پشتیبانی: 09182096785
راهنمای خرید سنگ فرز

راهنمای خرید سنگ فرز

  • 5 مرداد 1400
  • سامان موسوی

اگر فنی کار هستید احیانا یا دستگاه سنگ فرز دارید یا با آن کار کرده اید. از سنگ فرزها برای برش انواع آهن آلات و سنگ، تراش کاری، سنباده زنی و پولیش استفاده می شود. شکل کلی سنگ فرز شامل یک موتور است که یک دیسک به آن متصل بوده و منجر به حرکت دورانی آن می شود. معمولا افرادی که در کارهای ساختمانی یا آهن آلات هستند استفاده های بیشتری از این ابزار می کنند.
فرزها در اندازه و نوع های مختلفی در بازار وجود دارند، برای مثال برای انجام کارهایی که نیاز به دقت و تمرکز بالایی است و بر روی طلاجات و زیورآلات کار می کنید باید فرز انگشتی را تهیه کنید، یا اگر بصورت سیار کار می کنید و ممکن است در هر جایی به برق دسترسی نداشته باشید باید از مینی فرز شارژی استفاده کنید.
تنوع زیاد مدل و مارک های مختلف در بازار کار را برای انتخاب و خرید سنگ فرز مشکل کرده است. در ادامه این مقاله قصد داریم به نکات عمومی که باید در هنگام خرید سنگ فرز به آنها توجه کنید را به شما یادآوری کنیم. در صورتی که قصد خرید فرز دارید می توانید انواع سنگ فرزهای بزرگ، کوچک و شارژی را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب تهیه کنید.

 

اندازه دستگاه

مهمترین و اولین نکته در هنگام خرید فرز اندازه آن است. همانطور که در بالا اشاره کردیم ابتدا باید نوع و حجم کاری که با آن می خواهید انجام دهید را مشخص کنید سپس اقدام به خرید آن بکنید. سنگ فرزها در اندازه های مختلف مانند فرز انگشتی، فرز مینی، فرز شارژی و فرز بزرگ وجود دارند. البته باید توجه داشته باشید که اندازه فرز با توجه به حداکثر ابعاد صفحه برشی که بر روی آن قرار می گیرد تعیین می شود.

 

وزن سنگ فرز

دومین نکته مهم در انتخاب دستگاه سنگ فرز وزن آن است. البته اندازه دستگاه و وزن آن ارتباط نزدیکی با هم دارند. نکاتی که در بالا برای اندازه دستگاه سنگ فرز گفته شد در این مورد نیز صدق می کند. در کل باید بگوییم که دستگاهی را انتخاب کنید که متناسب با کارتان باشد، مثلا اگر برای کارهای خانگی قصد خرید سنگ فرز دارید لازم نیست سنگ فرزهای بزرگ را خریداری کنید. معمولا وزن سنگ فرزها زیاد است و استفاده طولانی مدت از آن کمی کنترل آن را سخت تر می کند.

 

توان دستگاه فرز

سومین نکته ای که البته بعضی ها قبل از هر چیزی به آن توجه می کنند میزان توان سنگ فرز است. سنگ فرزها در توان های مختلفی در بازار عرضه می شوند. به همین جهت هنگام خرید سنگ فرز باید به ولتاژ لازم برای کار و توان موتور آن توجه کنید. معمولا ولتاژ لازم برای کار کردن سنگ فرز ها 110 تا 230 و توانی بین 500 تا 2800 وات دارند. تقریبا می توان گفت که دستگاه های با توان بالا از اندازه و وزن بیشتری برخوردار هستند.

 

سرعت گردش آزاد سنگ فرز

یکی دیگر از نکات فنی دیگری که در هنگام خرید فرز باید به آن توجه کنید سرعت گردش آزاد صفحه برش آن است که آن را بر اساس تعداد دوری که در دقیقه می چرخد می سنجند. بهتر است دستگاهی با سرعت مناسب را انتخاب کنید تا از پس همه کارهایتان بر بیاید. معمولا فرزهای موجود در بازار دارای سرعت گردش آزاد بین 5000 تا 10000 دور در دقیقه هستند. هر اندازه اندازه دستگاه کوچک تر باشد به خاطر قطر کوچک تر آن سرعت گردش آزاد بیشتری دارد.

 

آرگونومی و نکات ایمنی

آرگونومی و طراحی دستگاه تاثیر زیادی در عملکرد درست آن دارد. اگر دستگاه آرگونومی مناسبی نداشته باشد و دستتان بطور مداوم بلغرد هم هنگام کار با آن زودتر احساس خستگی می کنید و هم کاری که انجام می دهید از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. معمولا همراه سنگ فرزها یک دسته کمکی با قابلیت چرخش در جهات مختلف می باشد تا کنترل بیشتری بر روی دستگاه داشته باشید.


یکی دیگر از نکات مهمی که هنگام خرید سنگ فرز باید به آن توجه کنید ایمنی کار است. معمولا سنگ فرزها دارای محافظ برای جلوگیری از پرتاب جرقه و خرده ریزها می باشد. به دلیل اینکه کار با این دستگاه بسیار خطرناک است بهتر است قبل از کار با آن، وسایل ایمنی مانند کفش مخصوص، دستکش مخصوص، کلاه و عینک محافظ داشته باشید.


با توجه به نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم می توانید سنگ فرز مناسبی بسته به کاری که انجام می دهید انتخاب کنید. اگر قصد خرید مینی فرز، فرز شارژی و یا فرز بزرگ را دارید می توانید آن را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب خریداری کرده و در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha