پشتیبانی: 09182096785
استفاده ایمن از ابزارهای دستی

استفاده ایمن از ابزارهای دستی

  • 28 شهریور 1400
  • سامان موسوی

بسیاری از ما ابزارهای زیادی را در کارگاه ها ، خانه ها و اتومبیل های خود نگهداری می کنیم. از ابزارهای دستی کوچک و بزرگ گرفته تا ابزارهای برقی قابل حمل که یک صنعتگر یا اپراتور آماتور بیشتر روز خود را با آنها می گذراند. با رعایت استفاده ایمن از ابزارهای دستی  صدمه به خود و دستگاه تا حد زیادی کاهش می یابد. بنابراین ، شناخت کافی از ابزار و استفاده صحیح از آن می تواند بخش زیادی از این آسیب ها را کاهش دهد. قطعاً از دست دادن انگشتان یا چشم ها صدمه ای نیست که به راحتی قابل جبران باشد. با رعایت این نکات کوچک ، می توانید جلوی این حوادث را بگیرید.

 

تجهیزات حفاظتی شخصی

تجهیزات حفاظتی شخصی مجموعه ای از تجهیزات ایمنی است که ایمنی و محافظت از بدن را هنگام استفاده از ابزار یا در محل کار افزایش می دهد. عینک ایمنی ، دستکش ایمنی ، گوش گیر ، لباس ایمنی ، زانوبند ، کفش ایمنی ، کلاه ایمنی ، ماسک و ... را می توان رایج ترین تجهیزات ایمنی در محل کار نامید.

 

دستکش

هنگام مراقبت از دستان خود هنگام کار با ابزارهای دستی ، از دستکش های مخصوص (صنعتی) استفاده کنید. واضح است که برای هر کار دستکش مخصوص وجود دارد. مطمئناً دستکش های جوشکاری با دستکش های رنگ کاری یا دستکش های نجاری متفاوت است. به همین جهت باید دستکشی انتخاب کنید که برای کار شما مناسب باشد.

 

کفش ایمنی

کفش های ایمنی در محل کار جایگزین دیگری ندارند! به ویژه در کارگاه های نجاری یا پروژه های نصب ، نیاز به استفاده از آن به شدت احساس می شود. فرو بردن میخ یا هر ابزار تیزی در پا یک تجربه تلخ است که ممکن است شما نیز آن را امتحان کرده باشید.

 

کمربند و قلاب

یکی دیگر از مسائل ایمنی ممکن است هنگام کار در ارتفاع باشد. هنگام کار در ارتفاع و داربست حتماً از تسمه ، قلاب و مهار ایمنی استفاده کنید. در مواردی که نیاز به حرکت روی داربست دارید ، استفاده از کمربندهای مجهز به دو قلاب توصیه می شود.

 

انبردست ابزار ایمنی

انبردست برای برش طراحی شده و به عنوان جایگزینی برای آچارها طراحی نشده است. انبردست همچنین برای گرفتن پیچ و مهره هنگام سفت شدن استفاده می شود ، که می تواند باعث سایش پیچ ها شود و استفاده از آچار برای بستن آنها را دشوار کند. استفاده از عینک ایمنی از پرتاب سیم به داخل چشم جلوگیری می کند که می تواند باعث آسیب شود.

 

ایمنی در هنگام کار با چکش

چکش در انواع و برای کاربردهای مختلفی ساخته می شوند. هنگام کار با این ابزار دستی باید از خود مراقبت کنید زیرا واقعاً تیز است! به طور کلی ، هرگز از یک چکش برای ضربه زدن به چکش دیگر استفاده نکنید. در طول عملیات چکش کاری، چکش باید به صورت عمودی پایین بیاید و به صفحه مورد نظر برخورد کند. دستگیره ها هرگز نباید رنگ آمیزی شوند و چکش ها باید روزانه چک شوند.

 

ایمنی در هنگام کار با پیچ گوشتی

پیچ گوشتی یکی از پرکاربردترین ابزارهای دستی است. یکی از روشهای ناایمن در کار با پیچ گوشتی استفاده از پیچ گوشتی برای سوراخ کردن، ایجاد لبه یا استفاده از آن به عنوان یک چکش است. اگر از پیچ گوشتی برای این کارها استفاده می شود می تواند صدمه ای به فرد وارد کنند. علاوه بر این، استفاده از این ابزار با دسته شکسته، تیغه خم و نوک کند یا پیچ خورده ممکن است باعث شود پیچ گوشتی برود و دست را مجروح کند.
خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی پیچ گوشتی های برقی و شارژی ساخته شده اند که عمل باز و بسته کردن پیچ ها را به سریع ترین و ایمن ترین روش ممکن انجام می دهند. شما با خرید پیچ گوشتی شارژی دیوالت می توانید از انواع سری مته و پیچ بند برای سوراخکاری و باز و بسته کردن پیچ ها استفاده کنید.

 

در محل کار مراقب باشید

کار به تنهایی می تواند برای شما مشکل ساز باشد. هنگام استفاده از اره ، دریل برقی ، دریل شارژی، چکش دستی و غیره بسیار مهم است که محیط کار خود را ایمن نگه دارید. علاوه بر استفاده ایمن از ابزارهای دستی، کاربر همچنین مسئول ایمنی سایر افراد در محل کار است.


همچنین شما می توانید لیست قیمت ابزار آلات در بانه را در سایت بانه ناب مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha