پشتیبانی: 09182096785
10 اشتباه رایج در رانندگی که احتمالاً از آنها بی اطلاع هستید

10 اشتباه رایج در رانندگی که احتمالاً از آنها بی اطلاع هستید

  • 21 اسفند 1402
  • زمانه جوانمردی

متاسفانه ایران یکی از کشورهایی است که آمار تصادفات و جان باختگان آن بسیار زیاد است. علاوه بر جاده های فرسوده و استاندارد نبودن خودروها یکی از دلایل اصلی تصادفات جاده ای اشتباهات شخصی رانندگان است. مطالعات بسیاری از کشورها نشان می دهد که تقریباً 98 درصد از تصادفات در جاده ها یا بزرگراه ها ناشی از خطاهای انسانی یا ناآگاهی محض است. تصادفات منتسب به خطاهای انسانی تأثیر عمیق تری بر راننده و همچنین سایر افراد در جاده دارد. در میان خطاهای انسانی، اشتباهاتی وجود دارد که رانندگان اغلب بارها و بارها قوانین را زیر پا می گذارند.


در ادامه این مقاله به بررسی 10 اشتباه رایج در رانندگی خواهیم پرداخت که به احتمال زیاد از آن ها بی خبر هستید. همچنین اگر صاحب خودرو هستید داشتن ابزارهایی به شما کمک می کند که بر بسیاری از مشکلات ساده غلبه کرده و کارهایتان را سریع تر انجام دهید. این ابزارها که در فروشگاه اینترنتی بانه ناب موجود هستند و می توانید مستقیم آنها را سفارش دهید عبارتنداز:

 

- پمپ باد فندکی دو سیلندر خودرو ماکیتا مدل Japan-12v

 

-  پمپ باد فندکی دو سیلندر اکس کورت مدل XAC-6020 (اصل)

 

- جت فن یا بلوور شارژی کراسگان مدل Portable

 

- دریل شارژی ماکیتا 24 ولت براشلس مدل Makita.Brushless-24V


10- استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی

 

استفاده از گوشی در هنگام رانندگی


رایج ترین اشتباه رانندگی در دوران مدرن استفاده از تلفن همراه است. خواندن یک پیام، تماس گرفتن یا حتی به روز نگه داشتن اطلاعات خود درباره اخبار، به طور فزاینده ای افراد را به استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی سوق داده است. استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی باعث حواس پرتی می شود و منجر به تصادف می شود و به سایر کاربران جاده نیز آسیب می رساند. صحبت کردن با تلفن بخش بزرگی از مغز و تمام مهارت های مهم رانندگی را در صندلی بصورت موقت اشغال می کند. استفاده از موبایل در هنگام رانندگی باعث کندتر شدن واکنش تان نسبت به اتفاقات پیش رو بوده و یکی از شایع ترین دلایل تصادفات جاده ای است.

 

9- تنظیم نکردن صحیح آینه ها قبل از رانندگی

 

تنظیم نکردن صحیح آینه ها قبل از رانندگی


آینه های عقب و بغل آینه های روشویی نیستند، آنها ابزار مهمی در ماشین شما هستند که به شما کمک می کنند آنچه را که پشت سر شما و در دو طرف ماشین تان اتفاق می افتد ببینید. بسته به قد راننده زاویه دید آینه ها مختلف بوده و می توانید آن را تنظیم کنید. استفاده از آینه بخصوص در داخل شهر و جاهای پرترافیک به شما کمک می کند که از برخوردهای ناگهانی جلوگیری کنید. به همین جهت پیشنهاد می شود تنظیم آینه بعد از سوار شدن به خودرو را به یک روال کاری تبدیل کنید.

 

8- عدم استفاده از چراغ راهنما

 

عدم استفاده از چراغ راهنما


بسیاری از رانندگان یا سواران، زبان بدن را تغییر می دهند تا نشان دهند که در حال پیچیدن یا تغییر مسیر هستند. با این حال، این خطرناک است زیرا هیچ نشانه روشنی وجود ندارد که گردش به سمت چپ یا راست یا حتی تغییر مسیر باشد. آنچه بسیاری از ما فراموش می کنیم این است که چراغ های راهنما یک ویژگی ایمنی مهم است که به سایر رانندگان اطراف ما اطلاع می دهد که انگیزه ما چیست. وقتی برای تغییر لاین در بزرگراه یا پیچیدن ناگهانی در خیابان از راهنما استفاده نکنید باعث می شود که رانندگان پشت سر و اطراف از هدف تان مطلع نشوند و در آخرین لحظه ها واکنش خود را انجام دهند. همچنین مطمن شوید که پس از چیپیدن چراغ راهنمایتان خاموش می شود، رانندگی کردن پشت سر افرادی که چراغ راهنمایشان چشمک می زند در حالی که واقعاً نمی چرخند آزاردهنده است.

 

7- روشن نگه داشتن  نور بالا

 

روشن نگه داشتن  نور بالا


روشن نگه داشتن نور بالا یکی از عادت های بدی است که بعضی افراد در جاده ها آن را انجام می دهند. نور بالا می تواند حواس رانندگان اتومبیل های مقابل را پرت کند و هم آنها را کور کند و باعث کاهش دید و در نهایت تصادف شود. استفاده از نور بالا بخصوص در جاده هایی که روشنایی ندارند بسیار مهم است، به همین جهت باید بدانید چه موقع از آن استفاده کنید. خاموش کردن نور بالا هنگامی که خودروهای دیگر در اطراف شما هستند، هم برای شما و هم برای دیگران در جاده مفید است. قاعده کلی این است که به محض اینکه چراغ های عقب خودرو جلو خودتان یا چراغ های جلو ماشین روبرویتان را می می بینید آن را به نور پایین تغییر دهید.

 

6- وضعیت بد نشستن

 

رانندگی


راحت بودن در صندلی خود به شکلی که می خواهید، موقعیت مناسبی برای نشستن به عنوان راننده نیست. بسیاری از رانندگان تمایل دارند صندلی را بسیار عقب برانند و در آن موقعیت، کنترل خود را بر وسیله نقلیه به خطر می اندازند. زمانی که وضعیت مناسبی در نوع نشستن تان ندارید و پاهایتان راست شده نمی توانید واکنش سریعی برای استفاده از پدال ترمز یا کلاج را انجام دهید. زمان واکنش برای اعمال ترمز یا پدال کلاچ زمانی که پاهای راننده دراز است و به سختی می تواند پدال ها را لمس کند بسیار کم است.

 

5- استفاده از چراغ نور بالا برای اطلاع دادن

 

استفاده از چراغ نور بالا برای اطلاع دادن


چراغ زدن برای اطلاع رسانی به خودروهای جلو استفاده می شود. بعضی اوقات صدای بوق به خودروهای جلو یا روبرویتان نمی رسد. به همین جهت باید از چراغ برای اطلاع دادن استفاده کنید. معمولا از این ویژگی برای سبقت گرفتن و اعلام توقف خودرو مقابل استفاده می شود. این کار ایمنی شما و رانندگان مقابل را افزایش می دهد و خطر تصادفات را نیز پایین می آورد.

 

4- رد شدن از چراغ راهنمای قرمز و زرد

 

رد شدن از چراغ راهنمای قرمز و زرد


در بعضی از کشورهای جهان سوم مانند هند و حتی ایران وقتی رانندگان با چراغ زرد مواجه می شوند توقف نکرده و به رانندگی شان ادامه می دهند. در بسیاری از فیلم های دوربین مدار بسته که از چهار راه ها گرفته شده است دلیل اصلی تصادفات در چهار راه ها عبور از چراغ قرمز و یا افزایش سرعت هنگام چراغ زرد نشان می دهند. فلسفه ایجاد چراغ زرد کاهش سرعت است نه افزایش آن. متاسفانه افراد زیادی را می بینیم که هنگام مواجهه با چراغ زرد سرعت ماشین شان را بسیار بالاتر می برند، این کار ممکن است باعث ایجاد تصادف شود.

 

3- رانندگی در بین خطوط

 

رانندگی در بین خطوط


رانندگی بین خطوط بخصوص هنگام عبور از آزاد شما را ایمن تر می کند. متاسفانه اغلب افراد این کار را نادیده گرفته و توجه زیادی به آن نمی کنند. همچنین رانندگی بین خطوط ترافیک را کاهش می دهد. اگر می خواهید خط خودتان را عوض کنید باید قبل از هر چیزی با استفاده از آینه های به پشت ماشین تان نگاه کنید تا اگر ماشین نیامد خط تان را عوض کنید. البته استفاده از چراغ راهنما هنگام تغییر خطوط بسیار ضروری است.

 

2- رانندگی آهسته در لاین سرعت

 

رانندگی در لاین سرعت


در بزرگ راهها خطوط مشخصی برای عبور خودروها با سرعت های متفاوت ایجاد شده اند. متاسفانه این مورد در ایران نیز زیاد است و اغلب افرادی را می بینید که با سرعت کم در لاین سرعت رانندگی می کنند. این کار نه تنها از عبور دیگر خودروها جلوگیری می کند بلکه باعث می شود که با سرعت بیشتر در لاین مخصوص سرعت کم از شما سبقت بگیرند. نکته مهم این است که بفهمید کدام خط برای سرعت رانندگی شما مناسب است و از آن استفاده کنید. زمانی که به وضوح با محدودیت سرعت مورد نیاز حرکت نمی‌کنید، رانندگی در سریع‌ترین خط بی‌اهمیت است.

 

1- توقف ناگهانی بدون هشدار

 

توقف ناگهانی بدون هشدار


احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که خودرو جلوتان ناگهان متوقف شده و مجبور می شوید ترمز سخت بگیرید که برای سایر سرنشینان نیز ناراحت کننده است. توقف ناگهانی و بدون اخطار خودرو یکی از بزرگترین اشتباهات رانندگان است. رانندگان باید با احتیاط و هوشیاری خودروهای پشت سر خود را رعایت کنند و توصیه می شود که به آرامی و با احتیاط توقف کنند. با دادن فرصت به همه افراد برای واکنش قطعاً از هرگونه تصادف اینچنینی  جلوگیری می شود. در بزرگ راهها نادیده گرفتن خودروهای پشت سر و ترمزهای ناگهانی ممکن است منجر به ایجاد تصادفات زنجیره ای شود. در عین حال بهتر است اگر ماشینی جلوتان است فاصله ایمنی را رعایت کنید تا بتوانید در چنین شرایطی واکنش سریع انجام دهید.

 

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha