پشتیبانی: 09182096785
چگونه از تراز لیزری استفاده کنیم؟

چگونه از تراز لیزری استفاده کنیم؟

  • 28 اردیبهشت 1401
  • سامان موسوی

هنگامیکه برای اولین بار تراز لیزری در بازار عرضه شد منتقدان بر این باور بودند که یک وسیله پر زرق و برق و بی استفاده است. اگر اینطور بود، پس از مدت‌ها عرضه اولیه، آن‌ها اینقدر محبوب نمی‌شدند و احتمالاً نوآوری‌هایی را که بازار در سال‌های اخیر دیده بود، نداشتند. امروزه می توانید بین مدل های دیجیتال و غیر دیجیتال و همچنین دستگاه های خود تراز انتخاب کنید. در ادامه این مقاله از سایت بانه ناب به ذکر این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه از تراز لیزری استفاده کنیم؟ و اصلا تراز لیزری چیست؟ همچنین در ادامه این مبحث به معرفی بهترین تراز لیزری موجود در بازار پرداخته و اگر قصد خرید تراز لیزری را دارید به شما کمک می کنیم تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

تراز لیزری خود تراز

اگر به افرادیکه از وسایل سنتی برای تراز کردن استفاده می کردند بگویید وسیله ای اختراع شده که قابلیت خودترازی دارد به احتمال زیاد شگفت زده خواهند شد. جدیدترین مدل های ترازهای لیزری این قابلیت را داشته و قادراند تا زاویه انحراف را تصحیح کنند. البته مقدار راویه قابل تصحیح در هر مدل فرق می کند اما بطور معمول دستگاه قادر است اگر زاویه انحراف بین 4- تا 4+ درجه باشد آن را اصلاح کند. این ویژگی بسیار کارآمد بوده و به شما کمک می کند تا کارتان را سریع تر انجام دهید.

 

کالیبره کردن سطح لیزر خود

یادگیری نحوه استفاده از تراز لیزری که قابلیت خودترازی ندارد نسبت به ترازی که این قابلیت را دارد کمی پیچیده و دشوارتر است. این شامل برخی تنظیمات دستی است که تنظیم دقیق آنها ممکن است کمی طول بکشد، اما با کمی تمرین قلق کار دستتان می آید و می توانید سریع تر آن را انجام دهید. در ادامه نحوه کالیبره کردن یا تنظیم تراز لیزری را خواهیم گفت. فرض بر این است که شما از سه پایه استفاده می کنید و و باید تکنیک را برای سطوح 3 یا 5 نقطه ای و دستگاه های چرخان تنظیم کنید.


-    تراز لیزری را بر روی سه پایه مخصوص قرار داده و با استفاده از سطح حباب سنتی که بر روی آن است دستگاه را به صورت دستی چرخانده و تنظیم کنید.
-    دستگاه را روشن کنید تا یک خط واقعی در جایی که به آن نیاز دارید به دست آورید.
-    سطح مورد نیاز را علامت گذاری کنید، ممکن است در پروژه های بزرگ به شخص دوم نیاز داشته باشید.
-    قبل از کار کردن، دستگاه را مجدداً در جای خود قرار داده و تراز کنید تا علامت‌ها را دوباره بررسی کنید.


برای دستگاه های خود تراز، شما اساسا فقط باید اندازه گیری را علامت گذاری کنید و سپس دوبار اندازه گیری را بررسی کنید، به همین سادگی است.

 

تراز لیزری دیجیتال در برابر غیر دیجیتال

ممکن است در مورد تفاوت قیمت بین مدل های دیجیتال و غیر دیجیتال تعجب کنید. اگر می خواهید تراز لیزری که خریداری می کنید دیجیتال باشد باید مانند یک تراز با قابلیت خودترازی و دقت بالا هزینه بیشتری بابت آن پرداخت کنید. این باعث می‌شود که مطمئن شوید محصول نهایی شما مطابق با مهارت‌های شماست، بدون نگرانی اینکه در آخر کار به نتیجه مطلوب نخواهید رسید.

 

تراز لیزری چیست؟

تراز لیزری ابزاری است که می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا روی یک سطح صاف کار می کنید یا خیر؟ از این دستگاه می توانید برای یک کار ساده مانند آویزان کردن یک قاب عکس تا کارهای پیچیده ساختمانی استفاده کنید. اگر در حال کار بر روی هر نوع پروژه ساخت و ساز یا بازسازی هستید، تعیین درجه مهم است. نه تنها از مسطح بودن سطح نهایی اطمینان حاصل می کند، بلکه از محکم بودن سازه پس از اتمام پروژه نیز اطمینان حاصل می کند. درجه بندی مناسب می تواند جریان آب را مختل کند که باعث ایمن نگه داشتن فونداسیون می شود. با استفاده از تراز لیزری می توانید این کارها را بدون مشکل زیاد انجام دهید. اگر دستورالعمل ها و رویه های مناسب را دنبال کنید، می توانید از این ابزار برای تعیین درجه برای هر نوع پروژه ساختمانی استفاده کنید.

 

استفاده از تراز لیزری برای اندازه گیری درجه

قبل از اینکه بتوانید از تراز لیزری استفاده کنید باید یک باتری سازگار را طبق دستورالعمل‌های ارائه شده به دستگاه وصل کنید. سپس باید محل قرار دادن سه پایه تراز را تعیین کنید و مطمئن شوید که زمین خشک است تا از موقعیت مورد نظر دور نشود. پایه های سه پایه را دراز کنید و مطمئن شوید که فاصله آن ها از یکدیگر مساوی است. پین های روی هر پایه را قفل کیند تا مطمئن شوید که کم و زیاد نمی شوند.
قبل از نصب دستگاه، باید از پایداری سه پایه تراز لیزری اطمینان حاصل کنید. پس از اتمام نصب دستگاه، آن را روشن کنید. اگر از تراز لیزری خود تراز کننده استفاده می کنید چند ثانیه به آن فرصت دهید تا خودش را تنظیم کند. اما اگر می‌خواهید سطح را خودتان تنظیم کنید، می‌توانید حباب سه‌پایه و حباب روی دستگاه را بررسی کنید و ببینید که آیا ظاهر یکسانی دارند یا خیر. اگر قصد دارید در خارج از منزل کار کنید، بهتر است از تراز لیزری خود تراز کننده استفاده کنید. هنگامی که درصد درجه مورد نظر را وارد کردید، باید شیب پرتو لیزر را در کنار هم تنظیم کنید.

 

نحوه کار با تراز لیزری


برای تنظیم ارتفاع درجه از یک درجه یا میله تراز استفاده کنید. برخی از آنها خط کشی دارند که ارتفاع را برای شما اندازه گیری می کند. اما اگر دستگاه شما این قابلیت را ندارد می توانید از یک نوار اندازه گیری استفاده کنید. دریافت دقیق این اندازه گیری مهم است، بنابراین باید آن را با دقت انجام دهید. شما باید میله تراز را با ارتفاع درجه تنظیم کنید، بنابراین می توانید اندازه گیری هایی را دریافت کنید که به طور مداوم دقیق هستند. با استفاده از آشکار ساز یا همان عینک مخصوص تراز لیزری می توانید نور لیزر را در محیط های پر نور راحت تر تشخیص دهید.


با استفاده از میله مخصوص سه پایه می توانید ارتفاع تراز را تنظیم کرده و بفهمید بالاتر یا پایین تر از سطح مورد نظر است یا نه؟ شما همچنین باید قبل از تنظیم سطح لیزر، اندازه گیری درجه را در ذهن خود داشته باشید زیرا به شما کمک می کند کار را سریعتر انجام دهید. لیزر خود تراز کننده از یک سیستم آونگ و یک آهنربای داخلی استفاده می کند. این دو سیستم با هم کار می کنند تا بدون توجه به زمین یا طبقه اطراف، از خواندن سطح اطمینان حاصل کنند. بسته به نوع لیزر مورد استفاده، ممکن است خطوط عمودی و افقی یا یک نقطه منفرد را روی دیوار یا ویژگی پخش کند.


تمامی ترازهای لیزری موجود در سایت بانه ناب قابلیت خود ترازی دارید. همچنین اگر به دنبال خرید تراز لیزری با سه پایه مخصوص می گردید می توانید انواع مدل های تراز لیزری را در سایت بانه ناب خریداری کنید. قیمت تراز لیزری موجود در بانه ناب بسیار ایده آل است. با یادگیری نحوه استفاده از تراز لیزری می توانید کارها را با سرعت بالاتری انجام دهید.

ازجمله بهترین مدل های تراز لیزری موجود در بازار ایران می توان به تراز لیزری 4 بعدی و 360 درجه دیوالت و تراز لیزری 4 بعدی و 360 درجه ماکیتا اشاره کرد. این دو تراز از قیمت و کیفیت خوبی برخوردار بوده و کار با آنها راحت است. همچنین همراه تراز لیزری ماکیتا یک سه پایه 5/1 متری و همراه تراز لیزری دیوالت سه پایه 50 سانتی می باشد. هر دو این ترازها را می توانید در فروشگاه اینترنتی بانه ناب خریداری کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha