پشتیبانی: 09182096785
5 مشکل رایج در عملکرد ابزار آلات صنعتی و نحوه رفع آنها

5 مشکل رایج در عملکرد ابزار آلات صنعتی و نحوه رفع آنها

  • 28 خرداد 1401
  • سامان موسوی

همه ما ابزارهای برقی خود را دوست داریم، اما وقتی زیادی به آن وارد کنید ناگزیر با مشکلاتی مواجه خواهید شد. این راهنما به شما کمک می کند تا مشکل ابزارهای برقی خود را تشخیص دهید و چند راه حل سریع برای بازگرداندن شما به کار ارائه می دهد. همچنین اگر به دنبال خرید ابزار آلات صنعتی و فهمیدن قیمت دریل شارژی دیوالت، قیمت دریل برقی ماکیتا با پک ابزار ، قیمت تراز لیزری ماکیتا، قیمت متر لیزری ماکیتا و سایر ابزارها می گردید می توانید اینجا کلیک کنید.

 

1-    دستگاه روشن نمی شود

اگر ابزار شما روشن نمی شود ممکن است مشکلات الکتریکی از جمله خرابی کوتاه یا قطعه ای باشد. اگر این مشکل برای شما پیش آمد موارد زیر را به ترتیب انجام دهید:

 

-    با بررسی سوئیچ برق شروع کنید تا مطمئن شوید که آسیبی وجود ندارد. هم گرما و هم آب می توانند باعث آسیب شوند و منجر به خرابی ابزار شوند. برای تست ولتاژ ابزار خود از یک مولتی متر استفاده کنید تا بررسی کنید که آیا برق از هر قسمت از ابزار عبور می کند یا خیر. این ممکن است به شما کمک کند قطعه خراب را پیدا کنید.


-    اگر با بررسی سوئیچ مشکل تان حل نشد زغال و فنر آن را چک کنید. گرد و غبار و کثیفی به مرور زمان در داخل ابزار جمع می شوند و می توانند از کارکرد درست ابزار جلوگیری کنند. محفظه‌های متشکل از زغال ها و فنرهایی که در انتهای موتور قرار دارند و در آن جریان الکتریسیته جریان دارد ممکن است به مرور زمان فرسوده شده و کوتاه شوند. زغال های دستگاه خود را تست کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.


-    سیم برق بد، ابزار را در مسیر خود متوقف می کند و یک مشکل قابل مشاهده است که می تواند جایگزین شود. سیم شل، پیچ خوردگی، پارگی یا بریدگی می تواند جریان برق را به کلید برق متوقف کند و ابزار شما را بی فایده کند.

 

2-    قدرت کم

ابزار شما شروع به کار می کند اما سطح قدرت آنقدر ضعیف است که انجام آن با دست سریعتر است (که هیچ کس نمی خواهد). هنگامی که ابزارهای برقی شما عملکرد بالایی را از دست می‌دهند (و اگر شارژ باتری کم نیست) محتمل‌ترین علت آن زغال های کربنی قدیمی و فرسوده ای هستند که نیاز به تعویض دارند. زغال های کربنی با انتقال جریان الکتریکی به ، ابزار را به کار می اندازند. زغال ها در نهایت فرسوده و تمام می شوند. اگر ابزار شما در حال از دست دادن قدرت است و سرعت یا قدرت لازم را ندارد، می تواند نشان دهنده این باشد که زمان تعویض این قطعات فرا رسیده است.


-    مشابه ابزاری که روشن نمی‌شود، برس‌های کربنی خود را برای سایش سنگین یا علائم آسیب بررسی کنید.


-    اگر زغال های شفاف دارید ممکن است به کموتاتور ابزار یا بقیه مجموعه آسیب وارد شود. تغییر رنگ، تجمع و ذوب شدن عایق نشانه هایی است که نشان می دهد کموتاتور علت آن است.

 

3-    بوی سوختن

همه ما بوی موتور در حال سوختن را می دانیم و با دانستن این که چیزی اشتباه است صدای چروکیدگی ناشی از آن را می شناسیم. همه چیز هنوز در حال چرخش است اما ابزار دیگر کار نمی کند و فقط بو می دهد.


-    تشخیص بو بسته به عمر، نوع و طراحی ابزار برقی شما ممکن است دشوار باشد. اگر ابزار شما دارای یک تسمه محرکه است (مانند سنباده یا صاف کننده) این اولین جایی است که باید بررسی کنید.


-    اگر تسمه دستگاه پاره شود بوی مشخصی از سوختن خواهید دید و ابزار شما حتی با وجود روشن بودن موتور کار خود را انجام نمی دهد.


-    برای ابزارهای دیگر، مانند اره برقی و تراز لیزری بررسی کنید که آیا خازن ها نیاز به تعویض دارند یا خیر.


-    برخی از ابزارها بیش از حد گرم می شوند، بنابراین اگر چیزی را بویید بلافاصله وحشت نکنید. موتورها هنگام استفاده گرمای زیادی تولید می کنند، بنابراین اگر ابزار بیش از حد طولانی یا خیلی سفت کار کرده باشد، ابزار ممکن است بیش از حد گرم شود و بوی سوختگی ایجاد کند. اگر چیزی را بویید، فوراً هر ابزار برقی را که بوی سوختگی منتشر می کند خاموش کنید و اجازه دهید حدود 30 دقیقه استراحت کند و سپسآن را روشن کنید.


4-    سر و صدای بالا

ابزارهای برقی می توانند صدای بسیار بلندی داشته باشند. اما بین فعالیت معمولی و صدای جیغ با صدای بلند تفاوت وجود دارد. این فراتر از صدای زمزمه مته چکشی برقی شماست و می تواند نشانه ای از مشکل باشد.


-    اگر ابزار شما شروع به تولید صداهای غیرعادی کرد، مطمئن شوید که به درستی روغن کاری شده است. دفترچه راهنمای سازنده را برای نگهداری ابزار خود بررسی کنید تا تعیین کنید روش مناسب برای اینکار چیست.


-    یکی دیگر از بررسی های آسان برای داشتن صدای بلند این است که به چرخ دنده ها نگاه کنید. اگر ابزار شما دارای کنترل جلو و عقب باشد (همانطور که اکثر دریل های برقی و شارژی این کار را انجام می دهند)، ممکن است کلید دنده بین دنده ها گیر کند. سوئیچ را به آرامی به جلو و عقب حرکت دهید تا چرخ دنده ها دوباره درگیر شوند و دوباره به آرامی مته را بچرخوانید.

 

5-    جرقه و آتش

اگر ابزار برقی شما شروع به انتشار دود یا جرقه کرد، فورا آن را خاموش کنید. هرگز نباید به استفاده از ابزارهای برقی که دود می کنند یا جرقه می زنند ادامه دهید زیرا ممکن است به شما یا خود دستگاه آسیب جدی وارد کند. ابزار خود را کنار بگذارید، اجازه دهید خنک شود، سپس نگاهی بیندازید و سعی کنید مشکل را تشخیص دهید یا برطرف کنید.


-    پس از خنک شدن ابزار، بررسی کنید که آیا گرد و غبار یا زباله به ابزار نفوذ کرده است. ذراتی که به طور مکرر در هوا در مناطق کار سنگین پرواز می کنند، می توانند وارد دریچه ابزار شما شوند و باعث ایجاد جرقه یا دود شود.


-    اگر ابزار شما عاری از ذرات در حال سوختن است، ممکن است لازم باشد بدنه ابزار را جدا کرده و آسیب حرارتی را بررسی کنید.

 

اگر این نکات به شما کمک نکرد و هنوز برای فهمیدن بهترین روش تشخیص عیب و تعمیر ابزار آلات دو دل هستنید بهتر آن را پیش یک تعمیرکار ابزار آلات که در این زمینه تخصص دارد ببرید. نظر شما چیست؟ به نظرتان چه عیب دیگری در ابزار آلات وجود دارد که در این مقاله جا گذاشته شده است.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha