پشتیبانی: 09182096785
10 نکته ایمنی هنگام کار با ابزار آلات صنعتی

10 نکته ایمنی هنگام کار با ابزار آلات صنعتی

  • 7 مرداد 1401
  • سامان موسوی

استفاده از ابزارهای دستی و برقی برای انجام کارهای خانگی و تخصصی امری رایج است. اکثر افراد باور دارند که کار با این دستگاه ها راحت بوده و متاسفانه به این دلیل آمار جراحت های ناشی از استفاده از ابزارهای برقی زیاد است. هر ساله هزاران نفر به دلیل تصادفات مربوط به ابزارهای دستی و برقی به اتاق های اورژانس می روند. در بیشتر موارد، حوادث ناگوار به دلیل استفاده نادرست از ابزار رخ می دهد. با این حال، بسیاری از مردم به دلیل موارد بسیار ساده تر، مانند استفاده نکردن از هیچ گونه تجهیزات ایمنی، صدمات جدی را متحمل می شوند.
با شناخت خطرات احتمالی و انجام اقدامات احتیاطی می توان از این نوع خطاها به راحتی جلوگیری کرد. نکات زیر باید به هر مبتدی  یا شاید یک حرفه ای باتجربه که کمی بیش از حد راحت شده است کمک کند که ایمن بماند. همچنین شما می توانید قیمت ابزار آلات صنعتی مانند دریل شارژی ، دریل برقی ، تراز لیزری و غیره را در سایت بانه ناب مشاهده کنید.

 

ابزار آلات صنعتی

 

1. از تجهیزات حفاظت فردی استفاده کنید

اگر نمی توانید تهدید را پیش بینی کنید، استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) باید اولین اقدام احتیاطی شما باشد. اگر قبلا این کار را نکرده اید، یک جفت عینک ایمنی بخرید. عینک ایمنی از چشمان شما در برابر زباله، گرد و غبار، فایبرگلاس و براده ها محافظت می کند. به همین ترتیب، یک جفت گوش گیر از شنوایی شما محافظت می کند. فراموش نکنید، حتی بهترین ابزارهای برقی هنوز هم می توانند پر سر و صدا باشند.
ایمن نگه داشتن دست ها به همان اندازه مهم است. از یک جفت دستکش مناسب دست و محیط استفاده کنید. آنها نباید حرکت شما را مهار کنند و مهارت شما را مختل کنند. اگر در ارتفاعات یا در فضاهای محدود کار می کنید، به کلاه ایمنی مناسب نیز نیاز دارید.


-    اگر تراز لیزری دارید احتمال دستگاه خطرناکی به نظر نرسد، اما بهتر است بدانید که پرتوهای لیزر بخصوص پرتو لیزر سبز در صورتیکه به چشم تان برخورد کنند بسیار خطرناک هستند، به همین جهت هنگام کار با تراز لیزری حتما از عینک مخصوص استفاده کنید.

 

2. لباس مناسب بپوشید

هنگام استفاده از ابزارهای دستی و برقی، باید برای این کار لباس بپوشید. از پوشیدن لباس های گشاد، جواهرات و کراوات خودداری کنید. قبل از شروع کار، اشیاء آویزان را از خود جدا کنید. اگر موهایتان بلند است، آن‌ها را پشت سرتان ببندید تا در سر راهتان قرار نگیرد. وقتی صحبت از کفش می شود، چکمه های ضد لغزش توصیه می شود.

 

3. خود را آموزش دهید

همه ابزارهای دستی و برقی همراه با دفترچه های راهنما ارائه می شوند و دلایل خوبی برای این کار وجود دارد. حتی یک ثانیه از عملکرد نادرست می تواند باعث آسیب جدی شود. برای این موضوع، خواندن کتابچه راهنمای کامل غیر قابل مذاکره است. نشان دادن نحوه استفاده از یک ابزار تنها ارزش راهنما نیست. اکثر آنها همچنین اطلاعاتی در مورد افزایش ایمنی کاربر و مشکلات عیب یابی ارائه می دهند. ابزار خود را بشناسید تا به کاهش خطر آسیب کمک کنید.

 

4. به طور منظم ابزارهای خود را بازرسی کنید

همه ابزارها نیاز به بررسی دوره ای دارند. استفاده مداوم باعث ساییدگی و پارگی می شود. هیچ شانسی را در نظر نگیرید، حتی اگر ابزارهای شما کاملاً نو باشند. بازرسی های معمول کلید حفظ امنیت هستند. دستگاه های خود را از نظر ترک خوردگی، شکستگی، قطعات آسیب دیده و سیم های در معرض دید بررسی کنید. اگر سر کار هستید، از رئیس بخواهید ابزار آسیب دیده را با ابزار مناسب جایگزین کند. هرگز فراموش نکنید که استفاده از ابزار آسیب دیده دستور العملی برای فاجعه است.

 

دریل شارژی

 

5. محل کار خود را تمیز نگه دارید

یکی دیگر از مواردی که می تواند منجر به آسیب شود، منطقه کاری خطرناک است. محیط شما می تواند خطر بزرگی برای ایمنی شما ایجاد کند. تمیز نگه داشتن فضای کاری برای دور ماندن از آسیب ضروری است. به همین جهت بهم ریختگی ها را مرتب کنید. همچنین ابزار برقی خود را از مایعات قابل اشتعال دور نگه دارید. اگر در خانه هستید، مطمئن شوید که این مکان برای کودکان مناسب است. ابزار آلاتی مانند دریل برقی ، دریل شارژی و سنگ فرز دارای کلید قفل هستند، وقتی کارتان با آنها تمام شد از این کلید استفاده کنید تا اگر دست بچه ها افتاد کار نکند.

 

6. با ابزارهای برقی بسیار محتاط باشید

برخلاف ابزارهای دستی، ابزارهای برقی از برق استفاده می کنند و بسیار قدرتمندتر هستند. برای مثال، داشتن یک اره مدور با کیفیت ممکن است به شما امکان دهد پروژه را سریعتر و آسان تر به پایان برسانید. با وجود اینکه ابزارهای برقی قدرت بسیار زیادی دارند به همان اندازه خطرناک نیز هستند. همچنین ابزارهای سیمی را به هیچ عنوان از طریق سیم حمل نکنید. این سیم ها باید دور از لبه های تیز و منابع گرما نگهداری شوند. شروع تصادفی خطر دیگری است. هنگام حمل یک ابزار متصل به برق، از نگه داشتن انگشت خود روی ماشه خودداری کنید.

 

7. پس از استفاده ابزار را خاموش کنید

به هر قیمتی باید از وصل نگه داشتن ابزارهای خود و در حالت آماده به کار اجتناب کرد. این می تواند مشکلات جدی برای افرادی ایجاد کند که متوجه نمی شوند ابزار برقی است. برای جلوگیری از صدمات و حوادث بعدی، همیشه پس از هر بار استفاده، آن ها را خاموش کنید. مطمئن شوید که دستگاه شما خاموش است، از برق جدا شده و به درستی نگهداری شده است. پس از جدا شدن از برق، ابزار را در جعبه مخصوص خود نگهداری کنید. باز هم اگر در خانه کار می کنید، حتما آن را در جایی دور از دسترس کودکان قرار دهید.

 

8. از نورپردازی مناسب استفاده کنید

یکی دیگر از شرایط محیط کار که باعث آسیب می شود نبود نور مناسب است. مردم اغلب اهمیت داشتن یک محیط کاری با نور مناسب را نادیده می گیرند. هنگامی که ابزارهای برقی در شرایط کم نور استفاده می شوند می توانند کشنده باشند. اگر محل کارتان به اندازه کافی روشن نیست از لامپ سیار استفاده کنید یا از یک لامپ بزرگتر استفاده کنید.

 

9. کنترل و تعادل را محکم حفظ کنید

ابزارهای برقی همانطور که از نامشان پیداست قدرتمند هستند. به همین جهت، حفظ کنترل آنها در هر زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر داشتن کفش های ضد لغزش باید پاهایتان را طوری نگهدارید که بتوانید حین استفاده از ابزار برقی سنگین تعادل تان را حفظ کنید. از دست دادن کنترل حین استفاده از ابزارهای برقی احتمال آسیب دیدگی شما را بسیار بیشتر می کند. اگر احساس می کنید ممکن است ابزاری برای شما خیلی سنگین باشد، از آن استفاده نکنید.

 

10. آرام و مطمئن باشید

حفظ خونسردی خود در حین کار با ابزار آلات صنعتی کلید ایمن ماندن است. این امر به ویژه در مورد ابزارهای برقی صادق است. باید با آنها با دقت و احترام رفتار شوند. اگر همه چیز آنطور که می خواهید پیش نمی رود، بی پروا نشوید. اگر خسته هستید دست از کار بکشید و استراحت کنید. اگر تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر هستید، احساس ناخوشی، درد، حواس پرتی یا خستگی دارید، از ابزارهای برقی دوری کنید. ایمن ماندن زمانی آسان است که به آینده فکر کنید!

با رعایت موارد بالا می توانید سلامت خود را زمان استفاده از ابزار آلات صنعتی تضمین کنید. در صورتی که قصد خرید ابزار آلات صنعتی را دارید می توانید قیمت ابزار آلات صنعتی آنها را در بانه ناب مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha