پشتیبانی: 09182096785
راهنمای استفاده ایمن از دریل برای مبتدی ها

راهنمای استفاده ایمن از دریل برای مبتدی ها

  • 14 تیر 1401
  • سامان موسوی

ابزارهای برقی برای تکمیل هر یک از پروژه های شما به آرامی و کارآمد بسیار مفید هستند. با این حال، اگر اقدامات ایمنی مناسب را انجام ندهید و ندانید که چگونه از آنها به درستی استفاده کنید، ممکن است منجر به فاجعه شود. در بین تمام ابزارهای برقی، دریل ها برای انجام پروژه های حرفه ای و خانگی بیشترین کاربرد را دارند. اگر بدانید که چگونه درست سوراخ کنید، این به شما کمک می کند تا از هر گونه آسیب جدی جلوگیری کنید.
بنابراین، برای به دست آوردن یک نتیجه شگفت انگیز بدون آسیب دیدن در حین استفاده از دریل برقی یا دریل شارژی، باید نکات ایمنی را رعایت کنید. . این مقاله را بخوانید تا ایده مناسبی در مورد نحوه استفاده ایمن و آسان از دریل خود برای تکمیل کار خود داشته باشید.

 

ابتدا باید بفهمیم دریل چیست؟

دریل ها عمدتاً برای اهداف ساخت و ساز یا برای انجام کارهای مختلف در خانه استفاده می شوند. دریل ابزار قدرتمندی است که برای ایجاد سوراخ در هر نوع ماده از جمله سطوح سخت مانند بتن، پلاستیک، چوب، فلز و یا حتی در سنگ ها استفاده می شود. از جنبه منبع انرژی دریل ها به دو دسته دریل برقی و دریل شارژی دسته بندی می شوند. پس اگر یکی از این نوع دریل ها را دارید یا قصد خرید دریل شارژی یا دریل برقی را دارید باید به نکات ایمنی که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت توجه کنید.
ابتدا نحوه استفاده ایمن از دریل را بیاموزید:

 

آماده سازی جهت سوراخکاری

انواع مختلفی از دریل ها در بازار وجود دارند که می توانید از آن ها برای انجام کارهای مختلف استفاده کنید. اما با این وجود کار کردن با دریل آسان است. با این حال، تنها چیزی که نیاز دارید این است که مراقب باشید و در هنگام استفاده از دستگاه ایمن بمانید. برای انجام این کار، باید خود را با اقدامات ایمنی مناسب آماده کنید.

 

از لباس های ایمن و محافظ چشم استفاده کنید

از لباس های ایمن و محافظ چشم استفاده کنید

این اولین نکته ای است که باید برای محافظت از خود در هنگام استفاده از دریل رعایت کنید، زیرا ماهرترین فرد نیز ممکن است در اثر ناآگاهی به شدت آسیب ببیند. هر زمان که می‌خواهید از دریل یا هر نوع ابزار برقی دیگری استفاده کنید، از پوشیدن لباس‌های گشاد یا جواهرات آویزان که ممکن است در حین خم شدن روی آن در مته گیر کنند خودداری کنید. همچنین باید از عینک های ایمنی یا عینکی استفاده کنید که کناره های چشم شما را بپوشاند تا از آنها در برابر خرده ریزها محافظت شود.

 

از محافظ گوش استفاده کنید

 

از محافظ گوش استفاده کنید

اگر به طور منظم مشغول سوراخکاری هستید استفاده از محافظ گوش نیز بسیار مهم است. یک دریل برقی صدایی حدود 90 دسی بل تولید می کند که برای ایجاد آسیب شنوایی پس از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت کافی است. بیشتر دریل های شارژی بی صدا هستند و نیازی به محافظت از شنوایی نیست. از طرف دیگر دریل چکشی صداهایی حدود 100 دسی بل تولید می کند. هنگام استفاده از این نوع دریل ها، محافظ شنوایی توصیه می شود.

 

از ریه های خود محافظت کنید

 

از ریه های خود محافظت کنید

اگر با آجر یا بتن کار می کنید، محافظت از ریه های خود بسیار مهم است. زیرا قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی گرد و غبار سیلیس کریستالی ممکن است باعث سیلیکوزیس شود که یک بیماری تنفسی است. ماسک گرد و غبار ممکن است به بینی و دهان شما کمک کند تا تحت تأثیر این گرد و غبار قرار نگیرند. با این حال، اگر در چنین شرایطی مجبور به کار طولانی مدت هستید، توصیه می شود از یک ماسک تنفسی استفاده کنید. هر ماسک تنفسی برای انواع خاصی از خطرات رتبه بندی شده است، بنابراین مطمئن شوید که از ماسکی استفاده می کنید که مناسب پروژه شما است.

 

مته صحیح را انتخاب کنید

 

مته صحیح را انتخاب کنید

قبل از استفاده از مته برای اولین بار، باید از روند کار اطلاع داشته باشید. این به شما کمک می کند تا با ابزار برقی خود با خیال راحت کار کنید. اگر از مته ای استفاده کنید که از مواد نامناسبی ساخته شده باشد می تواند باعث شکستن بیت یا ماده ای شود که در حال سوراخ کردن هستید. مته ای که انتخاب می کنید باید متناسب با ماده ای باشد که سوراخ می کنید، مثلا برای چوب، آهن ، سنگ ، کاشی و شیشه باید از مته های مخصوص استفاده کنید.


جدا از این موارد، باید در مورد دریل هم تحقیق کنید. شما باید به دنبال این ویژگی های ایمنی دریل باشید:


-    شارژی یا برقی بودن دریل را بررسی کنید.
-    باتری چقدر از دستگاه پشتیبانی می کند و چقدر زمان برای شارژ شدن نیاز دارد؟
-    آیا کار کردن با آن آسان است؟
-    وزن دریل چقدر است؟
-    مته روی کدام نوع مواد بهتر عمل می کند؟

 

مته را محکم در سه نظام قرار دهید

 

مته دریل

سه نظام در قسمت جلو دستگاه قرار دارد. سه نظام مته را در حالیکه در حال چرخش است در خود نگه می دارد. برای تعویض مته، مطمئن شوید که دریل خاموش است و سپس با چرخاندن چاک آن را شل کنید. دو نوع سه نظام دریل وجود دارد، سه نظام اتوماتیک که به راحتی با چرخاندن آن می توانید مته را در سریع ترین زمان تعویض کنید، یک نوع دیگر سه نظام وجود دارد که برای تعویض مته نیاز به آچار مخصوص دارید. مته را وارد کنید و دوباره سفت کنید. قبل از اینکه مته را روشن کنید از صاف و محکم بودن مته مطمئن شوید و کلید را بردارید.


-    هر سه نظام دارای حداکثر اندازه است. محور مته باید کوچکتر از این اندازه باشد، با این حال نوک می تواند بزرگتر باشد.
-    همانطور که دریل در حال کار است می توانید چرخش مته را در هوا تماشا کنید. اگر مته از یک طرف به طرف دیگر حرکت کند بدین معنی است که آن را محکم نبسته اید. مته ای که محکم در جای خود سفت نشده باشد ممکن است در حین کار بشکند.

 

قطعات کوچک را به هم بچسبانید

 

قطعات کوچک را به هم بچسبانید

اگر در یک قطعه کوچک یا شل سوراخ می کنید، مته را محکم ببندید. برای جلوگیری از آسیب، مطمئن شوید که دستگاه را با یک دست پایین نگه ندارید، زیرا ممکن است بلغزد و به شما آسیب برساند.

 

سیم را ایمن نگه دارید

 

سیم را ایمن نگه دارید

اگر از دریل برقی استفاده می کنید، در زمانیکه به آن نیاز ندارید کابل آن را رها نکنید. همچنین هیچوقت را از سیم آن نگیرید. اگر از دریل در یک منطقه مرطوب یا گل آلود استفاده می کنید به جای آن از  با خرید دریل شارژی از آن استفاده کنید. اگر برای سوراخکاری به خرید دریل برقی نیاز دارید قبل از هر چیز از اندازه کابل برق آن اطلاع کسب کنید. اگر کابل برق دریل تان دچار ایراد شده هرگز آن را به حال خود رها نکنید زیرا احتمال برق گرفتگی شما و اطرافیان تان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

 

چگونه با خیال راحت سوراخ کنیم؟

هنگامی که تمام اقدامات ایمنی را انجام دادید، قبل از شروع سوراخکاری مهم است که بدانید چگونه ایمن حفاری کنید. مهم نیست که مبتدی هستید یا حرفه ای، همیشه مهم است که هنگام استفاده از این ابزارهای برقی اقدامات ایمنی را انجام دهید. بنابراین، بیایید نگاهی به مراحل چگونگی حفاری ایمن بیندازیم.

 

1-    سوراخ های ریز ایجاد کنید

 

دریل

در بیشتر موارد، اگر با مته کوچکتر از اندازه سوراخ نهایی شروع کنید نتایج بهتری خواهید گرفت. شروع به حفاری یک سوراخ کوچک کنید، سپس آن را به قسمت بزرگتر تغییر دهید تا کار تمام شود. سوراخ ریز از لیز خوردن مته شما جلوگیری می کند و احتمال شکافتن چوب یا آسیب های دیگر را کاهش می دهد.


-    مواد شکننده مانند سرامیک و شیشه نیاز به مراقبت بیشتری دارند. یک "X" کوچک با چسباندن نوار در جایی که می خواهید سوراخ کنید، ایجاد کنید تا از لغزش و بریدگی جلوگیری کنید. مته خود را روی X قرار دهید و سپس با یک چکش به آرامی روی آن ضربه بزنید تا یک فرورفتگی کوچک ایجاد شود.

 

2-    سوراخکاری با فشار ثابت

 

سوراخکاری با دریل شارژی

دریل را ثابت نگه دارید و آن را به موادی که در حال سوراخ کردن هستید فشار دهید. اگر برای سوراخکاری به نیرو و فشار زیادی احتیاج دارید به احتمال زیاد از مته مناسب استفاده نمی کنید.

 

3-    گشتاور را تنظیم کنید

 

گشتاور را تنظیم کنید

معمولا در قسمت جلوی دریل ها بخصوص دریل شارژی یک قطعه چرخاننده وجود دارد که به آن ترکمتر می گویند. هرچه این عدد بیشتر باشد، دریل گشتاور بیشتری اعمال خواهد شد. اگر با مشکلاتی در نفوذ مواد مواجه هستید، گشتاور را افزایش دهید. اگر بیش از حد پیچ ها را می چرخانید، یا اگر آنقدر عمیق سوراخ می کنید که می تواند به چیزی آسیب برساند، گشتاور را کاهش دهید.


-    برخی از مدل ها بالاترین گشتاور را با نماد مته مشخص می کنند.

 

4-    از گرمای بیش از حد خودداری کنید

 

خرید دریل

هرگاه حفاری از مواد سخت یا حفاری با سرعت بالا انجام شود، مته ممکن است با اصطکاک بسیار زیادی مواجه شود. این می تواند به سرعت مته را بیش از حد داغ کند تا موادی که در حال سوراخ کردن هستید بسوزد. شما می توانید با سرعت کم دریل شروع کنید و اگر به آرامی حرکت نمی کند سرعت را افزایش دهید. هر زمان که مواد سخت را سوراخ می‌کنید یا سوراخ‌های زیادی در هر ماده‌ای ایجاد می‌کنید، سرعت پایین را حفظ کنید و هر از گاهی مکث کنید تا چند ثانیه خنک شود.
هنگامی که در شیشه، سرامیک یا سنگ سوراخ می کنید، یک منبع ثابت آب بدهید تا خنک بماند. حتی اگر مته داغ به نظر نمی رسد، قبل از دست زدن به آن زمان دهید تا خنک شود.

 

5-    مته را به زور خارج نکنید

 

خرید مته دریل

اگر مته در مواد گیر کرد، سعی نکنید با فشار دادن مته آن را خارج کنید. مته را از برق بکشید، مته و سه نظام را جدا کرده و با استفاده از ابزار دستی، مته را جدا کنید.

با این نکات ایمنی می توانید به راحتی با دریل کار کنید. شما می توانید این نکات ایمنی را نه تنها برای دریل ها در نظر بگیرید، بلکه می توان از آن برای سایر ابزارهای برقی نیز استفاده کرد. این نکات به شما کمک می کند از هر نوع حادثه غیرمنتظره ای در امان بمانید. فقط پوشیدن لباس ایمنی و تجهیزات ایمنی را در هنگام استفاده از ابزارها فراموش نکنید و نکات دیگری را که در این وبلاگ می خوانید به خاطر بسپارید.

قیمت دریل شارژی و دریل برقی بسته به قدرت و وسایلی که همراهشان است با هم متفاوت است. در ادامه معرفی بهترین دریل شارژی و بهترین دریل برقی خواهیم پرداخت.

 

-    دریل شارژی ماکیتا 24 ولت موتور براشلس مدل Makita.Brushless-24V

 

-    دریل شارژی 24 ولت دیوالت موتور براشلس

 

-    دریل شارژی 21 ولت سه کاره ماکیتا

 

-    دریل تخریب ۳ کاره ورکس 750 وات واقعی مدل WX-331

 

-    دریل چکشی دیوالت 1250 وات سه نظام فلزی تمام صنعتی مدل 4032A

 

-    دریل و پیچ بند برقی پارکساید 300 وات تمام صنعتی مدل PNS300A

 

-    دریل چکشی 710 وات ماکیتا با پک کامل مدل HP 1630

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha