پشتیبانی: 09182096785
7 نکته و مهارت ایمنی الکتریکی که هر صاحب خانه باید بداند

7 نکته و مهارت ایمنی الکتریکی که هر صاحب خانه باید بداند

  • 7 مهر 1401
  • سامان موسوی

هنگامی که با برق سروکار دارید، ایمنی باید اولویت اصلی شما باشد. به عنوان یک صاحب خانه، چندین چیز وجود دارد که باید در مورد سیستم الکتریکی خود بدانید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به این ترتیب می توانید از مشکلات جلوگیری کنید و از خانه خود لذت بیشتری ببرید. همه صاحبان خانه باید بتوانند مشکلات الکتریکی را که بلافاصله با چشم قابل مشاهده نیستند قبل از ایجاد مشکلات مهم شناسایی کنند. یادگیری نکات ایمنی و مهارت‌های زیر می‌تواند در جلوگیری از مشکلات یا حوادث بزرگ در خانه شما تفاوت ایجاد کند.

همچنین اگر قصد خرید ابزار آلات صنعتی برای کارهای خانگی مانند خرید دریل شارژی ، خرید پیچ گوشتی شارژی و خرید پک دو قلو دریل و مینی فرز ماکیتا را دارید آنها را در سایت بانه ناب سفارش دهید

 

هنگام استفاده از سیم سیار مراقب باشید

تهویه مطبوع، یخچال و فریزر، بخاری، پمپ آب، وسایل آشپزی یا سشوار را به سیم سیار وصل نکنید. اگر استفاده می کنید، باید به طور موقت از آن استفاده کنید و نه به عنوان منبع دائمی برق. علاوه بر این، سیم‌های ترک‌خورده یا فرسوده را جایگزین کنید تا همه در امان بمانند. در صورت امکان، سیم کشی خود را زیر فرش یا مبلمان نگه دارید و از منگنه زدن آن به زمین خودداری کنید. اگر دائماً از سیم های سیار استفاده می کنید، بهتر است با یک برقکار خبره تماس بگیرید تا پریزهای بیشتری اضافه کند. علاوه بر این، آنها همچنین می توانند به شما در راه اندازی یک منبع برق پشتیبان خودکار در خانه خود برای محافظت در برابر خاموشی کمک کنند.

 

از بارگذاری بیش از حد پریزهای برق خودداری کنید

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که پریزهای خانه شما فقط می توانند حداکثر مقدار مشخصی از برق را ارائه دهند. هنگامی که برخی از لوازم برقی یا دستگاه های پر وات را به طور همزمان به یک پریز وصل می کنید، ممکن است منجر به بارگذاری بیش از حد شود که می تواند باعث قطع شدن قطع کننده مدار شود. اگر می خواهید چندین دستگاه الکترونیکی را به برق وصل کنید، از محافظ برق استفاده کنید. همچنین باید وسایل خود را مجدداً مرتب کنید تا بار الکتریکی را در یک پریز برق کاهش دهید.

 

چکاپ منظم برق را انجام دهید

صرف نظر از مهارت ها و دانش شما، همیشه یک ایده عالی است که سیستم الکتریکی خود را به طور منظم چک کنید. اطمینان حاصل کنید که همه سوئیچ ها کار می کنند و هر دوشاخه به خوبی در هر پریز برق قرار می گیرد. همچنین باید وات لامپ را بررسی کنید و از سازگاری آن با سوکت هایی که در آن نصب شده اند اطمینان حاصل کنید. عایق سیم ها نیز باید دست نخورده باشد و سیم ها نباید توسط درها، پنجره ها، منگنه ها یا میخ ها گیر کنند. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که تمام سیم‌کشی‌ها و لوازم خانگی با آب در تماس نیستند و از نظر ایمنی تأیید شده اند.

 

با پنل مدار شکن خانه تان آشنا شوید

اگر اتصال کوتاه یا اضافه بار اتفاق بیفتد، یک قطع کننده مدار با قطع فوری منبع تغذیه کار می کند. این کار از آسیب به وسایل روشنایی، الکترونیک، لوازم خانگی و مدارهای الکتریکی شما جلوگیری می کند. هنگامی که یک کلید قطع می شود، به این معنی است که جریان بیش از حد از آن مدار خواسته شده است. این امر از بارگذاری بیش از حد سیستم الکتریکی و ایجاد سیم های آسیب دیده جلوگیری می کند.
 در حالی که کلیدهای مدار ممکن است پیچیده به نظر برسند، می توانید نحوه استفاده کارآمد از آنها را بیاموزید. به عنوان مثال، اگر با سیم کشی یا پریزهای معیوب مواجه شدید، می توانید برق را مستقیماً از کلید قطع کنید. از این نظر، درست مانند یک سوئیچ است. بنابراین، یاد بگیرید که جعبه قطع کننده مدار خود را در خانه خود کجا پیدا کنید و مطمئن شوید که به درستی برچسب گذاری شده است. به این ترتیب، می توانید به سرعت یک مدار انشعاب را در مواقع اضطراری الکتریکی قطع کنید.

 

پریزهای برق خود را ضد کودک

اگر بچه دارید یا قصد دارید در آینده نزدیک تعدادی را بزرگ کنید، ایده خوبی است که پریزهای برق خود را ضد کودک کنید. شما می توانید این کار را با خرید پریزهای مقاوم در برابر دستکاری انجام دهید. به یاد داشته باشید که بچه ها به طور طبیعی کنجکاو هستند و انگشتان آنها به اندازه ای کوچک است که در پریز برق قرار می گیرند. پوشش های ایمنی را می توان در پریزهای موجود که به طور طبیعی برای کودکان ایمن نیستند نیز استفاده کرد.
برای جلوگیری از حوادث خطرناک، روکش های تایید شده پریز را خریداری کنید و مناسب ترین را برای پریزهای خود نصب کنید. بسته به بودجه خود، می‌توانید محصولات فنری را نیز انتخاب کنید که هر زمان که از آن استفاده نمی‌کنید، به‌طور خودکار خروجی شما را می‌پوشانند و در نتیجه ایمنی فرزندانتان را حفظ می‌کنند.

 

استفاده از قطع کننده های مدار خطای زمین (GFCI)

هر پریز برق در نزدیکی منابع آب، مانند قسمت های لباسشویی، حمام، یا آشپزخانه، باید مجهز به GFCI باشد. این مانند یک قطع کننده مدار کوچک عمل می کند که با قطع جریان در صورت حرکت برق به زمین کار می کند. این از شوک جلوگیری می کند و جان افراد را نجات می دهد. اگر قصد خرید یک خانه قدیمی را دارید، بررسی کنید که آیا حمام، قسمت های خشکشویی یا آشپزخانه شما مجهز به سیم اتصال به زمین است یا خیر. اگر نه، یک برقکار حرفه ای استخدام کنید تا تعدادی را برای شما نصب کند.

 

بیاموزید چه زمانی افراد حرفه ای را استخدام کنید یا خودتان این کار را انجام دهید

اگر اشتباه کنید، جریان الکتریسیته می تواند خطرناک یا حتی کشنده باشد. به محض انجام نادرست هرگونه کار الکتریکی، امنیت شما و خانواده‌تان در خطر خواهد بود. به همین دلیل، بسیار مهم است که یاد بگیرید چه زمانی با متخصصان تماس بگیرید و چه زمانی یک کار الکتریکی را به عنوان یک کار ساده در نظر بگیرید.
بهتر است یک برقکار را برای کارهای اصلی برق مانند تعویض سیم کشی معیوب استخدام کنید. از طرف دیگر، یک کار ساده مانند نصب پوشش خروجی می تواند یک کاره ساده باشد و خودتان از پس انجام آن بربیایید. به همین جهت اگر در کاری تخصص کافی ندارید بهتر است فورا با یک برق کار تماس بگیرید تا کارتان بصورت استاندارد و ایمن انجام شود.

 

نتیجه گیری

درک و یادگیری نکات و مهارت های ایمنی الکتریکی ذکر شده به شما کمک می کند تا فوراً مشکلات را تشخیص دهید. همچنین می تواند ایمنی همه افراد در خانه شما را هنگام استفاده از پریزهای برق یا هر چیز مرتبط با برق تضمین کند. تعمیرات برق باید به متخصصان واگذار شود مگر اینکه مهارت و دانش خود را در مورد سیستم های الکتریکی بسیار ماهر و مطمئن باشید.

برای خرید ابزار برقی مانند پیچ بند شارژی و دریل شارژی می توانید به سایت بانه ناب مراجعه کنید.
 

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha