پشتیبانی: 09182096785
چگونی خودرومان طول عمر بیشتری داشته باشد؟

چگونی خودرومان طول عمر بیشتری داشته باشد؟

  • 3 خرداد 1400
  • سامان موسوی

خودرو به یکی از وسایل ضروری که هر خانه ای باید داشته باشد تبدیل شده است. خودروها نیز مانند هر چیز دیگری اسطهلاک داشته و قطعات آن باید پس از مدتی تعویض شوند. اما با رعایت نکاتی خاص می توانید طول عمر خودروتان را افزایش دهید. در ادامه این مقاله از سایت بانه ناب به بررسی این نکات خواهیم پرداخت. همچنین شما می توانید انواع لوازم جانبی خودرو شامل دوربین داشبورد، آینه مانیتوردار و ردیاب ماشین را بطور مستقیم از فروشگاه اینترنتی بانه ناب خریداری کنید.

 

تعویض فیلترها بصورت منظم

فیلتر روغن و فیلتر هوا باید به صورت دوره ای تعویض شوند. معمولا هنگامیکه برای تعویض روغن مراجعه می کنید آن را چک کرده و در صورت نیاز تعویض می کنند. فیلتر هوا را خودتان نیز می توانید به راحتی عوض کنید فقط یادتان باشد که فیلتر هوایی که می خرید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. تعویض نکردن به موقع فیلترها باعث می شود که فشار زیادی به موتور خودرو وارد شود.

 

فشار وارد نکردن بیش از حد به موتور خودرو

رفتار مناسب با موتور خودرو باعث می شود هم دیرتر خراب شود و هم سر حال بماند. سعی کنید فشار بیش از حدی به موتور، پدال ها، فرمان و گیربکس وارد نکنید و همچنین از زدن ترمزهای ناگهانی و سفت تا حد امکان پرهیز کنید. در سربالایی ها که نیاز به دنده معکوس است لازم نیست با همان دنده بالا بروید، چراکه فشار بیش از حدی به موتور و گیربکس وارد شده و به اصطلاح موتور ماشین تان می میرد.

 

بررسی منظم شمع و وایرها

شمع نیم سوز یا وایز ترک خورده باعث می شود هم توان ماشین تان پایین بیاید و هم فشار زیادی به موتور وارد شود. به همین جهت سعی کنید به طور دوره ای شمع و وایرهای خودروتان را چک کنید و اگر شمع تان دارای ترک یا سوختگی بود بهتر است آن را عوض کنید. عوض کردن شمع و وایر کار چندان سختی نیست و می توانید بدون مراجعه به مکانیک خودتان آنها را تعویض کنید. البته به یاد داشته باشید که از جنس های درجه یک و معتبر خرید کنید.

 

بررسی دوره ای روغن موتور و مایعات داخل موتور

اگر تجربه کافی ندارید هر چند وقت یکبار ماشین تان را به تعویض روغنی برده و ببینید که نیاز به تعویض روغن دارد یا نه؟ روغن و دیگر مایعات موجود در موتور مانند خونی است که در رگ های ماشین جریان دارد و کم کردن یا نداشتن آنها می تواند خسارت زیادی به ماشین تان وارد کند. بعضی از روزها قبل از بیرون آوردن ماشین از خانه و در زمانی که موتور ماشین سرد است آب رادیاتور آن را بررسی کنید. اگر چندین بار مشاهده کردید که رادیات موتورتان آب کم می کند به احتمال زیاد نشتی دارید، به همین جهت باید فورا به تعمیرکار مراجعه کرده و مشکل آن را برطرف کنید. بهتر است به جای آب لوله کشی از آب رادیات مخصوص که قابلیت ضد یخ و ضد جوش دارد استفاده کنید تا رادیات تان رسوب کمتری بگیرد.

 

باد لاستیک ها را بررسی کنید

پیشنهاد می کنیم بصورت هفتگی باد تایرهای خودروتان را بررسی کنید. تنظیم نبودن باد تایر موجب افزایش مصرف سوخت و وارد کردن فشار بیش از حد به جلوبندی می شود. همچنین در صورتیکه ارتفاع عاج لاستیک به کمتر از2 میلیمتر رسید بهتر است نسبت به خرید لاستیک جدید اقدام کنید. زیرا لاستیک های صاف هم خطر ترکیدن در حین رانندگی را در پی دارند و هم در یخ بندان خوب عمل نکرده و باعث می شوند ماشین تان سر بخورد.

 

ماشین تان را بصورت دوره ای سرویس کنید

یکی از مهمترین چیزها برای اطمینان از سلامت خودرو انجام سرویس های دوره ای است. معمولا سرویس های دوره ای را بر اساس زمان یا طی کردن مسافتی خاص انجام می دهند. ممکن است بعضی از عیوب جزئی در خودروتان موجود باشد که اگر زودتر متوجه آن شوید و برای تعمیر آن اقدام کنید هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد. به همین جهت پیشنهاد می کنیم که عیوب کوچک ماشین تان را در اولین فرصت رفع کنید تا بزرگتر نشود. هر چقدر به ماشین برسید ماشین نیز به شما می رسد.

 

ماشین تان را همیشه تمیز نگه دارید

بعضی افراد هستند که در شستشو و تمیز کردن ماشین شان تنبلی می کنند. جالب است بدانید که تمیز نگه داشتن ماشین نه تنها جلوه زیباتری به آن می دهد بلکه باعث افزایش طول عمر آن نیز می شود. اگر در شستشو و تمیز کردن ماشین تان تنبلی کنید ممکن است گرد و خاک موجود بر روی بدنه وارد قطعات متحرک شده و استهلاک آنها را بیشتر کرده و زودتر آنها را فرسوده کند. پولیش سالانه خودرو نیز نه تنها باعث زیباتر شدن خودروتان می شود بلکه باعث ایجاد یک لایه اضافی روی رنگ اتومبیل شده و در صورت خراش های جزئی از رنگ ماشین محافظت می کند.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha