پشتیبانی: 09182096785
چگونه باتری های قابل شارژ را بصورت ایمن دور بیندازیم؟

چگونه باتری های قابل شارژ را بصورت ایمن دور بیندازیم؟

  • 3 شهریور 1401
  • سامان موسوی

باتری‌های خانگی استاندارد مانند AA، AAA و 9 ولت سال‌هاست که در انواع قابل شارژ عرضه می‌شوند. با افزایش تلفن های هوشمند و ابزارهای شارژی، در حال محاصره شدن توسط آنها هستیم. متأسفانه، باتری های قابل شارژ برای همیشه دوام نمی آورند. وقتی زمان دفع آنها فرا می رسد، یافتن توصیه های خوب برای روشی ایمن و سازگار با محیط زیست همیشه آسان نیست.

اکثر ابزارهای صنعتی در نوع شارژی نیز در بازار موجود هستند. ازجمله این ابزارها می توان به تراز لیزری، دریل شارژی، فرز شارژی، متر لیزری و غیره نیز دارای باتری هستند. این مقاله به شما کمک می کند تا باتری ها از کار افتاده را به روشی که با محیط زیست همخوانی دارد دوربیاندازید.

 

آیا باتری های قابل شارژ برای محیط زیست مضر هستند؟

 

باتری شارژی


بله، اگرچه همه شرکت‌های بزرگ باتری در حال پیشرفت‌هایی هستند که اثرات زیست‌محیطی آن‌ها را کاهش می‌دهد، شما نباید بیشتر باتری‌ها را دور بریزید، و بسیاری از کشورها قوانینی علیه آن دارند. باتری ها حاوی پلاستیک و فلزات سنگین مانند سرب، کادمیوم و جیوه هستند که به محیط نشت می کنند. در بسیاری از موارد، این فلزات نسبت به فلزات موجود در باتری های یکبار مصرف برای محیط زیست بدتر هستند و می توانند خاک را آلوده کرده و به منابع آب نشت کنند. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) باتری های قابل شارژ را به عنوان زباله های خطرناک در نظر می گیرد.

 

آیا باتری های قابل شارژ برای محیط زیست مفید هستند؟

 

خرید باتری شارژی


باتری های قابل شارژ برای محیط زیست بهتر از باتری های یک بار مصرف هستند. از آنجایی که شما آنها را دوباره شارژ می کنید، از تعداد کمتری استفاده می کنید و شرکت ها نیازی به تولید این تعداد ندارند و تعداد کمتری در محل دفن زباله جمع می شود. اگر همه به طور انحصاری به استفاده از باتری های قابل شارژ روی بیاورند، باعث می شود که فلزات مضر کمتر خاک را آلوده کنند. با این حال، باید حداقل 50 بار باتری را شارژ کنید تا برای محیط زیست بهتر از باتری یک بار مصرف باشد.

 

عمر باتری قابل شارژ چقدر است؟

 

عمر باتری شارژی


اگر به درستی استفاده شود، یک باتری قابل شارژ باید حدود 1000 شارژ یا دو تا هفت سال دوام بیاورد و این تعداد با پیشرفت های مدرن در فناوری باتری در حال افزایش است. با این حال، آنها خود را بسیار سریعتر از یک باتری یکبار مصرف تخلیه می کنند، و اگر باتری کاملاً شارژ شده را در یک قفسه نگهداری کنید، ظرف چند ماه از بین می رود و نیاز به شارژ مجدد دارد.

 

چگونه باتری شارژی خراب را از بین ببرم؟

 

خرید باتری دریل شارژی

 

در نهایت، شارژ باتری شما متوقف می شود و باید آن را دور بریزید. همانطور که اشاره کردیم، بسیاری از کشورها قوانینی برای پرتاب آن‌ها در سطل زباله دارند، بنابراین باید آنها را به روش دیگری دور بیندازید.

 

روش اول دفع باتری

مسلماً ساده‌ترین راه برای بازیافت باتری قابل شارژ این است که آن را به مراکز بازیافت ببرید تا دوباره بازیافت شوند. در کشورهای خارجی مراکز بازیافت زیادی وجود دارند که قابلیت بازیافت باتری و لوازم الکتریکی را دارند. برای اینکار سطل آشغال های مخصوصی در خیابان ها گذاشته شده است و با علامت گذاری شان به افراد کمک می کنند تا زباله ها را در سطل مناسب بیاندازند. مطمنن این روش بسیار ایده آل بوده و با محیط زیست نیز سازگار است. اما متاسفانه فعلا چنین قابلیتی در کشور ما وجود ندارد.

 

روش دوم دفع باتری

بسیاری از شرکت های تولید کننده باتری، قابلیتی را ارائه می دهند که شما می توانید باتری های خراب خود را به آنجا برده و به آنها بفروشید. این کار نه تنها برای شما مفید است بلکه برای کارخانه سازنده نیز بسیار به صرفه است و با روش های مختلف می توانند مواد اولیه را از باتری جدا کرده و دوباره آن را بسازند.

 

روش سوم دفع باتری

بسیاری از شرکت های مدیریت زباله برنامه بازیافت باتری را در دست اجرا دارند. ممکن است این یک اتفاق مداوم یا رویدادی باشد که سالی یک بار اتفاق می افتد، بنابراین برای دریافت برنامه شهر خود باید تماس بگیرید. (البته این قابلیت فعلا در ایران وجود ندارد)

 

نکاتی برای افزایش عمر باتری

در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید از آنها برای افزایش طول عمر باتری قابل شارژ خود استفاده کنید تا بتوانید کمتر نگران بازیافت آنها باشید:


-    همیشه قبل از شارژ مجدد اجازه دهید شارژ به طور کامل تخلیه شود. شارژ مجدد باتری های تقریباً پر عمر آنها را کوتاه می کند.
-    هرگز اجازه ندهید باتری پر به شارژ متصل بماند. این کار باتری شما را سریعتر از بین می برد.
-    اجازه ندهید باتری برای مدت طولانی خالی بماند. اطمینان حاصل کنید که باتری حداقل هر شش ماه یک بار شارژ کامل می شود.
-    باتری های خود را برای حداکثر عمر در دمای اتاق نگه دارید و شارژ کنید. هر دو دمای سرد و گرم می توانند باتری را سریعتر از بین ببرند.
-    در تلفن های همراه، برای افزایش شارژ باتری، روشنایی صفحه نمایش گوشی هوشمند خود را کم کنید.
-    در لب تاب و تلفن های همراه برای صرفه جویی در مصرف باتری، پس از یک دقیقه حالت خواب را فعال کنید.
-    برای حفظ عمر باتری به جای والپیپر زنده در گوشی هوشمند خود از یک صفحه نمایش ثابت استفاده کنید.
-    زمانی که از دستگاه استفاده نمی‌کنید، آن‌ را خاموش کنید تا عمر باتری را افزایش دهید.
-    از ابزارهای برقی با باتری با فناوری هوشمند برای قطع برق در صورت گرم شدن بیش از حد و کنترل گشتاور استفاده کنید.
-    رطوبت بیش از حد می تواند طول عمر باتری را کاهش دهد.
-    استفاده نادرست یا انداختن باتری باعث کاهش طول عمر آن می شود.

اگر به دنبال خرید ابزار شارژی مانند دریل شارژی و تراز لیزری می گردید می توانید قیمت ابزار آلات صنعتی در بانه ناب را مشاهده کنید.

شما می توانید اقدامات زیادی را برای افزایش عمر باتری خود انجام دهید، اما در نهایت نیاز به تعویض دارد و شما باید آن را بازیافت کنید. امیدواریم که به سوالات شما پاسخ داده باشیم و راهی برای بازیافت باتری های تان ارائه کرده باشیم. نظر شما چیست؟ آیا راه حل دیگری به ذهن تان می آید؟ در پایین همین قسمت می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha