پشتیبانی: 09182096785
تراز لیزری سبز در مقابل قرمز چه تفاوتی دارند؟

تراز لیزری سبز در مقابل قرمز چه تفاوتی دارند؟

  • 1 بهمن 1401
  • سامان موسوی

اگر قصد خرید تراز لیزری را داشته باشید و برای اولین بار است که به دنبال آن هستید بطور حتم این سوال برایتان پیش آمده که تراز لیزری نور سبز برای کارتان مناسب است یا نور قرمز؟ لیزرهای پرتو سبز در فرکانس نور متفاوت از قرمز کار می کنند و معمولاً دارای وات خروجی کلاس 3r بیشتر 5 میلی وات در مقایسه با پرتو قرمز استاندارد کلاس 2 کمتر از 1 میلی وات هستند. توجه داشته باشید که می توانید پرتو قرمز کلاس 3r را نیز با خروجی زیر 5 میلی وات دریافت کنید.
چشم انسان در مقایسه با قرمز به رنگ سبز حساس تر است اما این لزوماً به این معنی نیست که لیزر سبز برای شما روشن تر به نظر می رسد. هنگام مقایسه لیزرهای قرمز و سبز با همان قدرت که روشن تر به نظر می رسند تا حد زیادی با رنگ و بافت سطحی که لیزر به آن می تابد تعیین می شود. همچنین برخی از افرادی که علائم کوررنگی دارند، یک رنگ را بهتر از دیگری می بینند.

 

استفاده از تراز لیزری در فضای باز

در فضای باز در آفتاب کامل، شما واقعا نمی توانید لیزرهای پرتو قرمز یا سبز را بیش از چند متر مشاهده کنید. برای استفاده در فضای باز، به یک گیرنده لیزر الکترونیکی نیاز دارید تا لیزر را برای شما ببیند. بنابراین، رنگ در این شرایط تفاوت خاصی ایجاد نمی کند، مگر اینکه محدوده با گیرنده متفاوت باشد. البته ابزارهایی مانند آشکار ساز لیزر نیز در بازار وجود دارند که به وسیله آنها می توانید رنگ خطوط لیزر را راحت تر مشاهده کنید. اما متاسفانه در بازار ایران این آشکار ساز لیزر یا وجود ندارد یا اگر هم باشد قیمت آن به اندازه قیمت تراز لیزری است. اما اگر بخواهیم در یک جمله خلاصه کنیم رنگ سبز در محیط بیرون دید بهتری نسبت به رنگ قرمز دارد.

 

تفاوت قیمت

در مورد هزینه چطور؟ برای تولید پرتو لیزر سبز از دیود لیزر سبز استفاده می شود، این دیودها در حال حاضر به طور قابل توجهی گرانتر از انواع قرمز رایج تر هستند (اگرچه هزینه آن در حال کاهش است). برای لیزرهای دوار معمولاً فقط از یک دیود استفاده می شود بنابراین هزینه اضافی برای رنگ سبز نسبتاً کم است. در لیزرهای چند خطی، گاهی اوقات ممکن است بیش از 6 دیود وجود داشته باشد، بنابراین برای ساخت یک لیزر چند خطی با پرتو سبز می‌توان هزینه کلی را در مقایسه با نسخه قرمز پرتو دو برابر کرد. به همین جهت قیمت تراز لیزری نور سبز بیشتر از نوع قرمز آن است.

 

قابلیت اطمینان

دیودهای سبز نیز بیشتر از اثرات گرما رنج می برند، این زمانی است که دیود بیش از حد داغ می شود. هنگامی که در آفتاب کامل شدت کم می شود، همه دیودها این کار را انجام می دهند، اما دیودهای سبز تمایل دارند در دماهای پایین تر کم رنگ شوند. توجه داشته باشید که هنگامی که دمای محیط کاهش می یابد، دیود به طور معمول به شدت قبلی خود باز می گردد. دیودهای سبز نیز تمایل به مصرف انرژی بیشتری دارند، اما این میزان از سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت است.
همچنین سوالاتی در مورد تفاوت طول عمر ترازهای لیزری نور سبز و قرمز مطرح شده است. با توجه به تجربه‌ام، دریافته‌ام که دیودهای سبز با سرعت کمی بیشتر از دیودهای پرتو قرمز شکست می‌خورند.

 

نتیجه گیری

حال به این سوال برمی گردیم که کدام تراز لیزری برای کار شما مناسب است؟پاسخ این است که وقتی می خواهید از لیزر خود در داخل خانه استفاده کنید، رنگ سبز ارزش توجه دارد. در حالت ایده‌آل، قبل از خرید لیزر برای نصب داخلی، بهتر است چند مدل و رنگ مختلف لیزر را امتحان کنید. سپس می توانید خودتان ببینید که کدام برای شما بهتر است. برای کار در فضای بیرون لیزر سبز دید بهتری به شما می دهد. هر چند که قیمت تراز لیزری رنگ سبز بیشتر از نور قرمز است اما پیشنهاد می کنیم آن را انتخاب کنید.


در ادامه به معرفی بهترین تراز لیزری نور سبز 360 درجه خواهیم پرداخت:


- تراز لیزری دیوالت 4 بعدی، 360 درجه و بلوتوث دار

 

- تراز لیزری 4 بعدی زوبر 16 لاین

 

-  تراز لیزری 360 درجه ماکیتا 4 بعدی و چمدانی

 

- تراز لیزری 4 بعدی ماکیتا 360 درجه و بلوتوث دار همراه با سه پایه بلند مدل Makita-3.7V

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha