پشتیبانی: 09182096785
چگونه بهترین اره عمود بر را خریداری کنیم؟

چگونه بهترین اره عمود بر را خریداری کنیم؟

  • 20 آبان 1401
  • سامان موسوی

عمود بر یا اره منبت کاری مویی ابزاری بسیار محبوب و ارزشمند است که می توان از آن برای طیف وسیعی از کارها و برش ها استفاده کرد. اما اگر از تیغه اشتباه استفاده کنید، بطور قطع نیمی از داشتن رضایت برش با کیفیت را از دست خواهید داد. انواع مختلفی از عمودبر در بازار وجود دارد. بنابراین، انتخاب مناسب بهترین عمود بر می تواند به کاری دشوار تبدیل شود. به همین جهت در اینجا نکاتی وجود دارد که می توانید برای خرید عمود بر متناسب برای کار خود استفاده کنید.

 

تفاوت انواع تیغه های اره عمودبر

تیغه های اره منبت کاری یا همان عمود بر بر اساس ضخامت شان تقسیم بندی می شوند. معمولا این تیغه ها به دو دسته T-Shanks و U-Shank تقسیم می شوند:

T-Shanks: این نوع تیغه ها بسیار محبوب هستند. یکی از مزیت های این نوع تیغه ها تعویض راحت و سریع تر آنها می باشد. این نوع تیغه تنها با فشار ساده یک دکمه برای تعویض تیغه نیاز دارد.

U-Shank: این تیغه ها به عنوان تیغه های عمومی نیز شناخته می شوند. اما برخلاف تیغه های T تعویض تیغه ها در این نوع کمی کندتر انجام می شود. در بیشتر عمودبر ها لازم است که تیغه را با کمک پیچ نگهدارنده یا آچر آلن ببندید که کار را دشوارتر می کند.

 

عمودبر را بر اساس برش انواع مواد انتخاب کنید

تیغه ها نیز بر اساس کاربردشان متمایز می شوند. برخی از رایج ترین انواع تیغه های مورد نیاز، بسته به نوع کاربرد عبارتند از:

 

تیغه برای برش آهن: اگر مواد محکمی مانند لوله، آهن زاویه دار و غیره را می برید باید از این نوع تیغه استفاده کنید. شما به یک تیغه اره منبت کاری ساخته شده از آلیاژ سخت نیاز دارید که دارای دندانه های محکم گروه بندی شده و آسیاب شده دقیق باشد. همچنین برای برش سریع مواد آهنی و غیرآهنی مانند مس، فولاد، برنج و آلومینیوم، می توانید از تیغه فولاد کربنی استفاده کنید.

تیغه مخصوص برش چوب: تیغه هایی که دارای دندانه های تیز و بزرگ هستند به طور گسترده برای برش چوب ساختمانی استفاده می شوند. تیغه های دندانه های کوچکتر برای برش چوب ریزتر با روکش صاف استفاده می شود.

تیغه مخصوص برش پلاستیک: اگر برنامه شما نیاز به برش انواع پلاستیک، اکریلیک، پی وی سی و غیره دارد باید از این نوع تیغه استفاده کنید. یک تیغه عمود بر چند منظوره می تواند برای شما بهترین باشد. این تیغه ها از سوختن، ذوب شدن و خرد شدن مواد کار جلوگیری می کنند.

تیغه مخصوص برش مواد نرم: این تیغه ها منحصراً برای برش مواد نرم مانند لاستیک، چرم، فوم، فرش و غیره طراحی شده اند. همچنین این تیغه ها برای برش صاف و بدون آسیب عالی هستند.

تیغه مخصوص برش گچ و مصالح خشک: برای برش موادی مانند کچ و مصالح خشک به این نوع تیغه نیاز دارید. این تیغه ها از شکستن، خرد شدن و ترک خوردن مواد کار جلوگیری می کند.

 

اندازه تیغه های عموبر

انواع موادی که نیاز به برش دارند و نحوه برش مواد می تواند به شما در انتخاب اندازه مناسب تیغه کمک کند. توصیه می شود که اندازه تیغه باید حداقل یک اینچ بیشتر از ضخامت مواد باشد. به طور کلی، تیغه ها ضخیم تر هستند تا از خم شدن شان جلوگیری شود. با این حال، تیغه‌های نازک‌تر ضعیف‌تر هستند اما برای برش‌های تمیز و انحنای تیز عالی هستند.

 

ضخامت تیغه

تیغه ها نوارهای بلند و نازکی از فلز هستند که توسط ابزار در انتهای آن نگه داشته می شوند. یکی از موثرترین راه ها برای اطمینان از برش های مستقیم از بالا به پایین، انتخاب تیغه ای با ضخامت بیشتر است.

 

مواد مورد استفاده برای ساخت تیغه های عمودبر

انواع مختلفی از فلزات و ترکیبات وجود دارد که برای ساخت تیغه ها استفاده می شوند. قانون کلی این است که تیغه های سخت تر می توانند مواد سخت تری را برش دهند. با این حال، تیغه هایی نیز وجود دارد که می توان از آنها برای مواد سخت و نرم استفاده کرد.

 

بیایید برخی از مواد رایج مورد استفاده برای تیغه های اره عمود بر را مورد بحث قرار دهیم:

 

-    فولاد کربن بالا- تیغه های فولادی با کربن بالا از آهن با 0.55٪ تا 0.95٪ کربن و 0.30٪ تا 0.90٪ منگنز ساخته می شوند. این تیغه ها بسیار ارزان هستند و معمولا در کارگاه ها یافت می شوند.
-    فولاد پرسرعت- این تیغه ها سرعت برش را افزایش نمی دهند. آنها می توانند مواد سخت تر را برش دهند اما به اندازه تیغه های فولادی با کربن بالا انعطاف پذیر نیستند.
-    تیغه های دو فلزی- این تیغه ها از فولاد کربن بالا و فولاد با سرعت بالا ساخته شده اند. بدنه آنها از HSS ساخته شده است که انعطاف پذیری بهتری را ارائه می دهد همچنین دندان ها نیز از HSS برای برش مواد سخت تر ساخته شده اند. ترکیب هر دو ماده باعث می شود که برای برش سخت تر و سنگین تر عالی باشند.
-    تیغه های کاربید تنگستن- این تیغه از ترکیب کربن و تنگستن ساخته شده است. این نوع تیغه ها برش های صاف را امکان پذیر می کنند اما گران ترین بوده و می توانند سخت ترین مواد را برش دهند.

 

اهمیت دندانه های تیغه ای

دندانه های تیغه مسئول عمل برش تیغه هستند. از این رو دندانه های تیغه یکی از مهم ترین قسمت های عمودبر هستند و مشخص می کند که یک تیغه چقدر خشن یا ریز برش را ایجاد می کند.


دندان در واحد: دندان در واحد (TPI) واحدی است که برای اندازه گیری تعداد کل دندان ها در یک اینچ مربع استفاده می شود. مواد سخت تر به TPI بالاتر و مواد نرم تر به TPI کمتر نیاز دارند. جدا از برش، TPI سرعت برش را نیز تعیین می کند.


چیدمان دندانه ها: جدا از نوع دندانه های تیغه، دندان ها در چیدمان های مختلفی نیز طراحی می شوند. برخی از چیدمان های رایج عبارتند از:


مخروطی یا نوک تیز: اینها ردیف مستقیم دندان ها بوده و برای برش های ظریف و آهسته ایده آل هستند.
موج دار: در این نوع، دندان ها به شکل موج در یک راستا قرار می گیرند و برای برش های مستقیم خوب ایده آل هستند.
معکوس: این دندانه ها مانند دندانه های مخروطی بوده و برای موادی که مستعد خرد شدن هستند ایده‌آل می باشند.

 

با استفاده از مطالب بالا می توانید به راحتی بهترین اره عمودبر و نیغه های مخصوص کارتان را خریداری کنید. اگر می خواهید قیمت اره عمود بر را مشاهده کنید می توانید آنها را در سایت بانه ناب بیابید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha