پشتیبانی: 09182096785
نحوه جوشکاری co2 و راهنمای خرید دستگاه جوش co2

نحوه جوشکاری co2 و راهنمای خرید دستگاه جوش co2

  • 5 شهریور 1401
  • سامان موسوی

تاریخچه جوش co2 به حدود 70 سال پیش برمیگردد. در این نوع جوشکاری که به آن جوشکاری MIG نیز گفته می شود از گاز کربن دی اکسید یا co2 استفاده می شود. در این روش از حرارت برای آب کردن و به هم وصل کردن فلزات استفاده می شود. گرمای حاصل از اتصال کوتاه و گاز co2 موجب ذوب و سپس ترکیب شدن فلزات می شود. با خرید دستگاه جوش co2 می توانید انواع فلزات و غیر فلزات مانند فولاد، چدن، آلومینیوم، منزیم، برنز و غیره را جوش دهید.

 

جوشکاری co2


اگر به نمای جانبی اینورتر جوش co2 نگاهی بیاندازید قطعه ای قرقره شکل و چند غلطک مشاهده خواهید کرد که سیم از آنها عبور کرده و به سمت تفنگ جوش می رود. معمولا بر روی تفنگ جوش دکمه ای تعبیه شده که به وسیله آن می توانید سیم و جریان الکتریکی را کنترل کنید. اگر دستگاه جوش تان از نوع گازی باشد در انتهای تفنگ جوش دریچه ای قرار دارد که میزان گاز خروجی را تنظیم می کند. کپسول جوشکاری co2 معمولا یا دارای گاز آرگون بوده و یا ترکیبی از آرگون و کربن دی اکسید است. قبل از شروع کار باید مطمئن شوید که به مقدار کافی گاز در کپسول گازتان قرار دارد. فشار گاز موجود در کپسول می تواند تا 2500 psi باشد ولی بسته به موادی که می خواهید بر روی آن کار کنید معمولا بین 15 تا 25 PSI است.

 

جوشکاری آرگون


در صورتیکه کار چندانی با دستگاه نمی کنید لازم نیست دریچه کپسول را بطور کامل باز کنید، کافی است تنها نیم دور آن را بچرخوانید. البته اگر حجم گاز موجود در کپسول کمتر شود مجبورید دریچه آن را بیشتر باز کنید تا بهتر جریان داشته باشد. باز کردن نیم دور دریچه هم در مصرف گاز صرفه جویی می کند و هم اگر مشکلی پیش آمد به سرعت می توانید آن را ببندید.

 

آموزش جوشکاری co2


معمولا یک انبر اتصال همراه اینوتر جوش co2 است که مستقیم باید به قطعه فلزی که می خواهید بر روی آن جوشکاری کنید قرار بگیرد یا اینکه آن را بر روی میز فلزی جوشکاری متصل کنید. اگر تاکنون با اینورتر co2 کار نکرده اید قبل شروع جوشکاری بر روی قطعه اصلی بهتر است بر روی چند تیکه آهن ضایعاتی و بلا استفاده تمرین کنید تا مهارت کافی برای جوشکاری را پیدا کنید. البته نکاتی دیگری نیز وجود دارد که باید به آن نیز مسلط باشید، مانند میزان قدرت آمپر خروجی. بسته به قطعه ای که بر روی آن کار می کنید باید شدت جریان ولتاژ را تنظیم کنید، اگر برای قطعه ای بزرگ شدت جریان کم باشد جوشی نازک و بدون کیفیت خواهید داشت. همچنین اگر بر روی قطعه ای نازک از آمپر بالایی استفاده کنید ممکن است به قطعه آسیب بزند و کارتان تمیز نباشد. به همین جهت بسیار لازم است که از میزان شدت جریان برای کار بر روی انواع فلزات و آلیاژها اطلاع داشته باشید.

 

نکات ایمنی در هنگام کار بر روی دستگاه جوش co2

در صورتیکه مراحل ایمنی را به درستی انجام دهید احتمال آسیب دیدگی حین کار به حداقل خواهد رسید. به دلیل مکانیزم و نحوه جوشکاری co2 نور و گرمای تولید شده در آن بسیار بیشتر از جوشکاری عادی است. به همین جهت اولین اقدام احتیاطی که باید انجام دهید این است که از عینک محافظ جوشکاری استفاده کنید. بهتر است از عینک های با کیفیت که هم چشم ها و هم صورت تان را پوشش می دهد استفاده کنید تا علاوه بر چشم از پوست صورت تان محافظت کنید. همچنین به علت اینکه هنگام جوشکاری از گاز استفاده می شود حتما لازم است که از ماسک نیز استفاده کنید.
یکی دیگر از لوازمی که حین جوشکاری آرگون باید همراه تان باشد دستکش و لباس محافظ چرمی است. بهتر است از دستکش های ضخیم در حین کار استفاده کنید زیرا هم در برابر گرما از دستان تان محافظت می کند و هم اگر تیکه ای آهن مذاب بر روی دست تان بیافتد پوست تان را نمی سوزاند.  همچنین بهتر است کفش هایی بپوشید که پاهایتان را کامل پوشانده و در صورت برخورد جرقه آنها را نسوزاند.

 

قیمت و خرید دستگاه جوش co2


یکی دیگر از موارد احتیاطی که باید رعایت کنید این است که تا جایی که امکان دارد در محیط های باز جوشکاری کنید. اگر مجبور شدید در محیط بسته جوشکاری کنید مطمئن شوید که از تهویه مناسبب برخوردار است چراکه دود ناشی از ذوب شدن فلزات سمی بوده و انباشت زیاد آن در محیط می تواند به سلامتی تان آسیب جدی وارد کند. همچنین محیطی که در آن جوشکاری می کنید باید عاری از مواد اشتعال زا مانند خاک اره، بنزین، نفت و غیره باشد.

قیمت دستگاه جوش co2 کمی بیشتر از اینورترهای جوش معمولی است، دلیل آن هم قابلیت های بیشتر در جوشکاری با مواد مختلف می باشد.  پیشرفت تکنولوژی باعث شده که نوع جدیدی از دستگاه جوش co2 تولید شوند که نیازی به کپسول گاز نداشته و از طریق جریان القایی کار می کند. عدم نیاز به کپسول گاز co2 نه تنها در هزینه ها صرفه جویی می کند بلکه جابجایی آن را نیز بسیار راحت و ایمن تر کرده است.
اگر قیمت دستگاه جوش آرگون برایتان مهم است و قصد خرید دستگاه جوش co2 را دارید پیشنهاد می کنیم خرید دستگاه جوش co2 دیوالت مدل MIG-600 را در بانه ناب انجام دهید.

 

- همچنبن اگر به دنبال خرید دستگاه جوش برای کارهای خانگی هستید پیشنهاد می دهیم خرید دستگاه جوش تفنگی دیوالت مدل ARC _120 در بانه ناب را در نظر بگیرید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha