پشتیبانی: 09182096785
نگاهی به دانستنی های خودرو

نگاهی به دانستنی های خودرو

  • 9 آذر 1402
  • سامان موسوی

خودرو یکی از مهم ترین وسایل نقلیه در زندگی امروزی است. این وسیله نقلیه نقش مهمی در تسهیل رفت و آمد، حمل و نقل کالا و خدمات و حتی تفریح و گردشگری ایفا می کند. با توجه به اهمیت خودرو، دانستن نکات فنی و کاربردی در مورد آن برای هر فردی که به نوعی با خودرو سر و کار دارد، ضروری است.

در این مقاله، قصد داریم به بررسی برخی از دانستنی های خودرو بپردازیم. این دانستنی ها شامل مباحثی از قبیل اصول فنی خودرو، نکات ایمنی در هنگام رانندگی، نگهداری و تعمیر خودرو و غیره می شود.
اگر صاحب خودرو هستید داشتن وسایلی مانند خرید پمپ باد فندکی همراه ماشین می تواند کمک زیادی در مواقع مورد نیاز به شما بکند. اگر قصد خرید لوازم جانبی خودرو رو دارید می توانید موارد زیر را در سایت بانه ناب خریداری کنید.

 

- پمپ باد فندکی دو سیلندر خودرو ماکیتا مدل Japan-12v

- پمپ باد فندکی دو سیلندر هیوندای مدل RD-AC14

- کارواش دینامی ماکیتا قدرت 2500 وات مدل 200 bar

- پمپ باد فندکی دو سیلندر اکس کورت مدل XAC-6020 (اصل)

 

برای اینکه بتوانیم خودروی خود را به درستی نگهداری و تعمیر کنیم، لازم است تا با اصول فنی آن آشنا باشیم. در ادامه، به بررسی برخی از مهمترین اصول فنی خودرو می پردازیم.

 

موتور خودرو

موتور قلب تپنده خودرو است و وظیفه تولید نیروی محرکه را بر عهده دارد. موتورهای خودرو انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به موتورهای بنزینی، موتورهای دیزلی، موتورهای الکتریکی و موتورهای هیبریدی اشاره کرد.

در موتورهای بنزینی، احتراق سوخت به کمک جرقه ایجاد می شود. در موتورهای دیزلی، احتراق سوخت به کمک فشرده سازی هوا ایجاد می شود. در موتورهای الکتریکی، نیروی محرکه توسط جریان الکتریکی تولید می شود. در موتورهای هیبریدی، از ترکیب دو یا چند نوع موتور برای تولید نیروی محرکه استفاده می شود.

 

گیربکس خودرو

گیربکس وظیفه انتقال نیروی محرکه از موتور به چرخ ها را بر عهده دارد. گیربکس ها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به گیربکس دستی، گیربکس اتوماتیک، گیربکس نیمه اتوماتیک و گیربکس دو کلاچه اشاره کرد.

در گیربکس دستی، راننده با تعویض دنده ها، نسبت دنده را تغییر می دهد. در گیربکس اتوماتیک، نسبت دنده ها به طور خودکار توسط سیستم الکتریکی کنترل می شود. در گیربکس نیمه اتوماتیک، راننده می تواند دنده ها را به طور دستی تعویض کند، اما سیستم الکتریکی نیز در تعویض دنده ها دخالت دارد. در گیربکس دو کلاچه، دو کلاچ به طور همزمان عمل می کنند تا تعویض دنده ها سریعتر انجام شود.

 

سیستم تعلیق خودرو

سیستم تعلیق وظیفه حفظ تعادل خودرو و جذب ضربات ناشی از ناهمواری سطح جاده را بر عهده دارد. سیستم تعلیق خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله آنها می توان به فنر، کمک فنر، میل موج گیر و چرخ اشاره کرد.

 

سیستم ترمز خودرو

سیستم ترمز وظیفه کاهش سرعت و توقف خودرو را بر عهده دارد. سیستم ترمز خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله آنها می توان به دیسک ترمز، لنت ترمز، کالیپر ترمز و پمپ ترمز اشاره کرد.

 

سیستم فرمان خودرو

سیستم فرمان وظیفه کنترل جهت حرکت خودرو را بر عهده دارد. سیستم فرمان خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله آنها می توان به فرمان، جعبه فرمان، میل فرمان و چرخ دنده فرمان اشاره کرد.

 

سیستم انتقال قدرت خودرو

سیستم انتقال قدرت وظیفه انتقال نیروی محرکه از موتور به چرخ ها را بر عهده دارد. سیستم انتقال قدرت خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله آنها می توان به دیفرانسیل، محورها و چرخ ها اشاره کرد.

 

نکات ایمنی در هنگام رانندگی

رانندگی ایمن یکی از مهمترین عواملی است که می تواند از بروز حوادث رانندگی جلوگیری کند. در ادامه، به بررسی برخی از نکات ایمنی در هنگام رانندگی می پردازیم.

 

- قبل از رانندگی، از سلامت خودرو اطمینان حاصل کنید.

- همیشه با سرعت مطمئن و مجاز رانندگی کنید.

- به علائم راهنمایی و رانندگی توجه کنید.

- از سبقت غیرمجاز خودداری کنید.

- از صحبت کردن با تلفن همراه در حین رانندگی خودداری کنید.

- در هنگام رانندگی، خواب آلوده نشوید.

- در هنگام رانندگی، از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.

 

برای مشاهده قیمت لوازم جانبی خودرو اینجا کلیک کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha