پشتیبانی: 09182096785
مراقبت از خودرو: 8 نکته ضروری برای مراقبت از خودرو

مراقبت از خودرو: 8 نکته ضروری برای مراقبت از خودرو

  • 24 آبان 1400
  • زمانه جوانمردی

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی قابلیت اطمینان خودرو، بررسی‌های مراقبت و نگهداری منظم تمام چیزی است که لازم است. طرح تعمیر و نگهداری ما به شما کمک می‌کند تا با کمک به حفظ مهم‌ترین مواردی مانند: سیستم‌های خنک‌کننده و روغن سالم، لاستیک‌ها و باتری‌های ایمن و چراغ‌های جلو، برف پاک‌کن‌ها و نشانگرهای شیشه جلو، خودرو خود را در وضعیت خوبی نگه دارید.
همچنین اگر قصد خرید لوازم جانبی خودرو را دارید می توانید انواع لوازم مانند پمپ باد فندکی دو سیلندر، دوربین جلو خودرو، آینه مانیتوردار و دستگاه پولیش زن را در سایت بانه ناب خریداری کنید.


1.    چگونه رادیاتور و سیستم خنک کننده خود را بررسی کنید

احتیاط: وقتی موتور داغ است هرگز درپوش رادیاتور را برندارید. بگذارید چند ساعت خنک شود تا آسیب نبینید.
بررسی سریع مایع خنک کننده رادیاتور به آسانی بررسی سطح بطری سرریز پلاستیکی اکثر خودروها است. سطح مایع خنک کننده باید بین علامت های بالا و پایین باشد.
هنگامی که موتور خنک شد، می توانید درپوش رادیاتور را بردارید و سطح رادیاتور را نیز بررسی کنید. اگر سطح پایین است، آن را با مایع خنک کننده توصیه شده توسط سازنده خودرو پر کنید
اگر خودروی شما مرتباً مایع خنک‌کننده را از دست می‌دهد، ممکن است نشتی در جایی وجود داشته باشد که می‌تواند نشانه مشکل بزرگ‌تری باشد که نیاز به ارزیابی حرفه‌ای دارد. در حالی که کاپوت را باز دارید شیلنگ ها و لوله ها  مانند لوله هایی که به رادیاتور و بخاری منتهی می شوند و از آن خارج می شوند  خطوط سوخت و لوله های مربوط به فرمان برقی یا ترمزها را بررسی کنید.
در حالی که کاپوت را باز دارید، شیلنگ ها و لوله ها  مانند لوله هایی که به رادیاتور و بخاری منتهی می شوند و از آن خارج می شوند  خطوط سوخت و لوله های مربوط به فرمان برقی یا ترمزها را بررسی کنید. لکه ها می توانند نشان دهنده نشتی باشند و هر شیلنگ نرم، پیچ خورده، متورم یا ترک خورده باید توسط یک مکانیک معتبر جایگزین شود.

 

2.    چگونه روغن موتور خود را چک کنیم

1.    ماشین خود را روی زمین صاف پارک کنید
2.    موتور را روشن کنید بگذارید برای مدت کوتاهی کار کند سپس آن را خاموش کنید
3.    در حالی که موتور گرم است میله را بردارید و آن را با یک پارچه تمیز یا دستمال کاغذی تمیز کنید. میله را دوباره قرار دهید  مطمئن شوید که به طور کامل وارد شده است در غیر این صورت یک قرائت اشتباه دریافت خواهید کرد
4.    میله اندازه گیری را بردارید و سطح روغن را بررسی کنید. باید بین علامت های کم و زیاد باشد. اگر سطح روغن پایین است روغن خود را پر کنید اما ابتدا دفترچه راهنمای مالک را برای درجه صحیح روغن بررسی کنید. اگر روغنی روی میله اندازه گیری وجود نداشت، موتور را روشن نکنید یک موتور بدون روغن می تواند گیر کند و تعمیر آن بسیار گران باشد


3.    فشار و وضعیت لاستیک خودرو خود را بررسی کنید

فشار نادرست لاستیک ها می تواند عمر لاستیک های شما را کاهش دهد و ممکن است اتومبیل شما را برای رانندگی ایمن تر کند. فشار لاستیک مناسب برای ماشین شما روی پلاکارد لاستیک قرار دارد که معمولاً در داخل یکی از درهای جلو قرار دارد. اگر نمی توانید آن را پیدا کنید دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید. خوب است که یک درجه فشار لاستیک بادی/مکانیکی اولیه را در ماشین خود حمل کنید زیرا ممکن است درجه های ایستگاه خدمات دقیق نباشند.
همچنین باید بررسی کنید که تایرهای شما آج کافی داشته باشند. حداقل عمق آج قانونی 1.5 میلی متر در هر قسمت از سطح لاستیک است  عاقلانه است که تایرهای خود را قبل از اینکه تا این حد فرسوده شوند تعویض کنید. لاستیک ها دارای نشانگر عمق آج در شیارهای بین آج هستند. هنگامی که آج فرسوده می شود تا با یک نشانگر هم سطح شود زمان لاستیک جدید فرا رسیده است. همچنین تایرهای خود را از نظر سایش و آسیب غیرعادی مانند ترک یا برآمدگی که می تواند نشان دهنده مشکل تعلیق باشد بررسی کنید. چرخاندن منظم لاستیک ها به گسترش سایش و افزایش عمر لاستیک کمک می کند و می تواند زمان خوبی برای انجام این کار قبل از یک سفر بزرگ باشد.
گنجاندن چرخ زاپاس و لاستیک در چرخش می تواند عمر کل مجموعه را تا 20 درصد افزایش دهد زیرا اکنون سایش را به جای چهار لاستیک روی پنج لاستیک پخش می کنید اگرچه گاهی اوقات این امکان پذیر نیست زیرا چرخ ها و لاستیک ها در اندازه های مختلف هستند یا ماشین شما زاپاس موقت دارد. استفاده از زاپاس همچنین به انعطاف پذیری لاستیک کمک می کند  زاپاس باقی مانده در صندوق عقب برای سال ها می تواند خشک شود و احتمال ضربه را بیشتر می کند.

 

4.    بررسی وضعیت باتری خودرو

احتیاط: باتری شما به طور بالقوه خطرناک است بنابراین آن را در نزدیکی شعله برهنه یا سیگار روشن بررسی نکنید. باتری ها هنگام شارژ شدن گاز انفجاری تولید می کنند و مایع داخل آن خورنده است  بنابراین از تماس با چشم، پوست، لباس و سطوح رنگ شده خودداری کنید.
اگر باتری شما درپوش دارد، آنها را بردارید و بررسی کنید که مایع داخل آن به اندازه کافی عمیق باشد که صفحات داخل کاملاً غوطه ور شده باشند. برخی از باتری‌های بدون درپوش قابل جابجایی دارای یک نشانگر در قسمت بیرونی کیس هستند که به شما امکان می‌دهد به سرعت سلامت باتری را بررسی کنید. اگر سطح باتری پایین است، آن را با آب مقطر (به جای آب لوله کشی) پر کنید اما آن را بیش از حد پر نکنید. درپوش ها را تعویض کنید و بررسی کنید که گیره ها روی پایانه های باتری محکم باشند. قسمت بالای باتری باید تمیز و خشک باشد و پایانه های آن باید عاری از خوردگی باشد که می تواند به شکل ماده سفید یا آبی باشد.
اگر ماشین شما بیش از حد معمول طول می کشد تا روشن شود، یا اگر می دانید باتری شما مدت زیادی است که تعویض نشده است، ارزش آن را دارد که روی شارژر باتری سرمایه گذاری کنید. شارژ باتری می تواند راهی برای افزایش طول عمر و عملکرد باتری ماشین شما باشد، اما اگر گمان می کنید باتری شما به شدت آسیب دیده است یا با ورودی و خروجی باتری ها و شارژرهای باتری آشنا نیستید، NRMA شما اینجاست تا به شما کمک کند.

 

5.    سیالات گیربکس و فرمان

روش صحیح بررسی سطح روغن فرمان و گیربکس بین مدل‌ها و مدل‌ها متفاوت است - می‌توانید در کتابچه راهنمای مالک آن را پیدا کنید. سطح پایین مایع در هر دو می تواند نشان دهنده نشتی باشد که باید در اسرع وقت توسط مکانیک بررسی شود.

 

6.    برف پاک کن ها و مایع شستشوی خود را چک کنید

بطری ماشین شستشو خود را با آب تمیز و مقدار مناسب افزودنی شوینده شیشه جلو پر کنید. از مواد شوینده خانگی استفاده نکنید زیرا می توانند به رنگ و تیغه های برف پاک کن شما آسیب برسانند. اگر تیغه های برف پاک کن شما به درستی شیشه جلو را تمیز نمی کند یا شکافته یا از بین رفته است باید تعویض شوند.

 

7.    بررسی چراغ های جلو، چراغ های عقب و نشانگرها


داشتن چراغ های کاری یک اصول ایمنی است که بسیار بدیهی است که اغلب نادیده گرفته می شود. نشانگرها و چراغ‌های جلو از جمله نور بالا را آزمایش کنید  اگر کسی را ندارید که چراغ‌های دنده عقب و ترمز را آزمایش کنید انعکاس خودرو در یک مغازه شیشه‌ای یا روی دیوار می‌تواند مفید باشد.
قطره های دمیده شده را با نوع صحیح جایگزین کنید  می‌توانید این را در خود کره زمین بخوانید دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید یا از مکانیک یا فروشگاه لوازم یدکی خود بپرسید. گلوب های جایگزین و سایر اقلام مراقبت و نگهداری خودرو در 85 فروشگاه Repco در NSW و ACT موجود است جایی که اعضا تخفیف دریافت می کنند.
8.    علائم هشدار دهنده مبنی بر اینکه مشکلی در ماشین شما وجود دارد
در موارد زیر باید در اسرع وقت به مکانیک مراجعه کنید:
- چراغ هشدار داشبورد همچنان روشن است
- هر گونه ارتعاش غیرعادی را احساس می کنید
- دماسنج گرم را نشان می دهد
- هر صدای غیرعادی می شنوید
- درجه فشار روغن پایین است
- ماشین تمایل به سرگردانی یا هدایت به یک طرف دارد
- هنگام ترمزگیری هر گونه ناهنجاری را تجربه می کنید
همچنین باید ماشین خود را نزد مکانیک ببرید اگر:
- بیش از حد معمول از سوخت یا روغن استفاده می کند
- شروع سخت است
- تقریباً اجرا می شود
- روغن یا مایع خنک کننده را در مسیر ورودی باقی می گذارد
- دارای اگزوز دودی

 

برای خرید لوازم جانبی خودرو در بانه ناب اینجا کلیک کنید.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha