پشتیبانی: 09182096785
راهنمای خرید متر لیزری

راهنمای خرید متر لیزری

  • 24 مرداد 1400
  • سامان موسوی

متر لیزری یکی از ابزارهای پرکاربرد در مهندسی، نقشه کشی، دکوراسیون و غیره می باشد که نسبت به مترهای های عادی از مزیت های بیشتری برخوردار است. نحوه کار متر لیزری بدین صورت است که یک پالس از باریکه نور را به جسم مورد نظر می تاباند و بر اساس زمانی که نور به جسم رسیده و برگشت داده می شود مسافت مورد نظر را تعیین می کند. علاوه بر اندازه گیری مسافت به وسیله متر لیزری می توان از آن برای محاسبه حجم، مساحت، ارتفاع و زاویه استفاده کرد. اندازه و وزن متر لیزری بسیار کم بوده و به راحتی می توان با فشردن یک دکمه محاسبات مورد نظر را انجام داد.

 

متر لیزری چه مزیت هایی دارد؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم متر لیزری مزیت های زیادی نسبت به مترهای عادی دارد. ازجمله بارزترین این مزیت ها می توان به داشتن دقت و سرعت بالا نسبت به روش سنتی اشاره کرد. در کل می توان مزایای متر لیزری را در موارد زیر خلاصه کرد:


-    دقت و سرعت بسیار بالاتری در اندازه گیری و محاسبات
-    داشتن ضریب خطای بسیار کمتر نسبت به روش سنتی (حداکثر ضریب خطا 2 میلیمتر است)
-    استفاده بسیار راحت
-    عدم نیاز به داشتن فرد دیگر برای اندازه گیری و متراژ
-    برآورد متراژهایی تا 250 متر
-    قابلیت محاسبه حجم، مساحت، ارتفاع و زاویه
-    قابلیت اندازه گیری جاهایی که دسترسی به آنها سخت است (مانند سقف و ستون)

البته می توان گفت متر لیزری معایبی نیز دارد، ازجمله این معایب می توان به موارد زیر اشاره کرد:


-    به دلیل اینکه لیزر استفاده شده در مترهای لیزری از نوع کلاس 2 است استفاده کردن از آن بدون عینک و یا نگاه کردن مستقیم به نور لیزر ممکن است باعث آسیب به چشم ها شود.
-    برای اندازه گیری به وسیله متر لیزری باید کاملا صاف باشد تا مقدار محاسبه شده دقیق باشد.
-    اگر قصد متراژ دو جهت را دارید نباید هیچ جسمی در بین آنها باشد تا نور لیزر شکسته یا منحرف نشود.

 

برد متر لیزری چقدر است؟

در هنگام خرید متر لیزری اولین چیزی که خریدار به آن توجه می کند برد دستگاه است. منظور از برد فاصله ای است که متر قادر است آن را اندازه گیری کند. مترهای لیزری در بردهای 20 متر تا 250 متر در بازار وجود دارند و شما باید بسته به کاری که انجام می دهید برد مورد نظرتان را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر معمار هستید مترهایی با برد 80 تا 100 متر برای تان مناسب است، یا اگر نصاب کابینت هستید مترهایی با برد 30 متر برای کارتان کفایت می کند. برد متر و قیمت دستگاه رابطه مستقیمی با هم دارند، با الطبع هر اندازه برد دستگاه بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر است.

 

متر لیزری چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای متر لیزری گسترده می باشد و در اکثر مشاغل فنی مورد استفاده قرار می گیرد. ازجمله این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


-    کارهای دکوراسیون داخلی منازل
-    نصب کابینت آشپزخانه
-    تعیین فاصله بین پریزهای برق
-    کاربرد در کمد و کابینت سازی
-    تعیین محل درب و پنجره و فاصله هر کدام از یکدیگر
-    نصب دیوار و سقف کاذب

 

نکاتی که باید در هنگام خرید متر لیزری به آن توجه کنید!

باتری دستگاه
در تمامی دستگاههای الکتریکی طول عمر باتری دستگاه رابطه مستقیمی با مدت زمانی که با آن کار می کنید دارد. در متر لیزری نیز اینگونه است، معمولا مترهای لیزری باتری هایی از نوع قلمی و نیم قلمی می خورند. همچنین طول عمر هر باتری برابر 2 تا 3 ساعت کار مداوم با دستگاه است. به همین جهت بهتر است همیشه باتری زاپاس همراه خود داشته باشید.

 

حافظه متر لیزری
در روش سنتی اندازه گیری معمولا اندازه ها را بر روی کاغذ می نوشتند که احتمال گم شدن آن زیاد بود. اما در مترهای لیزری کنونی می توان آخرین اندازه های گرفته شده توسط دستگاه را در حافظه آن ذخیره کرد. حافظه متر لیزری بسته به مدل و قیمت دستگاه متفاوت بوده و از 5 تا 200 عدد متغیر است. داشتن حافظه موجب صرفه جویی در وقت و عدم دوباره کاری می شود.

 

دقت دستگاه
هر دستگاهی دارای ضریب خطا می باشد. هر اندازه این ضریب خطا نزدیک به صفر باشد دستگاه از کیفیت بالاتری برخوردار است. هر چند که مترهای لیزری نسبت به مترهای سنتی از ضریب خطای بسیار کمتری برخوردار هستند اما باز هم دارای درصدی اشتباه هستند. معمولا ضریب خطای مترهای لیزری از 1 میلیمتر تا 2 میلیمتر متغیر است.

 

بهترین متر لیزری موجود در بازار کدام است؟

اگر قصد خرید متر لیزری را دارید اولین گزینه ای که به شما پیشنهاد می کنیم خرید متر لیزری دیوالت است که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برد این متر لیزری 100 متر و درصد خطای آن 2 میلیمتر است. این دستگاه که به سفارش روسیه و توسط چین ساخته شده از دو باطری قلمی سایز AAA تغذیه می کند. به وسیله این دستگاه می توانید فاصله، حجم، مساحت و ارتفاع اجسام را با واحدهای متر، اینچ، یارد و فوت محاسبه کنید. همراه این دستگاه دو عدد باطری و یک کیف مخصوص حمل می باشد. برای خرید این متر لیزری اینجا کلیک کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha