پشتیبانی: 09182096785
متر لیزری چگونه کار می کنند؟ کدام یک را باید انتخاب کنید؟

متر لیزری چگونه کار می کنند؟ کدام یک را باید انتخاب کنید؟

  • 4 آبان 1401
  • سامان موسوی

مسافت یاب های لیزری یا همان متر لیزری ابزارهای اندازه گیری ضروری هستند که در کارهای ساختمانی، بازسازی، تکمیل، در ارتش، جنگلداری، ورزش، صنعت برق، شکار، کشاورزی و هر جای دیگری که اندازه گیری سریع و دقیق فاصله، زاویه یا شیب مورد نیاز است به کار می آیند. این دستگاه چگونه کار می کند و چگونه می توان متر لیزری مناسب را انتخاب کرد؟ در ادامه این مقاله از سایت بانه ناب به شما کمک خواهیم کرد که خرید متر لیزری را با خیال راحت تر انجام دهید.
مترهای لیزری رایج ترین ابزارهای اندازه گیری هستند نه تنها فاصله را در کسری از ثانیه انجام می دهند بلکه به کمک آنها می توان حجم، محیط و مساحت مکان مورد نظر را نیز بدست آورد. بی دلیل نیست که حرفه ای ها استفاده از مسافت یاب لیزری را در کارهای روزمره خود به وسایل سنتی اندازه گیری مانند متر فنری ترجیح می دهند.

 

متر لیزری چگونه کار می کند؟

متر های لیزری پالس های الکترومغناطیسی را در پرتوهای لیزر از طریق سیستم های الکترونیک نوری خود منتشر می کنند. پرتو لیزر از سطح هدف منعکس شده و به متر لیزری باز می گردد. در مرحله بعد، سیستم های فاصله یاب، پرتو را برای اندازه گیری فاصله پردازش می کنند. سیستم دستگاه با تجزیه و تحلیل زمان در دو صفحه بر اساس تأخیر فاز موج EM گسیل شده و منعکس شده فاصله را اندازه گیری می کند. این روش اندازه گیری در متر های لیزری مرحله به مرحله استفاده می شود.

یکی دیگر از روش های اندازه گیری فاصله مبتنی بر لیزر، اندازه گیری مستقیم زمان سفر پالس از فاصله یاب به هدف و بالعکس است. این روش در مسافت یاب های لیزری پالسی استفاده می شود. مسافت یاب های لیزری نیز وجود دارند که اندازه گیری فاصله تداخل سنجی را انجام می دهند. این بدون شک دقیق ترین و سریع ترین روش اندازه گیری فاصله است، اما فاصله یاب های تداخل سنجی گران بوده و در معرض آسیب هستند. این باعث می شود آنها در این زمینه قابل اعتماد نباشند.

 

متر لیزری چگونه کار می کند


 فاصله یاب های لیزری به شما امکان اندازه گیری در داخل و خارج از ساختمان را با دقت 1 میلی متر در هر کیلومتر می دهند. مترهای های لیزری می توانند مسافت تقریباً تا 150 متر را اندازه گیری کنند. البته مسافت یاب های دوربرد بسیار حرفه ای می توانند مسافتی تا 1500 متر را اندازه گیری کنند. از این مسافت یاب ها بیشتر در شکار، کشاورزی، جنگلداری و راه سازی استفاده می شود.

-    خرید متر لیزری ماکیتا با برد 100 متر می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

 

مزایای استفاده از متر لیزری چیست؟

در مقایسه با همتایان سنتی و اولتراسونیک خود، مترهای لیزری کاربردی ترین و پیشرفته ترین ابزار اندازه گیری هستند. مزیت اصلی آنها به غیر از اندازه گیری بسیار دقیق این واقعیت است که می توانند تنها توسط یک نفر استفاده شوند. مترهای سنتی که برای اندازه گیری دقیق فاصله در سایت های ساخت و ساز و در مناطق باز بزرگ استفاده می شوند به حداقل دو نفر در یک زمان نیاز دارند. به همین دلیل است که استفاده از مسافت یاب لیزری به شما این امکان را می‌دهد تا نیاز به نیروی انسانی را کاهش دهید و فرآیندهای اندازه‌گیری را به میزان قابل توجهی سرعت ببخشید.

 

خرید متر لیزری ورکس


همچنین مترهای لیزری کمتر در معرض خطاهای اندازه گیری ناشی از موقعیت نادرست ابزار و سایر خطاهای اپراتور هستند. علاوه بر این، بیشتر مسافت یاب های لیزری حرفه ای مجهز به کمک تراز الکترونیکی، عملکرد کالیبراسیون خودکار هستند و توانایی اندازه گیری بر اساس معادله فیثاغورث یا عملکرد "نقاش" را ارائه می دهند. این ابزار همچنین به شما امکان می دهد اندازه گیری های مداوم انجام دهید، اندازه گیری ها را ثبت و ذخیره کنید و همچنین مجموع یا اختلاف سطح و حجم را اندازه گیری کنید.  پردازنده‌های پیشرفته و صفحه‌نمایش‌های شفافی که نتایج اندازه‌گیری نصب شده در مترهی لیزری را نمایش می‌دهند به طور قابل‌توجهی عملکرد و سودمندی آنها و همچنین راحتی استفاده روزمره را افزایش می‌دهند.

 

-    یکی از محصولات جدید بانه ناب متر و تراز لیزری سه کاره است که می توانید از آنها به عنوان متر دستی و متر لیزری و تراز لیزری استفاده کنید.

 

متر لیزری چگونه فاصله را اندازه می گیرید؟

اندازه گیری فاصله با ابزار لیزر بسیار سریع و آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستگاه را روشن کنید، نقطه لیزر را روی یک سطح قرار دهید و اندازه گیری را شروع کنید. اکثر مترهای لیزری دارای حافظه داخلی هستند که تا 100 اندازه گیری را ذخیره می کند.
ویژگی اندازه گیری پیوسته بسیار جالب است، زیرا به شما امکان می دهد بالاترین و کمترین مقادیر را اندازه گیری کنید و سپس تفاوت را در یک چرخه اندازه گیری مقایسه کنید. متر های لیزری اندازه گیری دقیق اتاق را نیز امکان پذیر می کنند. پردازنده ها و الگوریتم های DT60M به سرعت مساحت سطح یا حجم اتاق را محاسبه می کنند. برای انجام این اندازه‌گیری‌ها، کافی است گزینه مناسب را از منوی دستگاه انتخاب کنید، طول یک سطح را اندازه‌گیری کنید و سپس یک اندازه‌گیری عمود بر آن بگیرید. همچنین برای اندازه گیری حجم مکعب، باید طول، عرض و ارتفاع یک اتاق را اندازه گیری کنید.
مترهای لیزری حرفه ای مانند متر لیزری ماکیتا به شما امکان اندازه گیری با استفاده از توابع ریاضی را نیز می دهند. این تابع بر اساس الگوریتم معادلات فیثاغورث است. با استفاده از دو نقطه اندازه گیری به عنوان مرجع، به اپراتور کمک می کند ارتفاع و اندازه جسم را اندازه گیری کند. این یک عملکرد بسیار مفید است که به شما امکان می دهد i.a. ارتفاع یک جسم را به سادگی با حرکت دادن نقطه لیزر به بالا و پایین آن جسم اندازه گیری کنید.

 

قیمت و خرید متر لیزری زوبر


هنگام استفاده از متر لیزری مواظب باشید که پرتو لیزر به چشم های شما یا اطرافیان برخورد نکند زیرا در دراز مدت برای سلامتی چشم ضرر دارد. به همین دلیل است که قبل از اینکه پرتو لیزر را به سمت یک جسم بگیرید، باید مطمئن شوید که کسی در نزدیکی و در معرض خطر نیست. علاوه بر این مترهای لیزری باید به طور مناسب نگهداری شوند، به خصوص اگر در شرایط آب و هوایی نامساعد استفاده می شوند.

-    با خرید تراز و شیب سنج لیزری دیجیتال ATuman می توانید هم شیب را محاسبه کنید هم به عنوان یک تراز لیزری نیز از آن استفاده کنید.

 

کدام متر لیزری را انتخاب کنیم؟

متر های لیزری زیادی در بازار موجود است و تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. با این وجود، چندین ویژگی کلیدی وجود دارد که هنگام انتخاب یک دستگاه اندازه گیری حرفه ای که توسط متخصصان مورد استفاده قرار می گیرد  باید به آنها توجه کنید.
طراحی و پارامترهای فنی دستگاه باید با صنعت، نوع اندازه‌گیری‌ها، زمین و شرایط آب و هوایی که در آن استفاده می‌شود مناسب باشد. شما به یک مسافت یاب خاص برای سایت‌های ساخت‌وساز یا اندازه‌گیری تأسیسات، و یک فاصله یاب کاملاً متفاوت برای اندازه‌گیری‌های مسافت طولانی در کشاورزی، جنگل‌داری یا صنعت برق نیاز دارید.
در اینجا ویژگی هایی وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید را ذکر می کنیم:

 

محدوده عملیاتی

محدوده عملیاتی یک پارامتر کلیدی برای هر متر لیزری است. اگر برای ساخت و ساز به دنبال خرید متر لیزری هستید می توانید مترهایی با برد 40 الی 100 متر را در بازار مشاهده کنید. مدل های پیشرفته تر به شما امکان اندازه گیری از فاصله 120 متری را می دهند. مسافت یاب های لیزری دوربرد، بردی چشمگیرتر از حدود 1500 متر را ارائه می دهند. قاعدتا قیمت متر لیزری با برد آن رابطه مستقیمی دارد.

 

دقت اندازه گیری

محدوده عملکرد متر لیزری مهم است، اما دقت اندازه گیری آن نیز به همان اندازه حیاتی است. اکثر مترهای برد کوتاه و متوسط اندازه گیری هایی را با تلورانس 5 میلی متر انجام می دهند. با این حال، پیشرفته‌ترین فاصله‌یاب‌های لیزری، مانند متر لیزری ورکس 70 متری مدل WX089 (اصل)  اندازه‌گیری‌های بسیار دقیق را با ضریب خطای 1 تا 2 میلی‌متر تضمین می‌کنند.

 

قطر نقطه لیزر

قطر نقطه لیزر به فاصله و نوع جسم اندازه گیری شده بستگی دارد. به عنوان مثال، نقطه لیزر روی گچ مرطوب بسیار کمتر از دیوارهای آجری قدیمی یا زیرسازی بتنی قابل مشاهده است. معمولاً نقاط لیزری مسافت یاب های لیزری دارای قطر 6-60 میلی متر هستند. توصیه می‌کنیم در طول اندازه‌گیری‌هایی که نیاز به مشاهده طولانی‌مدت نقطه لیزر دارند از عینک‌های مخصوص با کنتراست بالا استفاده کنید.

 

حداقل واحد قابل نمایش

این پارامتر مستقیماً بر دقت دستگاه اندازه گیری تأثیر می گذارد. هرچه حداقل واحد نمایش داده شده کمتر باشد دقت اندازه گیری بیشتر است. دقیق‌ترین مترهای لیزری با وضوح 0.1 میلی‌متر نمایش داده می‌شوند.

 

داشتن قابلیت ضد آب و ضد گرد و غبار

دوام و مقاومت متر لیزری در برابر آب و گرد و غبار هنگام استفاده از آن در محیط های مختلف بسیار مهم است. برای کارهای ساختمانی، ایده خوبی است که محصولی با رتبه IP مناسب انتخاب کنید. این امر خطر آسیب رساندن به دستگاه را در حمل و نقل و اندازه گیری در محیط های بسیار مرطوب و همچنین در هنگام بارندگی کاهش می دهد. با کیفیت ترین فاصله یاب های لیزری حرفه ای دارای رتبه IP54 یا بالاتر هستند.

 

** می توانید انواع قیمت متر لیزری را اینجا مشاهده کنید.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha