موتور خودرو شما ذخیره می شوند و در نتیجه اصطکاک بین قطعات حیاتی را افزایش می دهند. این به نوبه خود منجر به فرسودگی بیشتر و منجر به مسافت پیموده شده کم و تعمیر و نگهداری برنامه ریزی نشده می شود. یکی از مواردی که هر صاحب خودرو باید بداند این است که باید به فواصل روغن و درجه تعویض روغن توصیه شده توسط سازنده پایبند باشید.

 

لاستیک زاپاس

نگهداری لاستیک زاپاس در خودرو یکی از موارد اساسی است که هر صاحب خودرو باید بداند. نیازی به گفتن نیست که لاستیک زاپاس هر بار که دچار صدمه می شوید به کار شما می آید. بنابراین  برای صاحب خودرو بسیار مهم است که خود را با ابزارهای مورد نیاز برای تغییر چرخ آشنا کند. همچنین مهم است که چرخ یدکی را در حالت خوب نگه دارید ، که شامل اطمینان از باد شدن باد لاستیک و عدم سوپاپ سوء عملکرد یا ترک یا برآمدگی است. جک در تعویض چرخ بسیار مهمترین نقش را ایفا می کند ، زیرا کل وزن خودرو را برای شما مدیریت می کند. بنابراین ، مطمئن شوید که در شرایط مناسب کار است.

 

تیغه های برف پاک کن شیشه جلو

یکی از نکات اساسی که باید در مورد اتومبیل ها بدانید این است که تیغه های برف پاک کن شیشه را در شرایط خوبی نگه دارید. کسانی که در زیر باران با تیغه های فرسوده رانندگی کرده اند  دردی را که برف پاک کن های خراب وارد می کنند می دانند. تیغه های برف پاک کن از جمله مهمترین اجزای یک وسیله نقلیه هستند که بسیاری از کاربران تا زمانی که به اهمیت خود در رانندگی در زیر باران با شیشه جلو مبهم پی نبرند  از آن غافل می شوند. به طور کلی  تیغه های برف پاک کن ظرف شش ماه بی فایده می شوند. ممکن است توجه داشته باشید که لاستیک تیغه ها به دلیل درجه حرارت بالایی که هنگام پارک خودرو در زیر نور خورشید تجربه می کنند  سخت تر می شود. لاستیک سخت تر شیشه را به درستی تمیز نمی کند.

 

مایعات خودرو

فقط روغن موتور نیست که توجه را می طلبد. بسیاری از مایعات دیگر باید طبق فواصل توصیه شده توسط سازنده جایگزین یا پر شوند. اینها پنج مایعات مهم خودرو هستند:
      - روغن موتور
     - مایع خنک کننده
    - مایع فرمان برقی
    - مایع ترمز
    - مایع شستشوی شیشه جلو

 

فشار تایر

صرف نظر از اینکه موتور خودروی شما چقدر قدرتمند است  این لاستیک ها هستند که وظیفه خاموش کردن این قدرت را بر روی آسفالت انجام می دهند. متأسفانه لاستیک خودرو همچنان مورد غفلت قرار گرفته توسط اکثر کاربران است. حفظ فشار مناسب تایرها یکی ازموثرترین روش ها برای افزایش عمر لاستیک ها است. نگهداری لاستیک ها نیز دانش اولیه در مورد اتومبیل است. بسیاری از کاربران خودرو تصور می کنند که تورم بیش از حد می تواند ویژگی های جابجایی را بهبود بخشد و مصرف سوخت را نیز بهینه کند. اما در واقعیت  تورم بیش از حد منجر به فرسودگی سریعتر می شود. تورم بیش از حد حتی منجر به ناهمواری و افزایش فشار بر روی اجزای سیستم تعلیق می شود. در حالی که لاستیک های بیش از حد باد می توانند مصرف سوخت را اندکی کاهش دهند ، اما معایب متعددی که به همراه دارد  ارزش چندانی ندارد. تورم کمتر منجر به کاهش عملکرد  افزایش مصرف سوخت و ساییدگی بیشتر لاستیک ها می شود.

 

چراغهای جلو و عقب

چراغهای جلو و عقب با گذشت زمان کم نورتر می شوند. بنابراین  خوب است که آنها را به طور منظم بازرسی کنید. بررسی منظم وضعیت سیستم روشنایی یک اقدام پیشگیرانه است که می تواند به سرعت به شما در جلوگیری از شرایط خطرناک کمک کند. مهم است که چراغ های جلو و عقب را به محض اینکه متوجه شدید نیاز به توجه دارند ، تعمیر کنید.

 

تعمیر و نگهداری خودرو

رعایت برنامه خدمات توصیه شده توسط سازنده ضروری است. برنامه خدمات را می توانید در دفترچه راهنمای مالک وسیله نقلیه خود بیابید. حتی اگر خودروی شما از شرایط خوبی برخوردار است  باید فواصل سرویس مشخص شده را رعایت کنید. تعویض به موقع مایعات  تعادل/تراز چرخ ها و تعویض فیلترها برای کار روان خودرو شما ضروری است.

 

کیت اضطراری کنار جاده

شما هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است ماشین شما خراب شود. بنابراین دانستن نحوه نجات خودرو با یک کیت اضطراری یکی از مهمترین موارد اساسی است که باید در مورد خودرو برای هر مالک خودرو بدانید. همچنین مهم است که یک کیت اضطراری داشته باشید که شامل موارد زیر است:

 

جعبه کمکهای اولیه


    - کپسول آتش نشانی
    - کابل های جامپر
    - ابزار مفید (مانند چاقوی ارتش سوئیس)
    - لباس بارانی
    - چتر
    - مثلث هشدار بازتابنده
    - گیج تایر
    - دستکش
    - پارچه ها
    - نوار چسب
    - سیلانت لاستیک فوم
    - چراغ قوه
    - باتری های اضافی
    - طناب یدک کشی
    - پتو گرم

 

اجزای اصلی خودرو چیست؟

ماشین یک سیستم پیچیده از ماشین آلات است  قطعات خودرو که با هم کار می کنند و ماشین را به جلو حرکت می دهد و لذت و راحتی را برای صاحبان خودرو فراهم می کند. اگرچه ساختار خودرو بسیار پیچیده است  برخی از قطعات کلیدی خودرو وجود دارد که نقش بسیار مهمی در عملکرد یک خودرو دارند. مهمترین قسمت باید موتور باشد. موتور قلب یک وسیله نقلیه محسوب می شود. در کنار موتور  گیربکس نیز یکی از اجزای اصلی خودرو است. این دو قطعه اصلی خودرو هستند که به جلو کشیدن خودرو کمک می کنند. علاوه بر این عناصر دیگری نیز وجود دارند که برای عملکرد یک ماشین مهم هستند  به عنوان مثال  سیستم تعلیق ، مخزن سوخت ، باتری ، لاستیک و غیره. نگهداری قطعات خودرو بسیار مهم است تا مطمئن شوید که خودرو در بهترین حالت خود کار می کند.

 

مراحل اولیه نگهداری خودرو چیست؟

در اینجا برخی از تعمیرات اساسی خودرو که هر صاحب خودرو باید انجام دهد آورده شده است:

    - نگهداری لاستیک
    - تعویض روغن و تعویض فیلتر روغن
    - شارژ مایعات و تغییر آن
    - تعمیر و نگهداری کمربند و شیلنگ
    - تعویض تیغه برف پاک کن
    - تعمیر و نگهداری ترمز

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha