پشتیبانی: 09182096785
نکاتی مهم برای بررسی خودرو بصورت دوره ای

نکاتی مهم برای بررسی خودرو بصورت دوره ای

  • 1 شهریور 1400
  • سامان موسوی

لازم نیست برای کوچکترین چیز به مکانیک مراجعه کرده و بابت رفع آن پول پرداخت کنید. انجام چند کار ساده بصورت دوره ای نه تنها باعث سلامتی ماشین تان می شود بلکه باعث صرفه جویی در پول تان نیز می شود. انجام این کارهای ساده به صورت دوره ای باعث می شود که خودرو تان دیرتر خراب شده و نیاز به مکانیک داشته باشد. در ادامه این مقاله از سایت بانه ناب به معرفی این نکات خواهیم پرداخت:

 

چک کردن روغن موتور

اولین چیزی که در سلامتی موتور ماشین تاثیر بسیار زیادی دارد بررسی روغن آن است. بهتر است هر هفته آن را بررسی کرده و اگر میزان روغن آن کم شده کمی به آن اضافه کنید. به وسیله سیخی که در منبع روغن خودرو قرار دارد می توانید میزان روغن موجود در خودرو را مشاهده کنید. بهترین زمان برای چک کردن روغن خودرو ابتدای صبح و قبل روشن کردن خودرو است. اگر خواستید روغن به خودروتان اضافه کنید بهتر است از همان نوع و مارک روغنی باشد که قبلا در تعویض روغنی آن را در موتور قرار داده اند. هنگام اضافه کردن روغن بهتر است آن را به کمک یک قیف انجام دهید تا روغن اضافی بر روی بدنه نریزد و به آن آسیب وارد نکند. همچنین اگر مشاهده کردید که روغن خیلی تیره است یا همراه آن رسوب است بهتر است سریعا اقدام به تعویض روغن کنید.

 

بررسی دوره ای تایر خودرو

تایر خراب می تواند در هوای بارانی و یخبندان بسیار خطرناک باشد. بررسی دوره ای لاستیک ها باعث می شود که اگر مشکلی داشته باشند زودتر آن را مشاهده کنید. سعی کنید هر چند روز یکبار فشار باد تایرها را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را پرباد یا کم باد کنید. یکی دیگر از دلایلی که موجب می شود تایرها زودتر خراب شوند مشکل در جلوبندی خودرو است.

 

بررسی مایعات

یکی دیگر از موارد لازم برای بررسی دوره ای خودرو بررسی مایعات درون خودرو ازقبیل روغن ترمز، روغن هیدرولیک، مایع شیشه شور و ضد یخ رادیاتور است که بهتر است هر هفته یکبار بررسی شوند و در صورت کم بودن مایع مقداری به آن اضافه کنید. مایع درون رادیاتور را باید زمانی چک کنید که خودرو سرد است، زیرا اگر زمان زیادی از روشن بودن خودرو بگذرد احتمالا آب درون رادیاتور به جوش می آید و در صورت باز کردن درب آن به سرعت به بیرون پاشیده و امکان سوختگی شما بیشتر می شود. اگر مخزن هر کدام از مایعات ذکر شده به طور چشمگیری زود به زود خالی می شود بهتر است فورا به مکانیک مراجعه کنید تا مشکل حل شود.

 

بررسی باتری خودرو

باتری نیز جزء وسایلی است که باید هر چند وقت یکبار از نظر سالم بودن بررسی شود. پس از مدتی امکان دارد سر باتری ها سولفاته شود و عمل استارت زدن به دشواری انجام شود. بهتر است با استفاده از یک مسواک مقداری جوش شیرین به آن زده و با مسواک پخش کنید تا سولفات روی آن پاک شود.

 

بررسی ترمز


سیستم ترمز یکی از حیاتی ترین بخش های خودرو است که ارتباط مستقیمی با جان سرنشینان آن دارد. برای بررسی درستی سیستم ترمز می توانید به یک خیابان خلوت رفته و با روش های مختلف ترمز بگیرید. اگر هنگام ترمز لرزش احساس کردید یا به درستی عمل نکرد هرچه سریعتر به مکانیک مراجعه کنید. بهتر است زمانبندی تعویض روغن را با لنت های ترمز یکسان کنید و هر چند وقت یکبار پیش مکانیک رفته و آنها را بررسی کنید.

 

بررسی سیستم روشنایی

ممکن است این مورد چندان مهم به نظر نرسد، اما شب ها اگر دید درستی از جاده نداشته باشید امکان حادثه چند برابر می شود. به همین جهت بهتر است. اگر احساس کردید چراغ های خودرو تنظیم نیست یا نور کمی دارند بهتر است به یک برق کار خودرو مراجعه کنید تا آن را برایتان تنظیم کند. هر چند وقت یکبار نیز که در حالت پارک قرار دارید از یک شخص دیگر بخواهید که کنار خودرو بایستد و به نوبت چراغ ها را تست کنید و از سلامت آن مطمن شوید.

 

برای خرید انواع ابزار آلات و لوازم جانبی خودرو می توانید به فروشگاه اینترنتی بانه ناب مراجعه کنید.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha