پشتیبانی: 09182096785
نحوه سوراخ کردن فلز به وسیله دریل

نحوه سوراخ کردن فلز به وسیله دریل

  • 2 شهریور 1401
  • سامان موسوی

سوراخ کردن فلز می تواند کمی سخت باشد، اگر قبلاً آن را انجام نداده باشید سخت تر نیز می شود. با این حال، اگر می دانید چگونه این کار را انجام دهید، سخت نیست. این کار نسبت به حفاری روی چوب به تنظیمات و دانش بیشتری نیاز دارد، اما قابل انجام است. یکی از سوالاتی که اکثر افراد هنگام خرید دریل از بانه ناب می پرسند این است که قابلیت سوراخکاری فلز را دارد یا نه؟ در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد سوراخ کردن فلز بدانید، از جمله دستورالعمل‌های گام به گام برای ساده‌تر کردن آن تا حد امکان بررسی خواهیم کرد.

 

1- بفهمید که با چه فلزی کار می کنید

 

سوراخکاری فلز

 

در بسیاری از موارد، تشخیص این موضوع باید آسان باشد. با این حال، مواردی وجود دارد که باید کمی تحقیق یا آزمایش کنید تا نوع فلزی که استفاده می‌کنید را بفهمید. این برای مواقعی صادق است که از ضایعات فلزی استفاده می‌کنید یا دقیقاً نمی‌دانید با چه فلزی سروکار دارید. این یک مرحله مهم است، زیرا باید از دریل، مته و روش مناسب برای قطعه فلزی استفاده کنید. همه فلزات یکسان یا با تجهیزات یکسان بریده نمی شوند.

 

2- مته مناسب را انتخاب کنید

 

انتخاب مته مناسب برای سوراخکاری فلزات


بسته به فلزی که استفاده می کنید، باید مته مناسب را انتخاب کنید. مته ها جداگانه برای انواع مختلف فلز رتبه بندی می شوند. مته های معمولی برای سوراخکاری فلزات مناسب نیستند. زیرا زود فرسوده شده و سوراخی که ایجاد می کنند یکدست نیست. به همین جهت به دنبال مته پیچ خورده با مرکز صاف باشید. مته هایی که مراکز بیرون زده دارند برای برش چوب ساخته شده اند و در تماس با فلز گرمای زیادی ایجاد می کنند. مته نوک تیز نیز به راحتی با مواد سخت مانند فلز آسیب می بیند.

 

چهار نوع اصلی مته وجود دارد:
-    مته های فولادی پرسرعت، ارزان ترین گزینه هستند اما نیاز به تعویض منظم دارند.
-    مته‌های تیتانیوم بهترین و ضروری‌ترین مته‌ها برای برش فولاد ضد زنگ و مواد سخت مشابه هستند.
-    مته های فولادی اکسید سیاه و کبالت. این نوع مته ها کمی بهتر از مته های تیتانیوم هستند اما بسیار گرانتر هستند. به همین جهت برای انجام کارهای عادی زیاد نمی صرفد که با این مته ها کار کنید مگر اینکه با مواد حساس کار کنید.
-    مته مخروطی که به آن مته مرحله ای نیز گفته می شود. از این مته ها برای انجام سوراخکاری بر روی فولاد و ایجاد سوراخ هایی با اندازه های مختلف استفاده می شوند. با این حال، آنها معمولاً فقط توسط متخصصان استفاده می شوند.

 

3- یک دریل مناسب انتخاب کنید

 

دریل مناسب برای سوراخ کردن فلز


در مرحله بعد شما به دریلی نیاز دارد که هم قوی باشد و هم بتواند فلز را سوراخ کند. البته دریل مورد نظر باید با مته انتخاب شده همخوانی داشته باشد. اغلب دریل ها فقط مته های خاصی می خورند. به همین دلیل، باید اطمینان حاصل کنید که می‌توان آن را با مته‌ای استفاده کرد که به اندازه کافی سخت است تا از فلزی که برای پروژه خود استفاده می‌کنید عبور کند. برای سوراخکاری فلز نیازی به دریل صنعتی ندارید. در واقع شما می توانید با استفاده از اکثر دریل های سطح متوسط فلزات را سوراخ کنید. خرید دریل صنعتی و حرفه ای به بودجه زیادی نیاز دارد و خرید آن برای انجام کارهای خانگی زیاد به صرفه نیست، مگر اینکه کارتان به گونه ای باشد که مرتب از آن استفاده می کنید.

 

-    با خرید دریل شارژی 24 ولت دیوالت براشلس یا خرید دریل شارژی 24 ولت ماکیتا براشلس می توانید فلزاتی مانند آلومینیوم را سوراخ کنید.


-    اما اگر بر روی فلزات سخت کار می کنید باید از یک دریل برقی استفاده کنید. بهترین دریل برقی برای سوراخ کردن فلز در سطح متوسط دریل و پیچ بند برقی پارکساید 300 وات تمام صنعتی مدل PNS300A و دریل چکشی دیوالت 1250 وات سه نظام فلزی تمام صنعتی مدل 4032A است.

 

4- از روان کننده فلزی استفاده کنید

 

از روان کننده فلزی استفاده کنید


هنگام سوراخکاری فلزات باید یک روان کننده فلزی در دست داشته باشید. استفاده از روان کننده به کاهش اصطکاک در حین حفاری کمک می کند و گرمای ایجاد شده را کاهش می دهد. ایجاد گرما یکی از مشکلات اصلی سوراخ کردن فلز است، زیرا می تواند جرقه ایجاد کند و به طور بالقوه دریل یا مته را خراب کند. روان کننده های فلزی مختلف برای فلزات مختلف مورد نیاز است. طیف گسترده ای وجود دارد که می توانید از بین آنها گزینه مناسب را انتخاب کنید.

 

5- از وسایل محافظتی مناسب استفاده کنید

 

وسایل حفاظتی


هنگام سوراخ کردن فلز، استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب ضروری است. شما باید از محافظ چشم استفاده کنید تا از چشمان خود در برابر خرده ریزهای احتمالی محافظت کنید. ماسک نیز توصیه می شود. مطمئنا نمی خواهید در هیچ قطعه فلزی یا چیزی از این قبیل نفس بکشید. اگر برای مدت طولانی کار می کنید، باید از محافظ چشم نیز استفاده کنید. در حین سوراخ کردن، صدای آن می تواند بسیار بلند باشد، بنابراین می توانید با استفاده از گوش بندهای مناسب از گوش های خود محافظت کنید.

 

6- فلز را آماده کنید

 

سوراخ کردن آهن


قبل از شروع سوراخکاری، باید یک تکه چوب ضایعاتی را در زیر و بالای قطعه فلزی که در حال سوراخ کردن آن هستید قرار دهید. این به شما کمک می کند یک سوراخ تمیز ایجاد کنید، زیرا چوب به نگه داشتن قطعه شما در جای خود کمک می کند. ابتدا یک سوراخ کوچک ایجاد کنید، این کار به مته شما کمک می کند تا در جهت و نقطه مورد نظرتان حرکت کرده و لیز نخورد.

 

7- سوراخکاری کنید

اکنون که تجهیزات صحیح را آماده کرده اید و به دست آورده اید، در نهایت می توانید سوراخ کاری را شروع کنید. ابتدا با سرعت کم شروع کرده و از روان کننده مخصوص استفاده کنید. هدف شما باید جلوگیری از ایجاد گرمای بیش از حد باشد که می تواند باعث بروز انواع مشکلات شود. آهسته تر از آنچه فکر می کنید لازم است پیش بروید.
اگر متوجه دود شدید، توقف کنید. این نشانه آن است که حفاری گرمای بیش از حد ایجاد می کند. قبل از شروع دوباره باید صبر کنید و بگذارید همه چیز خنک شود. مقداری روغن کاری بیشتر اضافه کنید و مطمئن شوید که با سرعت بسیار کم کار می کنید. اگر سوراخ هنوز کمی ناهموار است، باید سوراخ را تمیز کنید. البته مراقب باشید که لبه های فلزی تیز بریده نشوید. دستکش هایی بپوشید که برای این نوع کارها ساخته شده اند!

 

سوالات متداول

 

آیا به مته خاصی برای فلز نیاز دارید؟

بله. مته های معمولی برای سوراخ کردن فولاد یا هر فلز دیگری مناسب نیستند. اگر سعی کنید از آنها استفاده کنید، فرسوده، هرز شده  و در نهایت شکسته می شوند. به همین جهت به یک مته سنگین نیاز دارید که برای سوراخ کردن فلز طراحی شده باشد. مته های تیتانیوم بهترین گزینه برای سوراخ کردن بیشتر فلزات هستند، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد. اگر قرار است مدت زیادی با فلز کار کنید، بهتر است مته تیتانیوم را انتخاب کنید.

 

ساده ترین راه برای سوراخ کردن فلز چیست؟

اگر می خواهید در سریع ترین زمان ممکن فلز را سوراخ کنید، داشتن تمام ابزار لازم ضروری است. اگر مته‌های توصیه شده و دریل قوی دارید، سوراخ کردن فلز نباید خیلی سخت باشد. به شدت توصیه می کنیم که برای جلوگیری از ایجاد گرما، فلز را بسیار آهسته سوراخ کنید. دستورالعمل‌های گام به گام ما را بخوانید تا مطمئن شوید که با تمام تجهیزات و روش‌های مناسب، فلز را سوراخ می‌کنید.

 

چه نوع دریلی برای فلز بهتر است؟

چندین نوع دریل وجود دارد که برای فلز مناسب است. از نظر فنی، هر یک از اینها برای اکثر مشاغل کار می کند. معمولا دریل شارژی برای سوراخ کردن فلزات چندان مناسب نیستند چراکه دارای قدرت کافی نمی باشند. اما می توانید از دریل شارژی براشلس برای سوراخ کردن بعضی از فلزات نه چندان سخت مانند آلومینیوم استفاده کنید. به همین جهت بهترین برای سوراخ کردن آهن دریل های برقی بهتر هستند.

 

چگونه می توان تشخیص داد که مته برای فلز است؟

فقط مته های مخصوص برای سوراخ کردن فلز مناسب هستند. مته هایی که با زاویه 118 یا 135 درجه مخروطی هستند، معمولاً برای فلزات ساخته می شوند. شاید نتوانید با نگاه کردن به مته تشخیص دهید که برای سوراخ کردن آهن مناسب است یا نه؟  به همین جهت بهتر است مته‌ای را انتخاب کنید که به طور خاص برای سوراخ کردن فلز به بازار عرضه شده است.

-    شما می توانید در اینجا قیمت دریل برقی در بانه ناب را مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha