پشتیبانی: 09182096785
دریل های شارژی چه ویژگی هایی دارند؟

دریل های شارژی چه ویژگی هایی دارند؟

  • 29 فروردین 1400
  • سامان موسوی

دریل یکی از پرکاربردترین ابزارها بوده و تقریبا در هر شغل صنعتی که باشید برای سوراخ کردن و یا باز و بسته کردن پیچ ها به آن نیاز دارید. دریل شارژی همانطور که از اسمش پیداست برای کار کردن به برق مستقیم نیاز نداشته و نیروی خود را از باتری تامین می کند. دریل های شارژی در مارک ها و نوع های مختلفی وجود دارند و بسته به کاری که می خواهید با آن انجام دهید می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. اما همه دریل های شارژی دارای ویژگی های یکسانی هستند. در ادامه این مقاله از سایت بانه ناب به معرفی و توضیح هر کدام از این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

 

گشتاور دریل

به بیان ساده می توان گفت که منظور از گشتاور قدرت چرخواندن محور دریل می باشد که آن را با واحد نیوتون بر متر می سنجند. برای مثال، برای بستن یک پیچ به نیروی مشخصی نیاز است، به این نیروی مشخص گشتاور می گویند. حال اگر این پیچ بیش از حد سفت باشد و برای باز کردن آن به نیروی بیشتری نیاز باشد لازم است که از دستگاهی با گشتاور بالاتر استفاده کنید. در کل می توان گفت وقتی یک دریل شارژی با گشتاور بالا می خرید بدین معنی است که می توانید به وسیله آن پیچ های محکم تری را باز و بسته کنید.

 

تورک متر

از ترک متر برای تنظیم گشتاور دریل استفاده می شود، مثلا اگر میزان تورک متر را در اندازه ای مشخص تعیین کنید گشتاور این دستگاه از آن مقدار بالاتر نمی رود و مانع از اعمال نیروی اضافه می شود تا پیچ ها را هرز نکند. این ویژگی در هنگام بستن پیچ ها در مواد نرم و شکننده مانند چوب بسیار مهم است.

 

کلیدهای دو یا سه حالته

درصورتی که به دسته دریل های شارژی نگاه کنید خواهید دید که کلیدی بر روی آن تعبیه شده و به وسیله آن می توانید حالت دریل، پیچ گوشتی و یا چکشی را انتخاب کنید. بعضی از دریل های شارژی کلید دو حالته و بعضی سه حالته دارند. اگر حالت پیچ بند را فعال کنید تورک متر نیز بطور اتوماتیک فعال خواهد شد.

 

باطری

یکی از مهمترین قطعات دریل های شارژی باطری آن است. معمولا دریل های شارژی دارای دو نوع باطری از نوع نيكل كادميوم و لیتیوم یونی می باشند. باطری های نیکل کادیوم از نطر هزینه ارزانتر بوده و از نظر حجم بزرگتر بوده و شارژ کمتری در خود نگه می دارند. اما باطری های لیتیوم یونی از نظر هزینه گرانتر بوده و حجم کوچکتری داشته و در عین حال کیفیت بهتری دارند. معمولا بر روی اکثر باطری ها دکمه ای وجود دارد و و با فشردن آن چراغ هایی روشن شده و میزان شارژ باطری را نشان می دهند. بهتر است بدانید هر اندازه که حجم باطری و گشتاور دستگاه بیشتر باشد قیمت آن نیز به مراتب بیشتر است.

 

دیمر یا کنترل سرعت

دیمر که برای کنترل سرعت دریل بکار می رود در دو نوع الکترونیکی و مکانیکی وجود دارد. دیمر دریل های شارژی از نوع الکترونیکی است. در این نوع به هر اندازه ماشه دریل بیشتر فشار داده شود سرعت چرخش آن نیز بیشتر می شود. معمولا از دیمر برای کنترل سرعت دریل برای باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می شود. به هر اندازه سرعت دیمر کمتر باشد کنترل بیشتری بر روی دریل هنگام باز و بسته کردن پیچ ها خواهید داشت و از خوردگی و هرز شدن پیچ ها جلوگیری می کنید.

 

سه نظام

بطور معمول دریل های شارژی سه نظام های نوع اتوماتیک را دارند. این سه نظام ها در دو نوع پلاستیکی و فلزی موجود هستند، اگر سه نظام فلزی باشد استحکام و وزن دریل شارژی بیشتر و در عین حال قیمت آن نیز افزایش می یابد.

 

چراغ LED

معمولا بر روی اکثر دریل های شارژی یک چراغ LED تعبیه شده و با فشار دادن ماشه بطور خودکار روشن می شود. نور این چراغ به شما کمک می کند تا در شب و یا جاهای تاریک بتوانید دید بهتری داشته باشید.

 

اگر به دنبال خرید یک دریل شارژی با کیفیت هستید می توانید پک های دریل شارژی موجود در فروشگاه اینترنتی بانه ناب را در اینجا مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha