پشتیبانی: 09182096785
تراز لیزری - نحوه کار و مزایا و امکانات آنها چیست؟

تراز لیزری - نحوه کار و مزایا و امکانات آنها چیست؟

  • 16 آذر 1400
  • زمانه جوانمردی

اگرچه هنور افرادی هستند که از وسایل سنتی قدیمی و کلاسیک برای تراز کردن استفاده می کنند اما تراز لیزری معمولاً در بیشتر کاربردها استفاده می‌شوند و کم کم دارند جای وسایل قدیمی و سنتی را می گیرند. اما تراز لیزری چگونه کار می کند؟ چه امکاناتی دارد؟ و چه نوع و مدل هایی از تراز لیزری در بازار وجود دارد. با خواندن ادامه این مقاله از سایت بانه ناب به جواب این سوالات خواهید رسید.
اگر به دنبال خرید تراز لیزری با کیفیت می گردید در سایت بانه ناب می توانید انواع ترازهای لیزری را خریداری کنید. ازجمله این ترازهای لیزری با کیفیت می توان به موارد زیر اشاره کرد. با کلیک روی هر کدام می توانید به صفحه محصول رفته و امکانات، تصاویر و ویدیوهای مخصوص هر کدام از ترازهای لیزری را مشاهده کرده و در صورت تمایل به سفارش دهید:


1-    تراز لیزری دیوالت 360 درجه
2-    تراز لیزری سه بعدی، ریموت دار و بلوتوث دار هیتاچی
3-    تراز لیزری دیوالت مدل ریموت دار
4-    تراز لیزری 360 درجه نور سبز دیوالت مدل DCE089D1G

 

تراز لیزری - چه هستند و در چه انواعی در دسترس هستند؟

به عبارت ساده تر، تراز لیزری یک وسیله الکترونیکی است که یک پرتو قرمز یا سبز را در امتداد محور افقی و عمودی پخش می کند. البته این توضیحات بسیار مختصر است و نیاز به کمی توضیح دارد، با این واقعیت شروع می‌شود که ارتفاعی که پرتو نور در آن پرتاب می‌شود در محدوده مشخص‌شده توسط سازنده قابل تنظیم است. معمولاً مواردی که همه کارهای داخلی از سطح کف تا سقف را امکان پذیر می‌کند.  همچنین شایان ذکر است که این وسایل کوچک  با وزن بین نیم کیلو تا یک کیلو تولید شده و بسیار حساس و شکننده هستند، بنابراین باید با احتیاط زیادی برخورد کرد و اجازه ندهید که به طور ناگهانی بیفتند یا کج شوند. این اقدام احتیاطی به دلیل حساسیت مکانیزم خود تراز شدن توصیه می شود که حتی در مدل های مجهز به سوئیچ ایمنی به راحتی آسیب می بیند.

برخی از ترازهای لیزری مجهز به نگهدارنده سه پایه، فاصله یاب لیزری (بسیار مفید در هر محل ساخت و ساز) و نمایشگرهای LED هستند که اطلاعاتی مانند کیفیت تراز، ارتفاع و زاویه پرتو پرتاب شده بر روی دیوار و مقدار نیروی باقی مانده در باتری (باتری قابل شارژ) یا زمان تخمینی باقی مانده کار تا تخلیه کامل را نشان می دهند. بسیاری از مدل‌های حرفه‌ای در مجموعه‌هایی با لوازم جانبی اضافی مانند گیره‌ها، یا نگهدارنده‌های مخصوص برای نصب آن‌ها در مکان‌های غیرمعمول (نصب لوله‌های افقی یا عمودی، آویزهای زیر سقف و غیره) و همچنین با گیرنده‌های سازگار ارائه می‌شوند. آشکارسازهای پرتو برای تعیین پرتو در نور خورشید استفاده می شود. آنها می توانند بسیار مفید باشند زیرا حتی پرتوهای سبز قوی عملاً در نور خورشید نامرئی هستند.

 

انواع تراز لیزری

تراز لیزری را می توان بر اساس معیارهای مختلف به گروه هایی دسته بندی کرد. رایج‌ترین ترازها، پرتوهای افقی را نشان می‌دهند به اصطلاح سطوح کلاسیک با زاویه پرتو تا 120 درجه / 140 درجه / 180 درجه و جدیدا 360 درجه. تراز لیزری متقاطع نیز وجود دارد که اساساً سطوح با پرتوهای عمودی اضافی هستند که شما را قادر می‌سازد زوایای راست را تعیین کنید. علاوه بر اینها، تراز لیزی 360 درجه نیز وجود دارد، به اصطلاح لیزرهای سه سطحی که پرتوهای لیزر را درهر زاویه ای پخش می کنند. از نظر نحوه نصب این دستگاه ها، ترازها بر روی سه پایه نصب می شوند که به شما امکان می دهد آنها را در ارتفاع ثابت قرار دهید و در مدل های بدون سه پایه نیز می توان آنها را هم به دیوار متصل کرد هم روی زمین قرار داد. در کاتالوگ سازندگان با توجه به نحوه تراز کردن این دستگاه ها، دستگاه های خود تراز (به لطف جبران کننده مغناطیسی) و دستگاه هایی که باید توسط اپراتور تراز شوند ذکر شده است. تمام سطوح ذکر شده را می توان با فاصله یاب مستقل فوق الذکر نیز نصب کرد. در کاتالوگ برخی از تولید کنندگان، آنها ممکن است به عنوان ترازهای مختلف طبقه بندی شوند.

 

تراز لیزری چگونه کار می کند؟

تراز لیزری یک پرتو سبز یا قرمز را نشان می دهد. لیزر یک پرتو نور بسیار متمرکز و تقویت شده است که توسط دیود LED ساطع می شود. ضخامت آن (هرچه کوچکتر بهتر) به پارامترهای دیود و سطح غلظت نور بستگی دارد. پرتو بسیار نازک حداکثر دقت را ممکن می کند و خطای احتمالی را تقریباً به صفر می رساند، حتی در فواصل طولانی حدود 30 تا 50 متر. رنگ پرتو نیز بی اهمیت نیست. رنگ قرمز یا استاندارد برای کارهای داخلی بهینه است، اما ممکن است در فضای باز یا در اتاق های بسیار روشن قابل مشاهده نباشد، بنابراین مدل های بیشتری دارای پرتو سبز رنگی هستند که چهار یا حتی پنج برابر روشن تر از قرمز است. البته، این بدون هزینه نیست، پرتو سبز انرژی بیشتری مصرف می کند و 1/2 یا 2/3 زمان کار کمتری نسبت به پرتو قرمز ارائه می دهد.

 

قیمت و خرید تراز لیزری دیوالت


قلب هر تراز لیزری جبران کننده نوری الکترونیکی است که به صورت مغناطیسی یا پنوماتیک تثبیت می شود. هر دو نوع یک کار را انجام می دهند: آنها دستگاه را خود تراز می کنند و در محدوده حرکت آزاد مشخص شده توسط سازنده حرکت می کنند (معمولاً +/- 3 درجه تا 5 درجه). نکته این است که به طور خودکار پرتو لیزر را با توجه به محور چرخشی برای تراز افقی و عمودی دقیق تراز کنید. این تنها در صورتی امکان پذیر است که دستگاه به صورت افقی قرار گیرد. اگر از حاشیه شیب مجاز فراتر رود، بسیاری از مدل ها ناتوانی خود را در تراز کردن با سیگنال های صوتی یا نوری نشان می دهند. در مورد انواع تثبیت کننده ها، لازم است که اصل عملکرد آنها توضیح داده شود. یعنی جبران کننده های مغناطیسی (که اغلب یافت می شوند) نوعی آونگ دارند که توسط یک سیستم آهنربا کنترل می شود. در مورد یک تثبیت کننده پنوماتیک، آونگ توسط یک سیستم میرایی ارتعاش با استفاده از هوا قرار می گیرد. اثربخشی هر دو اساساً یکسان است، به جز زمانی که یک میدان مغناطیسی قوی بر روی جبران کننده مغناطیسی (ترانسفورماتور نزدیک یا خط ولتاژ بالا) عمل کند. این می تواند منجر به اختلال در سیستم شود.

 

مزایا، امکانات و انتخاب بهترین تراز لیزری

ترازهای لیزری بسیاری از کارها را در هنگام نوسازی، مونتاژ، اندازه گیری دقیق (عملکرد فاصله یاب) هنگام نصب هر سیستم لوله کشی یا در طول بسیاری از کارها و فرآیندهایی که در یک سایت ساخت و ساز انجام می شود، آسان می کند. آنها همچنین برای کارهای بسیار ساده، مانند کاشی کاری دیوار یا نصب قفسه ضروری هستند. به لطف چندین حالت بدون نیاز به تعمیر و نگهداری، آنها به یک نفر اجازه می دهند کارهایی را انجام دهد که تا همین اواخر حداقل به دو متخصص حرفه ای نیاز داشت.
هنگام انتخاب یک تراز لیزری مهم است که قابلیت های مدل های خاص را با نیازهای خود تنظیم کنیم. برای انجام این کار چندین پارامتر کلیدی مانند محدوده سطح (محدوده اندازه گیری)، عمر باتری، زاویه پرتو افقی و عمودی، دقت اندازه گیری (یعنی حاشیه خطا در محدوده 10/20 متر) باید تجزیه و تحلیل شوند. محدوده تراز لیزری و لوازم جانبی (به عنوان مثال، کیف حمل برای حمل و نقل ایمن). همه این پارامترها باید مطابق با انتظارات ما و الزامات وظایف ما باشد.

قیمت تراز لیزری در بازار بسته به مدل و امکانات آن متفاوت است. در سایت بانه ناب می توانید انواع متر لیزری و تراز لیزری را در امکانات و قیمت های متنوع خریداری کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha