پشتیبانی: 09182096785
آسیب های احتمالی هنگام استفاده از سنگ فرز و نحوه برطرف کردن آنها

آسیب های احتمالی هنگام استفاده از سنگ فرز و نحوه برطرف کردن آنها

  • 8 تیر 1401
  • سامان موسوی

سنگ فرز یک ابزار برقی است که توسط کارگران ساختمانی و پیمانکاران استفاده می شود. این دستگاه یک نوع چرخ ساینده است و روشی سریع و موثر برای برش و صاف کردن انواع سطوح و مواد ارائه می دهد. اما مانند هر ابزار برقی دیگر، استفاده نادرست یا بی دقتی هنگام کار با سنگ فرز ممکن است خطرناک باشد. در این مقاله از سایت بانه ناب نکات ایمنی قبل و حین برش و نحوه صحیح برش آشنا می شویم.

 

بیایید آسیب های احتمالی توسط سنگ فرز را مرور کنیم:
-    بریدگی روی پوست
-    قطع انگشتان دست
-    آسیب به چشم ها
-    آسیب به سر
-    آسیب به پا
-    آتش گرفتن لباس و وسایل اطراف
-    و دیگر آسیب های احتمالی...

 

بسیاری از این صدمات ناشی از پرتاب جرقه و مواد پرتاب شده به شما اتفاق بیافتد. همچنین ممکن است در حین کار با مشکلات زیر مواجه شوید.

 

شکستن صفحه

خطر شکستن صفحه چرخشی بسیار زیاد است. این خطر را می توان با بررسی صفحه ها، نصب صحیح و استفاده ایمن از سنگ فرز کاهش داد. اطمینان حاصل کنید که از یک صفحه دیسک سالم و با کیفیت که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد استفاده می کنید. اگر تاریخ انقضای دیسک گذشته به هیچ وجه از آن استفاده نکنید. همچنین هر کدام از صفحه ها دارای دامنه سرعتی ایمن می باشند، به همین جهت قبل از استفاده از آن باید این مقدار را بدانید و سرعت چرخش دستگاه تان را بیشتر از تحمل صفحه افزایش ندهید. همچنین صفحه دستگاه را به درستی در جای خود قرار دهید و از آچار مخصوصی که همراه آن است برای سفت کردن پیچ استفاده کنید. بسیاری از صدمات ناشی از بستن نادرست صفحه ایجاد می شوند.

 

تماس با صفحه

سنگ فرزها می توانند فلز، سنگ و سایر مواد قوی را برش دهند. بنابراین هنگام کار با آن باید مراقب باشید زیرا می تواند به راحتی گوشت و استخوان انسان را برش دهد. از این رو، با استفاده نادرست از فرز و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی در حین استفاده، می تواند عواقب جدی داشته باشد و احتمال آسیب افزایش می یابد. بنابراین، مطمئن شوید که گارد ایمنی در جای خود قرار دارد و کارگران از دستکش‌های مناسب استفاده می کنند. همچنین هنگام استفاده از سنگ فرز باید کاملا هوشیار باشید.

 

ضربه برگشتی

این مورد می تواند باعث تصادفات جدی و حتی مرگبار شود. لگد زدن بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که دستگاه موادی را می‌گیرد و در حین برش گیر می‌کند، یا اگر از صفحه اشتباه استفاده یا سرعت برش تان کم باشد.

 

تماس با پرتابه ها

پرتابه ها به دلیل ترکیدن صفحه و همچنین برش مواد ایجاد می شوند. شما همیشه نمی توانید از پرتابه ها جلوگیری کنید، اما می توانید با استفاده از ابزار مناسب خطر را به حداقل برسانید. برای جلوگیری از صدمات بهتر است که از وسایل حفاظتی استفاده کنید. انتخاب صفحه مناسب برای مواد و تنظیم سرعت صحیح در حین برش نیز بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که در نصب صفحه ها آموزش دیده اید و هنگامی که چرخ ها فرسوده شدند آنها را تعویض کنید. پس زدن یا لگد زدن نیز ممکن است به دلیل از دست دادن کنترل بر روی ابزار اتفاق بیفتد و باعث ایجاد صدمات جدی شود. به همین جهت همیشه از وسایل حفاظتی مانند محافظ صورت، دستکش مخصوص و لباس های محافظتی استفاده کنید.

 

گیر کردن

اگر می خواهید در امان باشید و از آسیب های جدی دور باشید، پوشیدن لباس مناسب مهم است. اگر لباس نامناسبی بپوشید، خطر گیر کردن آنها بسیار زیاد است. لباس های گشاد مانند کراوات یا آستین های گشاد به راحتی بین چرخ و قطعه گیر می کنند. موهای بلند باید به پشت بسته شود. پارچه ها و زباله ها باید از محل کار خارج شوند زیرا ممکن است در هم بپیچند.

 

آتش سوزی

هنگام استفاده از سنگ فرز جرقه های زیادی تولید می شود و متوقف کردن آن ممکن نیست، اما می توانید هنگام کار با آن از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید. اگر از سنگ فرز در نزدیکی جایگاه سوخت گیری یا نزدیک به هر ماده قابل اشتعال استفاده می کنید، ممکن است از جرقه آتش بگیرد. همیشه باید قبل از استفاده از فرز محل کار را بررسی کنید و هرگونه مواد قابل اشتعال یا اشتعال را حذف کنید.

 

شوک الکتریکی

سنگ فرزها برقی هستند و در نظر گرفتن حوادث ناشی از تجهیزات الکتریکی قابل حمل مهم است. همیشه ابزار را قبل از استفاده بررسی کنید، دستگاه قابل حمل را به صورت دوره‌ای آزمایش کنید و کابل‌ها را از صفحه دور نگه دارید تا از تماس با آن جلوگیری شود.

جدای از این خطرات، بررسی عوامل دیگر و اقدامات احتمالی مرتبط با آسیب نیز مهم است. این خطرات ممکن است باعث آسیب فوری نشوند، اما می توانند در درازمدت به سلامت شما آسیب بزنند. اگر احساس می کنید دستگاه سنگ فرز تان مشکل پیدا کرده و یا قسمتی از آن شل شده است آن را نزد یک تعمیرکار حرفه ای ببرید. همچنین باید از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار به خصوص سیلیکا، چوب و سایر گرد و غبارهای مضر آگاه باشید. همیشه از ماسک گرد و غبار برای محافظت از ریه های خود استفاده کنید. پیروی ساده از این نکات می تواند به شما کمک کند تا از خطرات مرتبط با سنگ فرزها در امان باشید.

همچنین اگر به دنبال خرید سنگ فرز برقی یا خرید سنگ فرز شارژی هستید می توانید آنها را با قیمتی مناسب از سایت بانه ناب خریداری کنید. برای مشاهده قیمت سنگ فرز های موجود در بانه ناب اینجا کلیک کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha