پشتیبانی: 09182096785
دانستنی های جالب در مورد خودرو

دانستنی های جالب در مورد خودرو

  • 31 مرداد 1400
  • سامان موسوی

دنیای امروز را نمی توان بدون خودرو تصور کرد. خودرو یکی از بهترین اختراعات بشر بوده که از همان ابتدا افراد زیادی را به خود جذب کرده است. افراد زیادی هستند که شیفته ماشین ها بوده و پول هایی گزاف برای جلب توجه خرج می کنند. در این مقاله به معرفی چند دانستنی جالب در مورد خودروها خواهیم پرداخت که به احتمال زیاد آنها را نشنیده اید.

 

یک خودرو 95 درصد از عمرش را در حالت پارک سپری می کند

برخلاف باور خیلی ها این یک واقعیت است که خودروها بیشتر عمرشان را در حالت پارک قرار دارند. این درصد در چند سال اخیر که تعداد ماشین ها چند برابر شده و خیابان ها گنجایش این همه ماشین را ندارند بیشتر شده است. همچنین یکی از دلایل آن وجود سیستم حمل و نقل شهری از قبیل اتوبوس، BRT و مترو است. برای خیلی ها به صرفه نیست که برای انجام کاری ساده ساعت ها در ترافیک منتظر بمانند، بهترین کار این است که از وسایل عمومی حمل و نقل شهری استفاده شود.

 

آمریکایی ها بطور میانگین هر سال 35 ساعت در ترافیک هستند

آمریکایی ها هر ساله حدود 35 ساعت از عمر خود را در ترافیک سپری می کنند، البته در شهرهایی مانند لس آنجلس، واشنگتن و نیویورک این مقدار به 60 ساعت نیز می رسد. دلیل این آمار تعداد ماشین های زیاد موجود در خیابان ها نیست، بلکه زیرساخت های لازم برای تعداد ماشین ها فراهم نشده و بیشتر تمرکزشان بر استفاده حداکثری از فضاهای کوچک شهری است.

 

شرکت ولوو کمربند ایمنی را به تولید انبوه رساند

کارشناسان تخمین می زنند که وجود کمربند ایمنی در هر 6 ثانیه جان یک نفر را در دنیا نجات می دهد. هرچند که مخترع اولیه کمربند ایمنی ولوو نبود اما این شرکت توانست برای اولین بار اختراع آن را ثبت کرده و به تولید انبوه برساند. یکی از کارهای خوبی که این شرکت انجام داد این بود که وقتی شرکت های رقیب شروع به کپی برداری از کمربند طراحی شده توسط این شرکت بودند هیچ اقدام قانونی انجام نداد.

 

تاریخ اختراع چرخ به 3500 سال قبل از میلاد برمی گردد

هنوز تاریخ دانان دلیل اولیه اختراع چرخ را کشف نکرده اند، اما به این باور رسیده اند که ساخت چرخ در ابتدا برای حمل و نقل صورت نگرفته، بلکه از آن برای کوزه گری استفاده می شد. امروزه نیز در بعضی از اکتشافات باستانی تصاویری که در آن چرخ ها را نشان داده اند به چشم می خورد.

 

بازیافت خودرو یکی از صنایع بزرگ در آمریکا است

بازیافت خودرو یکی از پر رونق ترین بازارهای آمریکا است، بطوریکه آن را در رده شانزدهم بزرگ ترین صنایع آمریکا دسته بندی می کنند. سالانه میلیون ها خودرو فرسوده شده و به چرخه بازیافت منتقل می شوند، این کار نه تنها از آلودگی هوایی محیط زیست جلوگیری می کند بلکه با بازیافت سالانه خودروها از مصرف 80 میلیون بشکه نفت با بازیافت هر 12 میلیون ماشین صرفه جویی می شود. این صنعت به قدری پر رونق است که در چند سال اخیر آمریکا توانسته قراردادهایی بزرگ با کشورهای دیگر جهت بازیافت خودروها منعقد کند.

 

هر خودرو از 30000 قطعه ساخته شده است

اگر بخش های مختلف خودرو مانند سیستم ترمز، سیستم تعلیق، جلوبندی، موتور، گیربکس و دیگر قسمت ها را از هم جدا کنید حدود 30000 قطعه مجزا خواهید داشت. با نگاهی به این تعداد زیاد و کنار هم چیدن این قطعات خواهید فهمید که چه اختراع شگفت انگیزی صورت گرفته است. در سال 1985 عمر مفید هر خودرو در آمریکا برابر 8 سال و نیم بود، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این مقدار به 11 سال ارتقا پیدا کرده است.

 

اولین تصادف خودرو در سال 1891 رخ داد

برای تصادف کرد نیاز نیست که خیابان پر از ماشین باشد یا سرعت بالایی داشته باشید. اولین خودروی تک سیلندر توسط جان ویلیام ساخته شد و در سال 1891 در حالی که تنها 8 کیلومتر سرعت داشت با تنه یک درخت تصادف کرد. این اولین تصادف ثبت شده توسط خودرو بود که البته آسیبی به سرنشین آن وارد نشد.

 

احتمال اینکه با یک تصادف بمیرید 1 در 5000 است

البته این آمار برای کشور آمریکا که تکنولوژی ساخت خودرو بروزی دارد می باشد، به طور قطع این آمار در ایران بسیار بیشتر است. جالب است بدانید که سفر با هواپیما بسیار ایمن تر از سفر با خودرو است چراکه هم از کادر حرفه ای برخوردار بوده و هم خطر تصادف با موانع بسیار کم است. متاسفانه خودروهای ما نه از نظر امنیت خوب هستند و نه همه رانندگان حرفه ای هستند.

 

شما می توانید انواع لوازم جانبی خودرو را با بهترین کیفیت از فروشگاه اینترنتی بانه ناب خریداری کنید.

نظر شما چیست؟ به نظر شما کدامیک از دانستنی های بالا جالب تر بود؟ اگر شما نیز دانستنی جالبی در مورد خودروها دارید می توانید در پایین همین پست آن را با ما در میان بگذارید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha