پشتیبانی: 09182096785
تراز لیزری چه کاربردهایی دارد؟

تراز لیزری چه کاربردهایی دارد؟

  • 3 آذر 1402
  • سامان موسوی

اگر در حال ساخت خانه ای جدید هستید یا می خواهید خانه قدیمی تان را تعمیر کنید یا اینکه پیمانکار هستید و پروژه های ساختمانی گرفته اید باید اطمینان حاصل کنید که ساختمان و ظاهر آن بدون عیب باشد، به همین جهت به ابزاری نیاز داریم که از دقت بسیار بالایی برخوردار باشد، این ابزار تراز لیزری است. مدل های مختلفی از تراز لیزری در بازار موجود هستند، اگر می خواهید طیف وسیعی از کارها را با آن انجام دهید بهتر است خرید تراز لیزری 360 درجه نور سبز را در اولویت قرار دهید.


همچنین در بینابین مطالب به معرفی بهترین تراز لیزری های موجود در بانه ناب خواهیم پرداخت. این کار به شما کمک می کند که محصولات را با هم مقایسه کرده و در نهایت خرید تراز لیزری ارزان و با کیفیت را که متناسب با کارتان است انجام دهید.


تراز لیزری چیست؟

تراز لیزری یک ابزار الکترونیکی ویژه است که برای تعیین شاقول یا تراز کردن یک سطح خاص طراحی شده است. همانطور که احتمالاً از نام آن می توانید متوجه شوید، سطح لیزر از دیودهای خاصی برای شلیک پرتو لیزر در فواصل بسیار دور استفاده می کند.

 

- تراز لیزری 360 درجه نور سبز و 3 بعدی دیوالت مدل DCE089D1G

 

تراز لیزری و تراز سنتی دو نوع تراز مختلف هستند، مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 

دقت: تراز لیزری دقیق تر از تراز سنتی دستی است. با اندازه گیری سطح با پرتو لیزر، تراز لیزری می تواند موقعیت و ارتفاع را با دقت بیشتری تعیین کند. دقت این دو به حدی با تفاوت دارد که با هم قابل مقایسه نیستند.

قابلیت حمل: اگر بخواهیم از نظر اندازه این دو نوع از تراز را با هم مقایسه کنیم تراز سنتی دستی کوچکتر بوده و حمل آن راحت تر است. این بدین معنی نیست که ترازهای لیزری را نمی توان به راحتی با خود حمل کرد. ترازهای لیزری بخصوص مدل های موجود در بانه معمولا در داخل جعبه بوده که جابجایی آن را راحت تر می کند.

کارکرد: ترازهای سنتی برای دستیابی به اندازه گیری سطح نیاز به تنظیم دستی دارند که کار کردن با آن سخت تر است. از طرف دیگر، تراز لیزری را می توان به طور خودکار با اسکن کد QR یا استفاده از APP تراز کرد، که کارکرد آن راحت تر است. حتی اگر تاکنون با این دستگاه کار نکرده باشید نحوه کار با تراز لیزری را در چند دقیقه یاد خواهید گرفت.

طول عمر: سطوح لیزر معمولاً بیشتر از سطوح سنتی دوام می‌آورند زیرا به جای قطعات مکانیکی از پرتو لیزر استفاده می‌کنند. البته باتری تراز لیزری پس از مدتی ظرفیت و کیفیت خود را از دست می دهد، به همین جهت اگر می خواهید نهایت استفاده را از آن بکنید بهتر است سراغ خرید باتری تراز لیزری جدید بروید.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که به طور کلی چهار نوع اصلی از سطوح لیزر وجود دارد. این چهار نوع اصلی تراز لیزری شامل تراز لیزر خطی، تراز لیزر نقطه ای، تراز لیزر چرخشی و تراز لیزر ترکیبی است.

 

تراز لیزری نور سبز


- تراز لیزری دو خط دیوالت نور سبز 180 درجه


اکنون که دقیقاً می دانید تراز لیزری چیست و چه توانایی هایی دارد، اجازه دهید در مورد کاربردهای مختلفی که این ابزار می تواند برای آنها استفاده شود صحبت کنیم.

 

تراز کردن لوله کشی و دیوار

به طور کلی، رایج ترین کاربردهای سطوح لیزر در داخل ساختمان برای نصب، کالیبراسیون و برای ایجاد تماس با دیوارها است. اندازه گیری شاقول دیوارها به سادگی به معنای بررسی تراز بودن آنها در محور عمودی است. وقتی چیزی در محور عمودی افقی باشد به آن شاقول می گویند.
به همین جهت داشتن تراز لیزری برای ساخت دیواری صاف بسیار ضروری است. اگر دیوار خانه تان کج باشد امکان نصب قفسه، قاب عکس، کابینت و سایر وسایل دشوار خواهد بود و حتی اگر بتوانید آنها را نصب کنید ظاهری زیبا نخواهند داشت. اینجاست که اهمیت سطح لیزر در ابتدای ساخت خانه مشخص می شود. استفاده از این ابزار، ساختار کلی خانه تان را صاف و ایمن می کند.

 

تسطیح کف

شاید دومین کاربرد تراز لیزری رایج ترین آن یعنی تسطیح کف باشد. با استفاده از این ابزار می توانید کف ساختمان تان را صاف و یکدست کنید. اگر کف ساختمان صاف نباشد مشکلاتی از جمله حرکت چرخ صندلی و میزها، نرفتن جریان آن به داخل کفشور و حتی داشتن ظاهری زشت برای مبل مان تان ایجاد می کند.
بطور قطع داشتن کف صاف و همسطح نیز برای یکپارچگی ساختاری خانه شما بسیار مهم است، زیرا اگر کف ها همسطح نباشند، ممکن است کل ظاهر و چیدمان خانه تان کج باشد. نمی توانید تضمین کنید که هنگام سیمان کاری کف ساختمان بدون داشتن ابزار بتوانید سطحی صاف و یکنواخت داشته باشید، به همین جهت داشتن تراز لیزری در این زمینه امری ضروری است.

 

نصب سقف کاذب

هنگامی که صحبت از بازسازی و ساخت خانه های جدید می شود، یکی دیگر از مواردی که اغلب از تراز لیزری برای آن استفاده می شود نصب سقف های کاذب است. اگر نمی دانید سقف کاذب چیست، سقف های کاذب مانند سقف های فرعی هستند که درست زیر سقف اصلی قرار می گیرند. به عنوان مثال، می توانید یک سقف دیواری را زیر یک سقف چوبی یا بتنی واقعی نصب کنید.
بدیهی است که دقیقاً مانند کف و دیوارها، می خواهید سقف کاذب یکدست و مسطح باشد. داشتن سقف نا هموار نه تنها یکپارچکی خانه تان را به خطر می اندازد بلکه ظاهری زشت نیز به آن می دهد. هر بار که به سقف نگاه می کنید، احساس می کنید خانه شما کج است.

به همین جهت خرید تراز لیزری برای نصب سقف کاذب نیز می تواند بسیار ایده آل باشد.

 

قیمت و خرید تراز لیزری

 

تراز کردن درها و پنجره ها

بله، اینجا هنوز در مورد ساخت خانه ها و بلوک های مسطح صحبت می کنیم. این امری بدیهی است که می خواهید در و پنجره های خانه تان صاف باشند. اگر یکی از پنجره های اتاق تان مثلا 130 سانت از کف اتاق فاصله داشته باشد و پنجره دیگر 135 سانت ارتفاع داشته باشد، ظاهری نا مرتب به اتاق داده و اعصاب تان را به هم میریزد. در واقع، یک تفاوت چند سانتی بین یک پنجره و پنجره دیگر می تواند بسیار عجیب به نظر برسد. اطمینان از تراز بودن درها و پنجره ها نیز نقش مهمی در یکپارچگی ساختار کلی خانه شما دارد.
یکی دیگر از معایب کج بودن در و پنجره ها این است که به راحتی بسته نمی شوند. اگر پنجره یا در اتاق تان تراز نشده باشد بسته شدن آن را ناممکن و حداقل سخت خواهد کرد. به همین جهت داشتن تراز لیزری برای همسطح کردن در و پنجره ها ضروری است.

 

نصب و تراز کردن قفسه و کابینت

یکی دیگر از کاربردهای تراز لیزری نصب و چیدمان کمد، نقاشی دیواری، قفسه، کابینت و سایر موارد مشابه است. از آنجایی که چنین چیزهایی که باید به دیوار ثابت شوند یا جابه‌جایی آنها دشوارتر است، در صورت مشاهده کج بودن پس از نصب، نهایت استفاده از آن را کم کرده می کند. به همین جهت یک بار برای همیشه این کار را با تراز لیزری انجام دهید تا نگرانی از مشکلاتی مانند انحرافات و عدم تعادل نداشته باشید.


اگر کابینت آشپزخانه تان صاف نباشد ظروف داخل آن به راحتی جای نمی گیرند و یا سر می خورند. این مشکل برای قفسه های کتاب نیز به همین منوال است. علاوه بر این، بدیهی است که می خواهید تمام کابینت ها و قفسه ها هم از نظر قرارگیری عمودی و هم از نظر افقی در یک راستا قرار گیرند. به عبارت دیگر، اگر قفسه‌های شما در ارتفاع‌های مختلف قرار بگیرند، آشپزخانه شما بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

 

- تراز لیزری دیوالت و ماکیتا 360 درجه، 4 بعدی و نور سبز مدل 4d-360

 

- متر لیزری و تراز لیزری سه کاره مدل 3in-1 Laser

 

کاربردهای دیگر تراز لیزری

مواردی که در بالا اشاره کردیم رایج ترین کاربردهای تراز لیزری بودند، اما وقتی صحبت از فضای داخل ساختمان می شود کاربردهای دیگری نیز برای تراز لیزری وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:
- نصب نرده های راه پله
- نصب پنل های دیواری
- تراز کردن پایه های حصار
- کاشی کاری
- تعیین محل نصب پریزهای برق
- نصب قاب های عکس

می توانید قیمت تراز لیزری های مختلف موجود در بازار را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha