پشتیبانی: 09182096785
5 اشتباهی که صاحبان خودرو انجام می دهند

5 اشتباهی که صاحبان خودرو انجام می دهند

  • 29 خرداد 1403
  • زمانه جوانمردی

وقتی صحبت از ایمنی وسیله نقلیه شما می شود، بیمه خودرو تنها بخشی از معادله است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا برخی افراد می توانند وسایل نقلیه خود را برای مدت طولانی در جاده نگه دارند درحالیکه برخی زودتر از بقیه آن را به زباله دان می فرستند. این علم موشک نیست، اما برخی از رانندگان یک توانایی ذاتی در انجام اشتباهاتی دارند که باعث خراب شدن خودروها می شود. کلمات کلیدی در اینجا ممکن است "بدون تلاش" برای نگهداری وسایل نقلیه آنها باشد تا آنها برای مدت طولانی در اوج خود حرکت کنند.

 

تعمیر خودرو


نیازی به گفتن نیست، همه متفاوت هستیم. برخی از ما برای بررسی عملکرد مایعات، فشار لاستیک، چراغ‌های جلو و چراغ‌های عقب وقت می‌گذاریم، اما برخی از ما بسیار بی خیال هستیم که آن هم امری بدیهی می‌دانیم. با توجه به قیمت بالای خودرو، مراقبت از آن بسیار به صرفه تر از تعویض آن است. به همین جهت در این مقاله از سایت بانه ناب به بررسی اشتباهاتی خواهیم پرداخت که طول عمر ماشین تان را به میزان زیادی کاهش می دهند.

 

همچنین ابزارهایی وجود دارد که بودن آنها در هر خودرویی ضروری است. ازجمله این ابزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- بکس شارژی هیوندای دو کاره 88 ولت مدل 88V Max

 

- دریل شارژی 24 ولت دیوالت موتور براشلس مدل Brushless-24V

 

- پمپ باد فندکی دو سیلندر خودرو ماکیتا مدل Japan-12v

 

- پمپ باد فندکی دو سیلندر اصل ایکس کورت 

 

- پمپ باد فندکی دو سیلندر هیوندای مدل RD-AC14


1- نادیده گرفتن برنامه تعمیر و نگهداری منظم

بی‌توجهی و بدرفتاری، وسیله نقلیه شما را در کوتاه‌مدت به یک ماشین قراضه تبدیل می کند به خصوص اگر به این بی توجهی عادت کنید.  سازنده وسیله نقلیه شما دستورالعمل های تعمیر و نگهداری را به دلایلی تنظیم می کند. سرویس‌های منظم، از جمله تعویض روغن و فیلتر در فواصل مسافت پیموده شده مناسب، و همچنین بازرسی روغن گیربکس، فیلتر هوا و لنت‌های ترمز می‌توانند خودرو را در حال کار و کارکرد ایمن نگه دارند. البته، همیشه می‌توانید منتظر بمانید تا موتور یا گیربکس از کار بیفتد و هزینه زیادی بابت تعمیر آن بپردازید.

 

نادیده گرفتن برنامه تعمیر و نگهداری منظم

 

چگونه از اشتباهاتی که ماشین ها را خراب می کند اجتناب کنیم؟
موتور شما از عناصر و سیستم های زیادی تشکیل شده است که همه آنها نیاز به مراقبت مداوم دارند. این شامل تعویض منظم روغن (طبق مشخصات کتابچه راهنمای مالک) و استفاده از روغن موتور مناسب است. تعویض روغن و انتخاب استفاده از روغن موتور مصنوعی (بهترین برای اکثر خودروهای مدرن) یا روغن معمولی به شما بستگی دارد – آنچه مهم است انجام منظم این کار است.
از موتور داغ نیز غافل نشوید. اگر رادیاتور شما به آب نیاز دارد و آن را دریافت نمی کند، موتور شما ممکن است مسدود شود - یک مشکل بزرگ. خنک کننده رادیاتور مخلوطی از آب و ضد یخ است و این مایع در سرتاسر موتور شما برای خنک کردن وسایل استفاده می شود.


2- نادیده گرفتن چراغ های هشدار دهنده

چراغ های هشدار دهنده که بر روی صفحه ظاهر می شوند آزار دهنده بوده و اغلب آن را تا زمانی که اتفاق بدی رخ ندهد نادیده می گیرند. در واقع، این چراغ‌های آزاردهنده ممکن است به شما بگویند که اتفاق بدی برای موتور یا سایر اجزای حیاتی وسیله نقلیه شما خواهد افتاد. اگر هنگام رانندگی چراغ داشبورد روشن شد، فوراً به مشکل رسیدگی کنید. منتظر نباش! نادیده گرفتن این چراغ ها در صدر لیست اشتباهات خودرو قرار دارد که ممکن است برای شما هزینه زیادی داشته باشد.
ممکن است مجبور شوید به کتابچه راهنمای خود نگاه کنید تا بفهمید این نمادهای کوچک چشمک زن یا روشن چه معنایی دارند، اما این کار را در اسرع وقت انجام دهید.

 

 نادیده گرفتن چراغ های هشدار دهنده

 

چگونه چراغ های داشبورد را تفسیر کنیم؟

این واقعاً کار پیچیده ای نیست که در کتابچه راهنمای خود به دنبال مثال نماد روشن و معنای آن باشید. برخی از چراغ ها فقط برای اطلاع رسانی هستند (مثلاً به شما اطلاع می دهند که دما به زیر 40 درجه رسیده است و شما باید برای یخبندان هوشیار بمانید) به آن چراغ مخوف موتور، که نمونه ای از چیزی است که نیاز به توجه فوری دارد.
دفترچه راهنمای دارای بخش‌های زیادی است، اما ترتیب آن کاملاً واضح است. شما باید با بخش هایی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، مانند توصیه هایی برای زمان نیاز به تعویض روغن، نوع روغن استفاده و غیره آشنا شوید.

 

3- تعویض دنده نادرست و سایر اشتباهاتی که ماشین ها را خراب می کند

فرقی نمی کند که گیربکس دستی یا اتوماتیک داشته باشید، کارهایی وجود دارد که باید انجام دهید تا مطمئن شوید که هزینه های غیرضروری برای تعمیر آنها صرف نمی کنید. کارشناسان می‌گویند برای گیربکس اتوماتیک باید از تعویض دنده از حالت درایو به عقب یا برعکس در حالی که خودرو هنوز در حال حرکت است، خودداری کنید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، پول بیشتری را در مدت زمان کوتاهی خرج خواهید کرد. تعویض گیربکس ها بسیار پرهزینه است و این نوع عمل می تواند گیربکس اتوماتیک را به سرعت از بین ببرد.
برای گیربکس دستی، با هر بار تعویض دنده، پای خود را کاملا از روی کلاچ بردارید. گرفتن بیش از حد کلاچ فشار زیادی به آن و گیربکس وارد می کند. درک کنید که هنگام رانندگی باید در چه دنده ای باشید. اگر با دنده اشتباه رانندگی کنید، دنده خود را سریع‌تر تعویض کنید تا در بلند مدت مشکلات بزرگتری برایتان پیش نیاید.

 

تعویض دنده نادرست و سایر اشتباهاتی که ماشین ها را خراب می کند

 

چگونه از انتقال بهتر مراقبت کنیم؟

با انجام کارهایی ساده می توانید طول عمر گیربکس اتوماتیک یا دستی خودروتان را به میزان زیادی افزایش دهید. از گرم شدن بیش از حد موتور خودرو جلوگیری کنید زیرا ممکن است به گیربکس نیز آسیب وارد شود. روغن گیربکس را در دوره های زمانی مشخص بررسی کنید تا اگر کم بود به آن اضافه کنید. یکی از بیشترین دلایل خراب شدن گیربکس نداشتن روغن کامل گیربکس است. البته باید از روغن های مناسب با موتور و گیربکس که با ماشین تان همخوانی داشته باشند استفاده کنید.
فرقی نمی کند گیربکس شما دستی باشد یا اتوماتیک، هر دو اینها دارای چرخ دنده هستند. این چرخ دنده ها به مایع مناسب نیاز دارند تا به هم متصل شوند و به شما یا وسیله نقلیه امکان تعویض دنده را بدهند. به همین جهت داشتن روغن گیربکس امری حیاتی برای افزایش طول عمر آن است.

 

4- رانندگی نامنظم

گرفتن ترمز شدید بر روی سرعت گیرها ضربه زیادی به خودروتان وارد می کند. در حالی که رانندگی با این روش لزوماً موتور، گیربکس یا سیستم ترمز شما را در همان لحظه خراب نمی کند اما به مرور زمان موجب اشکال در این سیستم ها می شود. گرفتن ترمز سنگین بر روی سرعت گیر می تواند موجب نشت روغن و مایعات و خراب شدن فنر و سیستم جلوبندی ماشین شود. همچنین اینکار باعث می شود که زودتر از زمان موعود مجبور شوید لنت های ترمز را تعویض کنید. رانندگی خیلی سریع روی سرعت گیر نیز می تواند باعث آسیب شود. سرعت گیر به دلایلی وجود دارد و ممکن است با نادیده گرفتن آن به وسیله نقلیه خود آسیب وارد کنید.
همچنین به یاد داشته باشید که رانندگی نامنظم عامل تصادفات است. یک حادثه پیامدهایی دارد که فراتر از تعمیر و نگهداری منظم است. ممکن است خسارات مالی وارده به وسیله نقلیه خود و همچنین هرگونه خسارت مالی و صدمات بیش از حد مجاز بیمه نامه خود را برای افراد دیگر از جیب خود بپردازید.

 

رانندگی نامنظم

 

چگونه مانند یک حرفه ای رانندگی کنیم؟

از آنجایی که شما یک راننده ماشین مسابقه حرفه ای نیستید، دلیل خوبی برای رانندگی مانند آن وجود ندارد. اما کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا به شما کمک کند رانندگی خوبی داشته باشید و از سرمایه گذاری خود بر روی چرخ ها محافظت کنید.


-    همانطور که بحث کردیم، ماشین خود را در شرایط خوبی نگه دارید.
-    قوانین جاده را رعایت کنید.
-    قبل از رسیدن به سرعت گیر سرعت خود را کم کرده و به نرمی از روی آن عبور کنید.
-    به تابلوهای هشدار دهنده کنار جاده توجه کنید.

 

5- تاخیر در تعویض لاستیک

لاستیک ها ارزان نیستند و گاهی اوقات باید منتظر بمانید تا پول در دسترس باشد تا بتوانید لاستیک جدید خریداری کنید. این دلیل قابل درک است، اما نباید تعویض لاستیک را به حدی تعویق بیاندازید که جان شما را به خطر انداخته و موجب تصادف شود. داشتن لاستیک های صاف در هنگام رانندگی بر روی برف بسیار خطرناک است. اگر هنگام رانندگی یکی از لاستیک هایتان بترکد به راحتی کنترل تان را بر روی خودرو از دست داده و امکان دارد چند برابر هزینه ای که برای خرید لاستیک نیاز دارید بابت آن بپردازید.

 

تعویض لاستیک

 

چگونه تایرهای خود را چک کنیم؟

معمولا نشانگرهایی بر روی لاستیک ها هستند که نشان می دهند چقدر از آنها مصرف شده است. اگر نتوانستید آن را تعیین کنید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید. همچنین در فصل های سال از تایر متناسب با شرایط آب و هوایی استفاده کنید. برای مثال لاستیک های یک شکن برای زمستان بوده و نمی توانید در تابستان از آنها استفاده کنید.

 

- اگر لاستیک تان تازه است و پنچر شده یا باد آن کم شده داشتن یک پمپ باد فندکی بسیار ضروری است. به همین جهت توصیه می کنیم یکی از آنها را تهیه کنید. در پایان به معرفی لیست بهترین پمپ باد فندکی دو سیلندر موجود در بازار خواهیم پرداخت:

 

- پمپ باد فندکی دو سیلندر خودرو ماکیتا مدل Japan-12v


- پمپ باد فندکی دو سیلندر اصل ایکس کورت  


- پمپ باد فندکی دو سیلندر هیوندای مدل RD-AC14

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha