پشتیبانی: 09182096785
7 نکته موثر برای جلوگیری از زنگ زدن ابزار برقی

7 نکته موثر برای جلوگیری از زنگ زدن ابزار برقی

  • 15 بهمن 1401
  • سامان موسوی

زنگ زدن دشمن ابزار آلات در سراسر جهان است و همانطور که هر کسی که دوست دارد وقت خود را صرف کار در خانه یا ساخت و ساز در سوله خود کند می داند ابزار خوب یک سرمایه گذاری گران است. در کارگاه، جایی که بسیاری از ابزارها از فلز ساخته می‌شوند، اکسیداسیون می‌تواند یک دردسر واقعی باشد و اگر به درستی از آنها مراقبت نشود حتی بهترین ابزارهای فلزی نیز به سرعت زنگ می‌زنند.
آب دشمن ابزار است و با اولین نشانه های رطوبت، زنگ زدگی روی سطوح فلزی ایجاد می شود. خوشبختانه، شما می توانید چندین کار ساده برای جلوگیری از زنگ زدن ابزار خود انجام دهید. در ادامه به معرفی روش هایی برای جلوگیری از زنگ زدگی ابزار آلات صنعتی خواهیم پرداخت.


همچنین اگر می خواهید قیمت ابزار آلات صنعتی مانند قیمت دریل شارژی، قیمت دریل برقی، قیمت تراز لیزری، قیمت قیچی شارژی باغبانی و سایر ابزارها را بدانید می توانید با کلیک در اینجا مشاهده کنید.

 

1- رطوبت را کنترل کنید

رطوبت هوا یکی از عوامل مهم زنگ زدگی است و اگر در منطقه ای با آب و هوای مرطوب زندگی می کنید مطمئن باشید که مشکل زنگ زدگی دارید. در حالی که نمی توانید آب و هوا را تغییر دهید، می توانید اقدامات ساده ای برای کاهش تأثیر رطوبت بر ابزار خود انجام دهید.

 

  • از جریان هوای کافی اطمینان حاصل کنید

ابزارهایی که در کارگاه های کاملاً بسته نگهداری می شوند به مراتب بیشتر تحت تأثیر رطوبت هوا قرار می گیرند. بدیهی است که نمی‌توانید پنجره‌ها و درهای کارگاه خود را همیشه باز نگه دارید، اما باید اطمینان حاصل کنید که هر زمان که می‌توانید فضای کار خود را تهویه کنید. همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که تهویه زیادی در طراحی کارگاه شما تعبیه شده است تا هوا از آن عبور کند حتی زمانی که برای باز کردن پنجره ها آنجا نیستید.

 

  • نصب یک فن یا رطوبت گیر را در نظر بگیرید

گاهی اوقات امکان برقراری جریان هوای طبیعی از طریق کارگاه شما وجود ندارد. در این موارد، ممکن است بخواهید یک فن برای تهویه مکانیکی در نظر بگیرید، یا اگر در یک منطقه مرطوب زندگی می‌کنید رطوبت‌گیر می‌تواند افزودنی خوبی برای سوله شما باشد. البته، با این نوع راه حل ها، مهم است که به یاد داشته باشید که آنها تنها در صورت استفاده موثر هستند و ممکن است متوجه شوید که هزینه اجرای یک فن یا رطوبت گیر در دراز مدت می تواند به یک تمرین گران قیمت تبدیل شود.

 

2- کنترل دما

افت شدید و سریع دما در کارگاه شما می تواند مقدار قابل توجهی از تراکم را بر روی سطوح ابزار ایجاد کند، بیشتر با ابزارهای ساخته شده از فلزات ضخیم و سنگین. به همین دلیل، بسیاری از افراد کارگاه خود را در مکان هایی مانند زیرزمین راه اندازی می کنند، جایی که می توان دما را در یک سطح ثابت نگه داشت و از نوسانات زیاد دما جلوگیری کرد. البته می توان از تهویه مکانیکی به صورت سیستم گرمایش یا تهویه مطبوع برای حفظ دمای ثابت استفاده کرد. با این حال، مانند نصب یک رطوبت گیر، این گزینه می تواند در طول زمان گران شود.

 

3- از ابزار خود به طور مکرر استفاده کنید

ممکن است بیش از حد ساده به نظر برسد، اما استفاده مکرر از ابزارها می تواند به عاری از زنگ زدگی آنها کمک کند. ابزارهایی که برای نشستن و جمع‌آوری گرد و غبار و رطوبت باقی می‌مانند، نسبت به ابزارهایی که به طور مرتب استفاده می‌شوند بیشتر در معرض زنگ زدگی هستند. اگر ابزارهای خود را هر بار که از آنها استفاده می کنید پاک کرده و تمیز کنید، این کار همچنین به حفظ زنگ زدگی آنها کمک می کند.


4- ابزارهای خود را تمیز و به خوبی نگهداری کنید

یکی از بهترین و واضح‌ترین راه‌ها برای اطمینان از اینکه ابزارهای گران‌قیمت شما عاری از زنگ زدگی می‌مانند این است که آنها را پوشانده از رطوبت حاوی خاک یا خاک اره قرار ندهید. معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد تا ابزار خود را تمیز کنید، ابزارهای برقی خود را پاک کنید و خاک اره باقی مانده در پایان روز را با جاروبرقی بکشید، این مراحل ساده می تواند راه زیادی برای جلوگیری از زنگ زدگی داشته باشد. علاوه بر این، دفعه بعد که نیاز به استفاده از ابزار خود داشتید، از این واقعیت که آنها را با کثیفی پوشانده اید قدردانی خواهید کرد.

 

5- از نگهداری ابزار در کف کارگاه خودداری کنید

بسیاری از مردم ابزار باغبانی بزرگ و گران قیمت خود مانند ماشین چمن زنی، قیچی شارژی باغبانی و سایر ابزارها را در کف سرد کارگاه خود نگهداری می کنند و به همان اندازه بیل ها و چنگک های خود را روی زمین سرد و مرطوب بتنی در گوشه ای از کارگاه نگه می دارند. بنابراین، جای تعجب نیست که این ابزار باغبانی اغلب از زنگ زدگی رنج می برند. در صورت امکان، این ابزارها باید به گونه ای نگهداری شوند که اطمینان حاصل شود که بر روی زمین نگه داشته نشوند. یکی از بهترین راه ها این است که این ابزار را از دیواره های کارگاه خود آویزان کنید.

 

6- از محصولات کنترل کننده بخار استفاده کنید

محصولات کنترل کننده بخار با تولید یک بخار بی بو که یک لایه محافظ روی قطعات فلزی ابزار شما ایجاد می کند، کار می کنند. این یک روش بسیار موثر و ارزان برای جلوگیری از زنگ زدگی است. این محصولات در اشکال مختلف تولید می شوند، از کپسول های برچسب مانند کوچکی که در جعبه ابزار خود قرار می دهید تا آسترهایی که می توانند در کشوهای میز کار خود قرار داده شوند و کیسه های پلاستیکی به سبک قفل گیره ای که توسط مواد شیمیایی بازدارنده درمان شده اند و از آن جلوگیری می کنند. گرد و غبار یا کثیفی دیگر از نشستن روی ابزار دستی شما. نکته مشابه و در عین حال ارزان دیگر این است که چند بسته سیلیکاژل، مشابه بسته‌هایی که در جعبه کفش های جدید است، تهیه کنید و آنها را در جعبه ابزار خود بیندازید.

 

7- ابزار خود را با روغن یا موم بپوشانید

همچنین ممکن است ابزارهای خود را با روغن غیر اکسید کننده مانند روغن معدنی بپوشانید یا حتی به آنها یک اسپری سریع بدهید و با مقداری WD-40 پاک کنید. این روش ساده و موثر و بسیار ارزان و نگهداری آسان است. با این حال، به خاطر داشته باشید که این روغن ها گرد و غبار را جذب و به دام می اندازند. واکس خمیری را می توان روی سطوح فلزی نیز اعمال کرد و سپس با دقت صاف کرد. موم در ابتدا کمی چسبناک به نظر می رسد، اما با کمی تلاش، سفت کردن سطح به زودی آن را صاف می کند و بر خلاف روغن ها، ابزارهای پوشش داده شده با موم خمیر موم، آهنرباهای گرد و غباری نیستند.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha