پشتیبانی: 09182096785
7 نکته ایمنی در هنگام کار با دریل

7 نکته ایمنی در هنگام کار با دریل

  • 13 مرداد 1400
  • سامان موسوی

دریل یکی از ابزار آلات پر مصرف در کارهای صنعتی و حتی خانگی است. معمولا از دریل ها برای سوراخ کاری و باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می کنند. از نظر تامین انرژی دریل ها به دو دسته دریل برقی و دریل شارژی تقسیم می شوند. به دلیل سرعت بالا و جنس مته دریل ممکن است حین استفاده از آن دچار آسیب دیدگی شوید، به همین جهت در این مقاله از سایت بانه ناب قصد داریم به بررسی نکات ایمنی که هنگام استفاده از دریل باید رعایت کنید بپردازیم.

 

1- قبل از زدن دو شاخه به پریز از سالم بودن پریز مطمئن شوید

اولین نکته که هم به سلامت جسمی شما و هم به سلامت فیزیکی دستگاه ارتباط دارد پریز برق است. قبل از زدن دوشاخه به پریز برق از سالم بودن آن مطمئن شوید چراکه پریز خراب ممکن است به شما یا دستگاه تان آسیب جدی وارد کند. همچنین هیچ وقت دو شاخه را به سیم های لخت متصل نکنید، زیرا احتمال اتصالی و برق گرفتگی در این حالت چند برابر است.

 

2- در هنگام کار لباس های مناسب بپوشید

هنگام کار با دریل سعی کنید لباس های گشاد به تن نداشته باشید. همچنین جواهرات آویزان نیز احتمال دارد به دریل تان خورده و پیچ بخورد و به غیر از شکستگی به سلامت شما نیز ضربه بزند. بهتر است هنگام کار با دریل از دستکش های مخصوص استفاده کنید. داشتن عینک محافظ نیز مانع ورود گرد و غبار به چشم تان می شود.

 

3- پس از اتمام کار با دریل، به مته آن دست نزنید

به دلیل اصطکاک و سرعت زیاد مته در حین کار بسیار گرم می شود. به همین جهت نباید پس از اتمام کار به مته دست بزنید چراکه به احتمال زیاد دست تان می سوزد. اگر می خواهید مته را عوض کنید صبر کنید تا خنک شود و از دستکش های مخصوص استفاده کنید.

 

4- از مته مناسب استفاده کنید

مته ها در اندازه و جنس های مختلفی وجود دارند. به همین جهت باید بدانید که هنگام کار از کدام نوع مته استفاده کنید. برای مثال برای سوراخ کردن چوب و دیوار باید از مته های متفاوتی استفاده کنید. انتخاب مته نا مناسب هم کارتان را به درستی انجام نمی دهد و هم ممکن است فشار زیادی به دریل وارد کرده و منجر به سوختگی آن شود.

 

5- محل مورد نظر برای سوراخکاری را نشانه گذاری کنید

اگر می خواهید سوراخی دقیق ایجاد کنید بهتر است که قبل از اقدام به سوراخ کردن محل مورد نظر را نشانه گذاری کنید. برای سوراخکاری قطعاتی مانند آهن ابتدا محل مورد نظر را با گچ علامت زده و با استفاده از یک مته کوچکتر مقداری آن را سوراخ کنید و سپس از مته مورد نظر استفاده کنید. این کار باعث می شود که دریل در حین کار سر نخورد و نقطه تعیین شده سوراخ شود.

 

6- هنگام سوراخکاری از دسته کمکی استفاده کنید

برای سوراخ کردن اجسام به کمک دریل باید مقداری فشار به آن وارد کنید. بسیاری از دریل ها دارای دسته کمکی هستند، در هنگام کار می توانید دسته کمکی را گرفته وهم فشار بیشتری به مته وارد می کنید و هم تسلط بیشتری بر روی آن دارید.

 

7- مطئن شوید سه نظام محکم شده است

قبل از روشن کردن دریل از محکم بودن سه نظام اطمینان حاصل کنید. زیرا اگر سری مته به درستی در سه نظام قرار نگرفته باشد شل شده و یا سوراخ دقیق ایجاد نمی کند و یا منجر به در رفتن مته می شود.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، دریل ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. اگر قصد خرید دریل شارژی یا دریل تخریب را دارید می توانید آن را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha