پشتیبانی: 09182096785
10 دستورالعمل ایمنی هنگام استفاده از دریل

10 دستورالعمل ایمنی هنگام استفاده از دریل

  • 19 مرداد 1401
  • سامان موسوی

دریل ها پرکاربردترین و کاربردی ترین ابزار در کاربردهای حرفه ای صنعتی یا خانگی هستند. دریل می تواند به شما در ایجاد سوراخ هایی با قطرهای مختلف در سطوح مختلف از جمله سطوح چوبی، سطوح فلزی، سیمانی و غیره کمک کند. با افزودن لوازم جانبی به مته می توانید از آن برای سنباده زدن، باز کردن و بستن پیچ ها، پولیش یا حتی برش استفاده کنید. اما قبل از کار با هر ابزاری باید از نحوه کار آن ابزار یا وسیله و به خصوص نکات ایمنی در استفاده از آن ابزار آگاه باشید. با کمی دانش در زمینه ایمنی و نحوه کار با دریل هم می توانید عمر دستگاه خود را افزایش دهید و هم سلامت خود را حفظ کنید. اگر تا به حال از دریل در پروژه یا در خانه استفاده کرده اید، به این معنی است که اطلاعات اولیه کار با این دستگاه را دارید. با این حال، در اینجا نکاتی برای کار با دریل ها وجود دارد که به وسیله آنها می توانید خود و دستگاه تان را سالم نگه دارید.


-    این نکات هم برای دریل شارژی و هم دریل برقی بکار می روند. همچنین اگر قصد خرید دریل شارژی یا خرید دریل برقی را دارید می توانید لیست قیمت ابزار آلات صنعتی را در بانه ناب مشاهده کنید.

 

1. نوع مناسب دریل را انتخاب کنید

اولین قدم در انجام موفقیت آمیز حفاری، انتخاب اندازه و نوع مناسب دریل و مته است. دریل های متفاوتی ازجمله دریل شارژی ، دریل برقی ، دریل چکشی و غیره وجود دارد. ابتدا مشخص کنید دریل را برای چه کاری می خواهید استفاده کنید. اگر قصد خرید دریل برای انجام کارهای خانگی را دارید دو نوع زیر را پیشنهاد می کنیم:


-    دریل شارژی 24 ولت دیوالت موتور براشلس


-    دریل چکشی دیوالت 1250 وات سه نظام فلزی تمام صنعتی مدل 4032A
 
البته از دو دریل بالا می توان برای انجام کارهای نیمه صنعتی نیز استفاده کرد.

 

دانستنی های دریل

 

2. ابزارهای ایمنی و لباس های محافظ را فراموش نکنید

برای انجام حفاری ایمن همیشه از عینک ایمنی استفاده کنید. ماسک های تنفسی نیز برای جلوگیری از استنشاق گرد و غبار حاصل از حفاری توصیه می شود. دستکش ها نیز ابزار بسیار خوبی هستند و اگر دقیقاً به اندازه دست شما باشند می توانند مفید باشند. بنابراین، سعی کنید دستکش هایی با اندازه مناسب انتخاب کنید تا بتوانند هم از دستان شما در برابر آسیب محافظت کنند و هم هنگام در دست کردن آنها احساس راحتی داشته باشید.

 

3. مطمئن شوید که سه نظام مته به اندازه کافی سفت شده است

قبل از شروع سوراخ کاری، مطمئن شوید که مته در داخل سه نظام محکم و روان کار می کند. در صورتی که چاک یا همان سه نظام شل باشد، مته نمی چرخد. برای سفت کردن سه نظام، ابتدا مته را داخل سه نظام قرار دهید. سپس سه نظام را سفت کنید. پس از آن، سه نظام را به عقب بچرخانید، تا زمانی که صدای یک کلیک را بشنوید و احساس کنید . وقتی آخرین کلیک را می شنوید، نشان می دهد که مته به طور ایمن در جای خود قفل شده است.

 

4. قطعه کار خود را سفت کنید

اگر می خواهید بر روی یک قطعه خاص کار کنید برای جلوگیری از هر گونه حرکت در قطعه کار قبل از شروع مته کاری، آن را با یک گیره محکم کنید. هرگز قطعه را با دست خود نگیرید و از هر دو دست برای نگه داشتن دریل استفاده کنید تا کنترل آن را از دست ندهید.

 

5. به مته فشار زیادی وارد نکنید

بیشتر کار حفاری باید توسط خود موتور انجام شود. با اعمال فشار زیاد، مته ممکن است بلغزد یا موتور آسیب ببیند. بنابراین، تنظیم سرعت مته و میزان فشاری که وارد می‌کنید بسیار مهم است و به ماده‌ای که با آن کار می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، برای ایجاد سوراخ های ناهموار هنگام نجاری، می توانید سرعت و فشار زیادی اعمال کنید. اما با فشار دادن شدید ممکن است احتمال شکستن را افزایش دهید. وقتی می خواهید بر روی چوب سوراخی ایجاد کنید سعی کنید کمی آهسته‌تر حرکت کرده و قطعه را تا حد ممکن صاف نگه دارید تا خطر خرد شدن را کاهش دهید.

 

خرید دریل برقی

 

6. هنگام سوراخ کاری از پوشیدن جواهرات و لباس های گشاد خودداری کنید

استفاده از جواهرات، روسری و لباس هایی با آستین بلند و گشاد هنگام کار با دریل خطرناک است. حرکت مته می تواند اجسام آویزان را گرفته و بکشد که منجر به یک موقعیت خطرناک می شود. بنابراین، زمانی که دریل می‌کنید، موهایتان را اگر بلند است ببندید و اگر لباس تان بلند و گشاد است، آستین‌هایتان را بالا بزنید.

 

7. محل سوراخکاری را علامت بزنید

روی سطوحی مانند شیشه فلزی و غیره، مته ممکن است بلغزد، بهتر است ابتدا با میخ به سطح کار ضربه بزنید و آن را علامت بزنید. سپس با یک مته کوچکتر یک سوراخ ایجاد کنید. پس از آن، یک سوراخ با مته اصلی ایجاد کنید. این کار به شما کمک می کند تا سوراخی دقیق و تمیز ایجاد کنید. هنگام کار بر روی کاشی، می توانید یک تکه کاغذ را نیز روی نقطه مورد نظر بچسبانید تا از لیز خوردن مته جلوگیری کنید.

 

8. وقتی بر روی دریل آب ریخت آن را خاموش کنید

اگر آب روی دریل برقی تان ریخت آن را از برق بکشید سپس با یک خشک کن خشک کنید تا از خطر احتمالی برق گرفتگی یا سوختن ابزار خود جلوگیری کنید. اگر از دریل شارژی استفاده می کنید فورا باتری را از دریل خارج کنید و صبر کنید تا کامل خشک شود.

 

9. از پایه دریل استفاده کنید

پایه دریل به عنوان یک راهنما و یک قاب عمل می کند. زمانی که می خواهید سطح سختی را سوراخ کنید می توانید از پایه دریل استفاده کنید. در مواردی که حفاری مستقیم دشوار است، یک پایه مته به شما کمک زیادی می کند. استفاده از این ابزار دقت و کنترل شما را به میزان بسیار زیادی افزایش می دهد.

 

10. دریل سیمی را از کابل آن نگیرید یا آویزان نکنید

هرگز یک مته سیمی را در حالی که از کابل آویزان است در دست نگیرید یا حمل نکنید. این می تواند باعث قطع شدن سیم و شاید اتصال کوتاه شود.

 

- با رعایت نکات بالا می توانید هم از دریل و هم از خودتان محافظت کنید. نظر شما چیست؟ به نظر شما کدام گزینه مهمتر است و یا چه نکته ای را جا گذاشته ایم؟ در پایین این مقاله آن را با ما در میان بگذارید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha