پشتیبانی: 09182096785
چگونه جوشکاری ایمنی داشته  باشیم؟

چگونه جوشکاری ایمنی داشته باشیم؟

  • 2 خرداد 1400
  • سامان موسوی

جوش کاری یکی از مشاغل پر ریسک به شمار می رود. معمولا در انواع مشاغل صنعتی نیاز به جوشکاری است. به همین دلیل اپراتور باید هنگام جوشکاری نکات ایمنی را بطور کامل رعایت کند تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود. قبل از هر چیز باید از سلامت دستگاه اینورتر جوش خود مطمن شوید. پیشنهاد می کنیم بهترین دستگاه های جوش را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب مشاهده کنید و در صورت تمایل با بهترین کیفیت و منصفانه ترین قیمت خریداری کنید.
اکثر آسیب هایی که در هنگام جوشکاری پیش می آیند به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

 

1- استنشاق دود و گاز حاصل از جوشکاری

اولین آسیبی که در این مقاله به توضیح آن خواهیم پرداخت در معرض دود و گاز حاصل از جوشکاری و استنشاق آن است که منجر به بیماری های تنفسی، سرطان و غیره می شود. برای در امان ماندن از این خطر بهتر است اولا در صورت امکان در فضای باز جوشکاری کنید و اگر این امکان برایتان وجود ندارد مکانی که در آن جوشکاری می کنید دارای تهویه مناسبی باشد. بسته به نوع جوشکاری که انجام می دهید میزان دود و گاز حاصل از آن متفاوت است، اگر بطور مداوم مشغول جوشکاری هستید و موادی که بر روی آن جوشکاری می کنید از خود دود و گاز زیادی ساتع می کنند بهتر است از دستگاه تنفس استفاده کنید تا آسیبی به شما وارد نشود.

 

2- آسیب های جسمانی

رایج ترین مشکلاتی که هنگام جوشکاری برای تکنسین ها بوجود می آید مشکلات جسمانی اعم از سوختگی، آسیب دیدگی چشم و بریدگی است. اولین ابزاری که هر جوشکاری باید داشته باشد کلاه جوشکاری است، به کمک این کلاه چشم هایتان آسیب نزیده و از صورت تان در برابر جرقه ها و سوختگی های احتمالی مراقبت می کنید. همچنین بهتر است از لباس های نسوز و مخصوص جوشکاری استفاده کنید تا از سوختگی لباس و اندام هایتان جلوگیری کنید. اگر در جایی که جوشکاری می کنید سر و صدای زیادی وجود دارد بهتر است از گوشبند مخصوص استفاده کنید تا صداهای بلند باعث آسیب به گوشتان نشوند.

 

3- برق گرفتگی

برق گرفتگی نیز یکی از مشکلاتی است که ممکن است سلامت شما را هنگام جوشکاری به خطر بیاندازد. تخلیه بکیاره جریان الکتریسیته ممکن است باعث بروز آسیب جدی و حتی مرگ شود. برای جلوگیری از این خطر بهتر است که قبل از شروع جوشکاری دستگاه و الکترودهای خود را بررسی کرده و از سلامت آنها مطمن شوید. همجنین نباید هنگام کار قسمت فلزی نگهدارنده الکترود را با دست یا پارچه خیس لمس کنید. اگر دستگاه جوش تان خراب شده برای تعمیر آن را سرغ هر کسی نبرید، بهتر است یک متخصص کار بلد و معتبر پیدا کنید.

 

4- خطر آتش سوزی و انفجار

درصورتیکه محیطی که در آن مشغول جوشکاری هستید مواد قابل اشتعال وجود دارد احتمال آتش سوزی و انفجار نیز بسیار بالا می رود. به همین جهت قبل از شروع جوشکاری محیط اطراف را کاملا بررسی کرده و مواد قبل اشتعال را از آنجا دور کنید. بهتر است همیشه در محیط کارتان کپسول آتش نشانی موجود باشد تا در صورت آتش سوزی بتوانید سریعا واکنش نشان داده و آن را خاموش کنید. به هیچ عنوان در کنار دبه های بنزین و خاک اره های نجاری جوشکاری نکنید و تا حد امکان از آنها دور بمانید.

 

برای خرید انواع موتورهای جوش می توانید به این قسمت از سایت بانه ناب مراجعه کرده و اینورتر مورد نظرتان را خریداری کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha