پشتیبانی: 09182096785
نحوه کار با تراز لیزری

نحوه کار با تراز لیزری

  • 27 خرداد 1401
  • سامان موسوی

تراز لیزری یک ابزار اصلی است که از آن برای ساخت و ساز، دکوراسیون، برق کشی و خیلی کارهای دیگر استفاده می شود. این ترازها معمولا در دو نور لیزر قرمز و سبز وجود دارند که پرتوهای لیزر را به صورت افقی و عمودی بر روی اجسام انداخته و از آن می توان برای انجام کارهای ساده مانند نصب یک قاب عکس گرفته تا کارهای پیشرفته و حرفه ای استفاده کرد.
اگر قصد خرید تراز لیزری را دارید در این مقاله تمام مراحل راه اندازی تراز لیزری را به شما آموزش خواهیم داد تا مطمئن شوید که دقیق ترین و قابل اطمینان ترین مقیاس ها را دریافت خواهید کرد. انواع مختلفی از تراز لیزری مانند خطی، نقطه ای و چرخشی وجود دارند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

تراز لیزری چگونه کار می کند؟

یک دستگاه لیزر (دستگاهی که نور را از طریق فرآیند تقویت نوری بر اساس انتشار تحریک شده تابش الکترومغناطیسی ساطع می کند) از پرتو لیزر استفاده می کند تا یک یا چند خط یا نقظه ثابت را در امتداد محودر افقی/عمودی نشان دهد. این به شما این امکان را می دهد که کار خود را با این خطوط یا نقاط برای کار کاملاً مستقیم و دقیق تراز کنید . برخی از ترازهای لیزری، خطوط و نقاط را ترکیب می کنند.

 

تراز لیزری برای چه کارهایی استفاده می شود؟

تراز لیزری معمولا در کارهایی استفاده می شود که یک نقطه مرجع مستقیم و همسطح روی یک سطح بزرگتر مورد نیاز است. آنها تقریباً شبیه یک خط گچی بصری هستند. از این دستگاه می توان برای گذاشتن قاب عکس، کاشی کاری، گچ بری، ساخت دیوار کاذب و غیره استفاده کرد.
ترازهای لیزری را می توان برای انواع کارهای داخل و خارج ساختمان بکار گرفت. بسیاری از آنها با سه پایه به فروش می رسند. سه پایه پایداری بیشتری را برای لیزر فراهم می کند بنابراین می توانید مطمئن باشید که هر بار به دقیق ترین نتایج دست خواهید یافت. ما به شما توصیه می کنیم که یک تراز لیزری "خود تراز کننده" خریداری کنید. استفاده از این مدل ها ساده ترین است و بالاترین سطح دقت را ارائه می دهند. این نوع ترازها برای انواع کارهای تسطیح و لوله کشی ایده آل هستند.
اگر بخواهید بدانید که منظور از خودتراز چیست بهتر است بدانید که ترازهای خود تراز به طور خودکار سطحی را در محدوده مشخصی پیدا کرده و حفظ می کنند. دستگاه هایی که قابلیت خودترازی ندارند باید اپراتور با استفاده از ابزارهای بصری مانند تراز حبابی که روی دستگاه یا سه پایه قرار دارد آن را صاف و تراز کند.
شما همچنین می توانید یک آشکارساز لیزری (که گاهی اوقات گیرنده لیزری نامیده می شود) استفاده کنید. اگر قصد دارید از تراز لیزری خود در فضای باز استفاده کنید باید از یک آشکارساز لیزری استفاده کنید. آشکار ساز لیزر به شما کمک می کند تا در محیط های روشن مانند زیر نور خورشید که دیدن پرتو تراز کمی دشوار است با استفاده از آشکار ساز راحت تر پرتوهای لیزر را مشاهده کنید.

تراز لیزری متقاطع از یک منشور برای انحراف لیزر در حدود 180 درجه به صورت عمودی، افقی یا هر دو استفاده می کند. تراز لیزری دوار، پرتو نور را با سرعت کافی می‌چرخاند تا جلوه یک صفحه افقی یا عمودی کامل 360 درجه را ایجاد کند.


-    اگر به دنبال خرید تراز لیزری هستید می توانید خرید تراز لیزری ماکیتا 360 درجه نور سبز را با کیفیتی عالی از سایت بانه ناب خریداری کنید.

 

چگونه از تراز لیزری استفاده کنیم؟

اکنون که کمی بیشتر در مورد لیزرها می دانیم، اجازه دهید به کار بر روی راه اندازی آن بپردازیم. لیزرها معمولاً سریع و آسان کار می‌کنند، به این معنی که می‌توانید فوراً به کار خود برسید. لطفاً توجه داشته باشید که انواع مختلفی از تراز لیزری در بازار وجود دارد که ممکن است به روش های کمی متفاوت تر عمل کنند. اما در بیشتر موارد نحوه استفاده از تراز لیزری به صورت زیر است:


1-    سطح لیزر را به سه پایه (در صورت استفاده) وصل کنید. اکثر سه پایه ها دارای پایه های قابل تنظیم و یک حباب تراز داخلی هستند. از اینها استفاده کنید تا مطمئن شوید لیزر شما روی سه پایه همسطح است و احتمال کوبیدن آن به جایی وجود ندارد.
2-    لیزر را روشن کرده و با اطمینان از اینکه حباب در داخل ویال آن قرار دارد، آن را کالیبره کنید (مگر اینکه خود تراز شود، این کار را برای شما انجام می دهد - به آن زمان بدهید تا این کار را انجام دهد).
3-    این یک پرتو تراز بر روی سطحی که روی آن کار می کنید ایجاد می کند.
4-    نقطه ای را در سطح زمین در ارتفاع دلخواه خود شناسایی کنید و لیزر را روی سطحی که باید تراز کنید پخش کنید. بسته به لیزری که استفاده می کنید، پرتو می تواند یک نقطه، یک خط یا ترکیبی از نقاط و خطوط باشد.
5-    اگر از آشکارساز لیزری استفاده می کنید، آن را با یک گیره به میله تراز کننده ثابت کنید. آن را روی میله به سمت بالا و پایین بلغزانید تا زمانی که بوق بزند. وقتی صدای بوق را از آشکارساز می شنوید به این معنی است که پرتو را پیدا کرده است.
6-    آشکارساز را در جای خود محکم کنید و اندازه گیری های لازم را انجام دهید.

 

-    با خرید تراز لیزری دیوالت 4 بعدی نور سبز می توانید با خیال راحت کارهایتان را به صورت حرفه ای انجام دهید.


آشکار ساز چیست؟

دیدن پرتو لیزر در محیط های روشن بخصوص زیر نور خورشید دشوار است. یک آشکارساز لیزری (گاهی اوقات به عنوان گیرنده لیزری شناخته می‌شود) به غلبه بر این مشکل کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد تراز لیزری خود را به محیط بیرونی برده و از آن استفاده کنید. آشکارسازهای لیزری به سادگی خط لیزری را که با چشم غیرمسلح نامرئی هستند تشخیص می دهند، اگرچه آنقدرها هم که فکر می کنید عمومی نیستند. آشکارساز لیزری کاربر را هدایت می کند لیزر را بالاتر یا پایین تر میله آلومینیومی قرار دهد تا از خواندن سطح اطمینان حاصل شود. سپس یک هشدار صوتی به صدا در می آورد که فرکانس آن در نزدیکی نقطه تراز افزایش می یابد.

 

برخی از ترازهای لیزری همراه خود آشکار ساز دارند، اما اگر تراز لیزری که شما خریداری کرده اید حاوی آشکار ساز نیست و می خواهید آن را به صورت جداگانه خریداری کنید بهتر است در زمینه خرید تراز لیزری به نکات زیر توجه کنید:


-    لیزرهای خطی باید «حالت پالس» داشته باشند تا یک آشکارساز لیزری آنها را بگیرد.
-    لیزرهای چرخشی با گیرنده های لیزر خطی کار نمی کنند.
-    برخی از آشکارسازها به دلیل فرکانس های متفاوت فقط با لیزرهای قرمز و برخی لیزرهای سبز کار می کنند.
-    قبل از خرید تراز لیزری دفترچه آن را مطالعه کرده و مطئن شوید این مدل از تراز لیزری با آشکار ساز لیزر کار می کند یا نه؟

 

نکته قابل توجه

اگر از تراز لیزری خود در داخل خانه استفاده می کنید نیازی به استفاده از آشکارساز لیزری ندارید. این به این دلیل است که نور مستقیم خورشید بر روی دید پرتو تأثیر نمی گذارد. برای کار در فضای باز، بسیاری از مردم تمایل دارند سطح لیزر سبز را انتخاب کنند زیرا در شرایط نور روز کمی بیشتر قابل مشاهده هستند.
ترازهای لیزری دستی معمولاً هزینه کمتری دارند، اگرچه برای تنظیم نیاز به تلاش بیشتری از جانب کاربر دارد. آنها به شیوه ای سنتی تر کار می کنند و به انرژی باتری زیادی نیاز ندارند. لیزرهای خود تراز گرانتر هستند، اما بسیار دقیق تر نیز می باشند.

همچنین شما می توانید قیمت تراز لیزری های موجود در بازار را در سایت بانه ناب مشاهده کنید.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha