پشتیبانی: 09182096785
8 نکته که می تواند سال ها به عمر ابزارهای برقی شما بیافزاید

8 نکته که می تواند سال ها به عمر ابزارهای برقی شما بیافزاید

  • 16 خرداد 1401
  • سامان موسوی

ابزارهای شما می‌توانند با ارزش‌ترین دارایی شما باشند. ممکن است زمانیکه به آنها احتیاج دارید یکباره خاموش شده و منجر به متوقف شدن پروژه و هدر رفتن زمان زیادی بشوند. برای اینکه ابزارهای برقی خود را در بهترین حالت نگه دارید، یک چک لیست ساده و کارآمد تعمیر و نگهداری ابزار تمام چیزی است که به کمک آن می توانید طول عمر ابزار آلات صنعتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. در ادامه این مقاله از سایت بانه ناب به معرفی 8 نکته خواهیم پرداخت که به کمک آن ها می توانید طول عمر ابزار برقی تان را افزایش دهید.


همچنین می توانید قیمت ابزار آلات صنعتی را در سایت بانه ناب مشاهده کنید.

 

نکته اول- ابزارهای گرم شده را خنک کنید

کار بیش از حد یک ابزار برقی می تواند فشار زیادی به موتور آن وارد کند و باعث گرم شدن بیش از حد آن شود. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شما با یک ماده دشوار مانند بتن یا اره کردن چوب سخت کار می‌کنید. گرمای بیش از حد ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که ابزار را برای مدت طولانی بدون توقف روشن نگه داشته و با آن کار می کنید. اگر ابزار شما شروع به گرم شدن کرد، کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و کمی به آن زمان دهید تا خنک شود. این کار می تواند از فرسودگی خیلی زود موتور یا سوختن قطعات جلوگیری کند.

 

نکته دوم- ابزارها را بطور مداوم تمیر کنید

ابزارهای برقی باید در پایان هر شیفت کاری و قبل از اینکه در جای خود قرار گیرند کاملا تمیز شوند. کثیفی و سایر ذرات را می توان با یک پارچه تمیز کننده از روی پوشش بیرونی پاک کرد. برای حذف ذرات از دریچه های ابزار، هوای فشرده بهترین انتخاب است. استفاده از برس‌ها برای تمیز کردن دریچه‌های خروجی اگزوز، می‌تواند باعث ورود ذرات دورتر به ابزار شود و بعداً به ابزار آسیب برساند.

 

نکته سوم- روغن کاری ابزار

برای اینکه تمام قطعات متحرک ابزارهای برقی خود به درستی کار کنند، روغن کاری آنها ضروری است. بهتر است بخش تعمیر و نگهداری ابزار را در کتابچه راهنمای مالک خود بررسی کنید و دستورالعمل های سازنده را در مورد نحوه صحیح روغن کاری مدل ابزار خود و استفاده از روان کننده دنبال کنید. وقتی ابزار شما به خوبی روغن کاری شده باشد، از ساییدگی، گرما و خوردگی قطعات جلوگیری می کند.

 

نکته چهارم- مته و تیغه های ابزار را تیز کنید

ابزار هایی مانند دریل شارژی یا دریل برقی با مته کار می کنند. وقتی از مته‌های قدیمی و فرسوده یا تیغه‌های کند استفاده می‌کنید، باید کار بیشتری از ابزار خود بکشید. این باعث ایجاد فشار اضافی بر روی موتور می شود که می تواند به قطعات آسیب برساند یا باعث داغ شدن بیش از حد ابزار شود. مطمئن شوید که از قطعه مناسبی برای موادی که روی آن کار می کنید استفاده می کنید، زیرا می تواند به استرس موتور اضافی کمک کند.

 

نکته پنجم- کالیبره کردن ابزار

از آنجایی که ابزارهای برقی ابزار دقیقی هستند، قطعات متحرک آنها باید در یک راستا باقی بمانند. این کار با کالیبره کردن مجدد ابزار انجام می شود. دفترچه راهنمای کاربر شما باید نحوه کالیبراسیون ابزار را در خود داشته باشد. به علاوه، بسیاری از شرکت های ابزار، خدمات کالیبراسیون محصولات خود را ارائه می دهند.

 

نکته ششم- نگهداری ابزار

بهترین مکان برای نگهداری ابزارهای برقی، مکانی خشک و تمیز است، ترجیحاً در داخل جعبه یا کابینت. یک جعبه یا کابینت می تواند از ورود ذرات گرد و غبار به ابزار در دریچه ها و شکاف ها جلوگیری کند. یک محیط مرطوب می تواند منجر به مشکلاتی در قطعات الکتریکی، خوردگی، مشکلات ایمنی و در نهایت کار نکردن درست ابزار شود.


-    خوشبختانه اکثر ابزار آلات صنعتی موجود در فروشگاه اینترنتی بانه ناب مانند دریل شارژی، تراز لیزری، دریل برقی، پمپ باد فندکی خودرو و ... در داخل جعبه های مخصوص قرار دارند. این جعبه ها نه تنها مانع رسیدن رطوبت به دستگاه شده بلکه از گم شدن وسایل همراه دستگاه جلوگیری کرده و جابجایی آن را نیز بسیار راحت تر می کند.

 

نکته هفتم- قطعات فرسوده را تعویض کنید

هرچه بیشتر از ابزار خود استفاده کنید، در نهایت برخی از قطعات باید تعویض شوند. رایج‌ترین جایگزین‌ها، زغال های کربنی ابزار هستند که وظیفه هدایت الکتریسیته از طریق موتور را بر عهده دارند. اگر ابزار شما دارای یک تسمه محرک است، مانند یک تسمه سنباده یا برخی از اره های برقی، آن را از نظر سایش کنترل کنید و تسمه های محرک فرسوده را قبل از اینکه بچسبند، تعویض کنید. سیم های برق و مجموعه سوئیچ ها نیز قطعاتی هستند که به مرور زمان آسیب می بینند.

 

نکته هشتم- مراقبت از باتری ابزار

استاندارد فعلی ابزارهای برقی باتری لیتیوم یونی است. یکی از مهم ترین عوامل برای نگهداری باتری لیتیوم یونی شما، مدیریت گرما است. هنگامی که باتری بیش از حد گرم می شود، می تواند آسیب جدی به آن وارد کند. بهترین راه حل این است که باتری دستگاه خود را در جای خشک و به دور از رطوبت نگهداری کنید. همچنین بهتر است قبل از شارژ مجدد باتری آن را به طور کامل خالی نکنید.
-    خوشبختانه اکثر ابزار آلات شارژی موجود در فروشگاه بانه ناب مانند دریل شارژی دیوالت و تراز لیزری دیوالت دارای باتری یدک هستند. داشتن باتری یدک ریسک توقف کار را در صورت اتمام شارژ یکی از باتری ها کاهش می دهد.
 
پیروی از یک روال تعمیر و نگهداری روزانه برای ابزارهای برقی بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات در مسیر است. تمیز نگه داشتن ابزارهای خود، خنک و روغن کاری شده راهی مطمئن برای به دست آوردن بهترین عملکرد و سرمایه گذاری از آن ها است.

 

 نظر شما چیست؟ به نظرتان چه نکته ای برای نگهداری و تعمیر ابزار آلات برقی جا مانده؟

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha