پشتیبانی: 09182096785
چگونه تیغه های اره زنجیری را تیز کنیم؟

چگونه تیغه های اره زنجیری را تیز کنیم؟

  • 7 خرداد 1402
  • سامان موسوی

اگر حیاط خانه تان بزرگ بوده و دارای درخت هایی با شاخه های اضافی است یا باغدار هستید داشتن یک اره زنجیری زروری است. برای برش شاخه های کوچک می توانید از قیچی شارژی استفاده کنید، اما اگر شاخه ها بزرگ باشند نمی توانید با قیچی آن ها را کوتاه کنید، آنوقت به یک اره شارژی نیاز خواهید داشت. منبع تغذیه اره های به چند دسته برقی، بنزینی و شارژی دسته بندی می شوند. اره های بنزینی قدرت بیشتری دارند ولی در مقابل بزرگ بوده و سر صدای بسیار زیادی دارند. اره های برقی کوچک تر و کم سر و صداتر هستند اما به دلیل اینکه برای کار کردن نیاز به برق دارند نمی توان آن را به جاهای مختلف برد.
اره شارژی نسبت به اره بنزینی و برقی کوچک تر بوده و سر و صدای بسیار کمتری دارند. با خرید اره شارژی می توانید شاخه های اضافی درختهایتان را ببرید. اما تمامی این اره ها در یک چیز مشترک هستند. پس از مدتی که با اره کار کردید تیغه های آن کند شده و تیزی کافی برای برش شاخه ها را ندارند. با داشتن اره ای با زنجیر کند نه تنها کارتان به خوبی انجام نمی شود بلکه ممکن است به اره نیز آسیب بزند.

 

تیز کردن اره شارژی


خرید تیغه های جدید از نظر اقتصادی زیاد به صرفه نیستند، اما خوشبختانه با کمک چند وسیله ساده و دم دستی می توانید تیغه های اره تان را مانند روز اول تیز کنید. در ادامه این مقاله از فروشگاه اینترنتی بانه ناب می توانید روش تیز کردن زنجیر اره ها را کوتاه کنید.

 

اصول تیز کردن زنجیر اره برقی

اگر از سمت راست اره به آن نگاه کنید خواهید دید که زنجیر آن در جهت عقربه های ساعت می چرخد. یا اگر از بالا به آن نگاه کنید می بینید که زنجیر به سمت جلو حرکت می کند. زنجیر دارای دندانه هایی است که باعث برش چوب می شوند. اگر دندانه های زنجیر سایده شده باشند به سرعت منجر به پارگی آن خواهند شد. تیز کردن اره های برقی بسیار مهم است، زیرا اره برقی با زنجیر سایده شده کسل کننده بوده و شما را مجبور می کند بیشتر به اره فشار وارد کنید و این خطرناک است. بنابراین، تیز کردن اره برقی باید در روال کاریتان گنجانده شود.
دو راه برای این کار وجود دارد:

تیز کن برقی: اگر باغتان بسیار بزرگ است و بیش از چند بار در سال از اره برقی خود استفاده می کنید، ممکن است ارزش خرید یک تیز کن برقی (50 تا 100 دلار) را داشته باشد. تیزکن های برقی دارای راهنماهای زاویه ای داخلی هستند تا به طور خودکار تیزکننده را در موقعیت صحیح قرار دهند. اما اگر زیاد از اره استفاده نمی کنید و کار با آن فقط به چند روز در سال محدود می شود خرید تیغه تیز کن برقی زیاد به صرفه نیست.

استفاده از سوهان: اگر مزرعه دار هستید به احتمال زیاد سوهان دارید، به کمک سوهان می توانید دندانه های ساییده شده زنجیر را تیز کنید.

 

چه زمانی باید زنجیر اره برقی را تیز کنیم؟

زنجیر اره برقی خود را در حالی که در جای خود قرار دارد بررسی بصری کنید. هنگامی که لبه های جلویی دندان ها گرد یا خارج از زاویه مورد نیاز است، باید آنها را تیز کرد. همچنین هنگامی که عمق سنج های زنجیر خیلی زیاد است، این نیز نشان دهنده آن است که زمان تیز کردن زنجیر فرا رسیده است.

نکته: هنگامی که اندازه های عمق نسبت به دندان‌ها خیلی زیاد هستند، بریدن چوب را برای شما دشوارتر می‌کنند. برای ایجاد برش مجبور هستید اره را بیشتر فشار دهید.
همچنین می توانید انگشت خود را به آرامی در طول زنجیره به سمت لبه های برش دندان ها بکشید. یک اره برقی تیز شبیه نوک یک چاقوی صاف است: تیز اما نه آنقدر تیز که انگشت شما را برش دهد.

 

ملاحظات ایمنی


هنگام کار با اره برقی مطمئن شوید که از پریز برق کشیده شده است، اگر هم اره شارژی دارید بهتر است باتری آن را قبل از تعمیر خارج کنید. اگر اره تان بنزینی است مطمن شوید که ترمز زنجیر درگیر است. همچنین بهتر است هنگام دست زدن به زنجیر از دستکش های سنگین استفاده کنید.

 

دستورالعمل ها

 

1- زنجیر را بررسی کنید

قبل از تیز کردن زنجیر ابتدا آن را از روی اره برقی بردارید و تمام قسمت های آن را بررسی کنید. اگر برخی از قسمت های زنجیر بد شکل باشند ادامه استفاده از زنجیر خطرناک است.

- پرچ هایی که حلقه های برش را به هم وصل می کنند باید در جای خود قرار داشته باشند و به اندازه ای محکم باشند که زنجیره از یک طرف به طرف دیگر خم نشود.
- تسمه‌های میانی که پیوندهای برش را به هم متصل می‌کنند باید در جای خود قرار داشته باشند و به اندازه کافی شل باشند تا حرکت کنند.
- قطعه ای که در پایین هر پیوند درایو قرار دارد (به نام تانگ) همچنان باید شکل هلالی داشته باشد تا به درستی با درایور چرخ دنده مشبک شود.

اره زنجیری


اگر فقط دندان های برش نیاز به تیز کردن دارند، تیز کردن زنجیر بی خطر است. اگر سایر قسمت های زنجیر معیوب است زنجیر را دور بیندازید و یک زنجیر جدید بخرید.

 

2- زاویه را تعیین کنید

دفترچه راهنمای اره برقی شما ممکن است زاویه سوهان مناسب دندان ها را نشان دهد. یا برخی از زنجیره ها دارای هشمارک هایی در بالا هستند که زاویه را نشان می دهد. داشتن یک زاویه سنج به شما کمک می کند تا بتوانید زاویه مناسب را انتخاب کنید.


تیز کردن اره زنجیری


3- دندانه های زنجیر را تیز کنید

میله اره برقی را در صورت موجود بودن به گیره ببندید. لبه های جلویی دندان ها را سوهان کنید. توجه داشته باشید که دندانه های اره برقی به طور متناوب هستند، بنابراین هنگام حرکت در زنجیر باید دندانه ها را در جهت مخالف بچرخانید.

 

ازجمله بهترین اره های شارژی موجود در بازار می توان به چند مدل زیر اشاره کرد. می توانید با کلیک روی عنوان هر کدام از اره های شارژی وارد صفحه آن شده و ویدیو و عکس های محصول را مشاهده کرده و در صورت تمایل خریداری کنید.

 

- اره شارژی 88 ولت ماکیتا مدل DDF482

 

- اره شارژی ماکیتا تیغه 15 سانت مدل Brushless.36v

 

- اره شارژی 25 سانت دیوالت موتور براشلس مدل Brushless-25

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha