پشتیبانی: 09182096785
نحوه استفاده از دریل

نحوه استفاده از دریل

  • 30 تیر 1401
  • سامان موسوی

تازه کار هستید و تاکنون با دریل کار نکرده اید؟ نمی دانید چگونه آن را برای کارتان آماده کنید؟ با خواندن این مقاله از سایت بانه ناب خواهید فهمید که چگونه از دریل استفاده کنید. همچنین اگر به دنبال خرید دریل برقی یا خرید دریل شارژی هستید و می خواهید قیمت دریل ها را بدانید می توانید همه آن ها را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب مشاهده کنید.
یک دریل می تواند سوارخکاری کند، پیچ ها را شل و سفت کند و حتی برای قاطی کردن رنگ بکار برود. با قطعیت می توان گفت که جایگزینی بهتر از دریل برای سوراخکاری دقیق و عمیق وجود ندارد که بتواند در کمترین زمان آن را انجام دهد. با این حال می توان گفت که افراد تازه کار ممکن است هنگام استفاده از دریل با مشکل مواجه شده و حتی به خود آسیب بزنند. با این حال، پس از یادگیری نحوه استفاده از دریل و اینکه این ابزار چقدر می تواند در زمان صرفه جویی کند، مطمئنا به عقب باز نخواهید گشت. این راهنما تفاوت بین انواع دریل ها، نحوه استفاده از دریل برقی و چند نکته ایمنی را توضیح می دهد.

 

قطعات مهم دریل

اولین قدم برای یادگیری نحوه استفاده از دریل برقی، آشنایی با قطعات مختلف این ابزار است. مانند اکثر ابزارهای برقی، دریل ها از چندین جزء کلیدی تشکیل شده اند:

 

قطعات دریل

سه نظام: قسمتی از دریل که در قسمت جلوی آن قرار داشته و مته داخل آن قرار می گیرد. اکثر دریل های امروزی دارای سه نظام اتوماتیک هستند و برای باز و بسته کردن آن نیازی به آچار نیست، درحالیکه دریل های قدیمی هنگامی که مته در داخل سه نظام یا چاک قرار داده می شد برای محکم کرده مته باید از آچار مخصوص سه نظام استفاده می شد.

ماشه: ماشه کلید روشن و خاموش است که برای فعال کردن موتور دریل استفاده می شود. اکثر دریل های امروزی دارای دیمر اتوماتیک هستند، به صورتی که هر اندازه ماشه را بیشتر فشار دهید سرعت چرخش مته بیشتر خواهد شد.

موتور: موتور که در بالای اکثر دریل ها یافت می شود، بخشی است که در واقع سه نظام و مته ها را می چرخاند.

دسته: محلی است که کاربر دریل را از طریق آن نگه می دارد و اغلب از پلاستیک نرم و ضد لغرش ساخته شده تا هنگام کار با آن احساس راحتی کنید.

ترکمتر: ترکمتر یا تنظیم گشتاور حلقه ای در پایه سه نظام است که به کاربر امکان می دهد میزان گشتاوری را که مته اعمال می کند انتخاب کند. یک کلاچ در داخل دریل وجود دارد که با مقدار از پیش تعیین شده سر می خورد تا از گشتاور بیش از حد جلوگیری شود.

سوئیچ معکوس: مته ها در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخند و کاربر با استفاده از سوئیچ معکوس جهت را انتخاب می کند.

سیم یا باتری: دریل برقی با استفاده از کابل و دریل شارژی با استفاده از باتری کار می کنند. سیم‌ها به پریزهای دیواری یا سیم‌های داخلی وصل می‌شوند، در حالی که باتری‌ها به وسیله شارژر شارژ می‌شوند و سپس روی دریل قرار می گیرند تا آن را به حرکت در آورند.

 

خرید دریل از بانه


نحوه استفاده از دریل برای سوراخ کردن

هدف اصلی دریل سوراخ کردن موادی مانند آجر، چوب، آهن و سایر مواد است. این روند دشوار نیست، اما باید به درستی انجام شود، و این راهنمای گام به گام می تواند کمک کند.

 

گام اول- از مته مناسب استفاده کنید

معمولا برای سوراخ کردن انواع مواد مته های مختلفی وجود دارد. برای مثال برای سوراخکاری چوب از مته خاص و برای سوراخکاری آهن از یک نوع مته دیگر استفاده می شود. همچنین اندازه مته تان باید با اندازه سوراخی که می خواهید ایجاد کنید همخوانی داشته باشد.
پس از انتخاب مته مورد نظر، آن را در سه نظام قرار دهید. برای باز کردن سه نظام آن را در جهت معکوس بچرخانید تا دندانه های آن به اندازه ای باز شوند که مته در داخل آن قرار بگیرد. پس از قرار گرفتن مته در داخل دندانه ها سه نظام را به جهت دیگر بچرخانید تا در جای خود محکم شود.

 

گام دوم- نوک مته را روی علامت قرار دهید

با استفاده از فشار کم، نوک مته را روی علامتی که روی سوراخ است قرار دهید. مته را طوری نگه دارید که مته تا حد امکان عمود بر سطح هدف باشد. اگر مته هنگام حفاری عمود نباشد و به مرور زاویه پیدا کند در پایان سوراخ تر و تمیزی نخواهید داشت. استفاده از دسته های کمکی برای سوراخ کردن دیوار به شما کمک می کند که کنترل بیشتری روی آن داشته باشید. بهتر است محل سوراخکاری را با خودکار یا ماژیک علامتگذاری کنید.

 

گام سوم- ماشه را به آرامی فشار دهید

مته را بر روی جسمی که می خواهید سوراخ کنید قرار داده و ماشه آن را به آرامی بچرخانید تا سه نظام در جهت عقربه های ساعت بچرخد. با اعمال فشار ملایم به ماشه، مته به آرامی شروع به حرکت می کند تا سطح را سوراخ کند. پس از آنکه روی سطح سوراخ ریزی ایجاد کردید ماشه را رها کرده و مته را از روی آن بردارید. دوباره مته را روی سوراخ ریزی که ایجاد کرده اید قرار داده و شروع به حفاری کنید. شروع آهسته به سوراخ کردن دقیق کمک می کند، در حالی که فشار دادن سریع ماشه می تواند باعث سر خوردن مته شود.

 

نکات مهم برای نگهداری دریل

-    دریل ها گرد و غبار زیادی ایجاد می کنند. به همین جهت می توانید با دمیدن هوای فشرده بر روی دریل گرد و غبار و کثیفی ها را از داخل موتور و سه نظام خارج کنید.
-    در مورد دریل های شارژی از نحوه نگهداری و افزایش طول عمر باتری اطلاعات کسب کنید. دشمن اصلی باتری ها دمای بالا و رطوبت است. به همین جهت سعی کنید آن ها را در محیطی خنک و بدون رطوبت نگهداری کنید.
-    اگر احساس می کنید قدرت دریل کم شده به احتمال زیاد زمان تعویض زغال های آن رسیده است. البته جدیدا دریل های بدون زغال که به آن دریل براشلس می گویند وارد بازار شده اند که از قدرت و کیفیت بهتری نسبت به دریل های زغالی برخوردار هستند. ازجمله بهترین دریل براشلس موجود در بازار می توان به دریل شارژی 24 ولت دیوالت موتور براشلس اشاره کرد.

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از دریل

-    دریل ها گشتاور زیادی تولید می کنند و اگر هنگام کار حواستان نباشد و مته آن به جایی برخورد کند احتمالا از دست تان خواهد افتاد. دریل افتاده شده می تواند به پای شما برخورد کرده و حتی منجر به شکستن پا یا مچ انگشت هایتان شود. به همین جهت همیشه دریل را محکم در دست تان نگه دارید.
-    هنگام سوراخ کردن دیوار، مهم است که تصوری از محل قرارگیری سیم های برق و لوله های لوله کشی در داخل دیوار داشته باشید.
-    ممکن است هنگام سوراخکاری قطعه هایی به اطراف پرتاب شود، به همین جهت بهتر است حین کار با دریل از عینک محافظ استفاده کنید.
-    اگر از دریل برقی استفاده می کنید و بر روی نردبان یا جسم دیگری هستید مواظب باشید سیم آن به چیزی گیر نکند تا باعث افتادن تان نشود.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha