پشتیبانی: 09182096785
نگاهی به تراز لیزری

نگاهی به تراز لیزری

  • 30 تیر 1400
  • سامان موسوی

با پیشرفت علم و تکنولوژی ابزار آلات سنتی جای خود را به ابزار آلات پیشرفته داد اند. ازجمله این ابزارها وسایل اندازه گیری مانند تراز می باشد. در زمان های قدیم برای ساخت یک بنا یا تشخیص کج و یا راست بودن دیوار از شاقول یا نخ و ریسمان استفاده می شد که هم زمان زیادی برای اینکار صرف می شد و هم از دقت زیادی برخوردار نبود. اما امروزه کار بسیار راحت تر شده و به وسیله تراز لیزری در کمترین زمان و دقتی بالا همین کارها را انجام داد.
معمولا از ترازهای لیزری برای کارهای عمرانی و ساختمان سازی استفاده می شود. ازجمله کارهایی که با ترازهای لیزری می توان انجام داد می توان به مواردی همچون تشخیص و انتخاب شیبی مناسب، تراز و عمود کردن سطوح مختلف و کاهش خطای اندازه گیری اشاره کرد.


اصلی ترین کاربرد تراز لیزری در دکوراسیون و داخل ساختمان است، ازجمله این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


-    تعیین موقعیت کلید و پریزهای برق
-    چسپاندن کاغذ دیواری
-    تعیین محل ساخت ستون ها و راه پله ها
-    تراز نموندن کاشی و موزاییک ها در هنگام کاشی کاری
-    تعیین محل قرار گیری کابینت و قفسه ها
-    هم راستا کردن پنجره ها

ترازهای لیزری با مشخصات و ویژگی هایی متفاوت در بازار وجود دارد که بسته به عملکرد هر کدام قیمت آنها نیز متغیر است.  در ادامه به معرفی مختصر امکانات ترازهای لیزری خواهیم پرداخت

 

نوع لیزر استفاده شده در تراز لیزری

لیزرهایی با کلاس بالا برای بینایی مضر هستند، به همین جهت بهتر است ترازهایی با لیزر کلاس پایین انتخاب کنید. همچنین لیزرها را به دو دسته کلاس یک و کلاس دو دسته بندی می کنند. لیزرهای کلاس یک کاملا ایمن هستند و پرتوهای مضر برای چشم ندارند. لیزرهای کلاس دو به خودی خود ایمن نیستند اما چشم انسان می تواند بطور طبیعی هنگام برخورد لحظه ای این لیزر از خود محافظت کند. اما اگر لیزرهای کلاس دو به مدت طولانی به چشم بتابند مضر بوده و ممکن است بینایی تان را به خطر بیاندازند.

 

رنگ لیزر استفاده شده در تراز لیزری

رنگ لیزر ترازهای لیزری قرمز و سبز است. معمولا رنگ لیزر سبز دید مناسب تری داشته و بسیار پرطرفدارتر از رنگ قرمز است. معمولا از ترازهای لیزری با نور قرمز در داخل ساختمان و جاهایی که نور کمی دارد استفاده می شود. لیزرهای با رنگ سبز پر رنگ تر بوده و به همین دلیل مصرف باتری بیشتری دارند. معمولا قیمت تراز لیزری با نور سبز گرانتر از رنگ قرمز آن می باشد.

 

دامنه اندازه گیری و زاویه تابش

به وسیله دامنه اندازه گیری می توانید مقدار پرتاب نور لیزر در محیط را تعیین کنید. معمولا دامنه اندازه گیری را مکان با روشنایی معمول تعیین می کنند. همچنین زاویه پرتاب نور لیزر نحوه پرتاب آن در جهات افقی و عمودی را مشخص می کند. زاویه پرتاب بسته به مدل های تراز متفاوت بوده و معمولا از 30 درجه تا 360 درجه می باشد.

 

دامنه خودترازی


منظور از دامنه خودترازی میزان زاویه خودتراز نسبت به سطحی که روی آن قرار می گیرد است. به هر اندازه که دامنه خودترازی دستگاه بالاتر باشد، به همین میزان تراز قادر است در محیط های شیب دار خود را تراز کند.

 

دقت خط تراز

یکی از ویژگی های مهم ترازهای لیزری مقدار دقت آنها میباشد که معمولا بر اساس میزان خطا تعیین می شود. به هر اندازه میزان خطای دستگاه پایین تر باشد کیفیت و قیمت تراز لیزری نیز بالاتر می رود. معمولا میزان خطا را با شاخصه دهم میلیمتر در هر متر مشخص می کنند. اگر می خواهید دستگاه تان بهترین دقت را داشته باشد سعی کنید که از آن برای فواصل نزدیک استفاده کنید.

 

داشتن کیف مخصوص

اگر قصد خرید تراز لیزری را دارید بهتر است دستگاهی را خریداری کنید که کیف مخصوص حمل کردن داشته باشد. چون تراز های لیزری بسیار حساس هستند و حمل نادرست و ضربه جزئی به آن می تواند باعث خراب شدن یا کاهش دقت دستگاه شود.

 

اگر به دنبال خرید تراز لیزری هستید پیشنهاد می کنیم به صفحه ترازهای لیزری مراجعه کرده و با مقایسه ویژگی ها و امکانات هر کدام دستگاهی که برای کار شما مناسب است را خریداری کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha