پشتیبانی: 09182096785
10 نکته در نگهداری و تعمیر خودرو که می تواند از هزینه های اصلی تعمیر جلوگیری کند

10 نکته در نگهداری و تعمیر خودرو که می تواند از هزینه های اصلی تعمیر جلوگیری کند

  • 6 مهر 1400
  • سامان موسوی

تعمیر و نگهداری خودرو می تواند یک مشکل واقعی باشد.  تعویض روغن در هر 5000 کیلومتر و عوض کردن لاستیک ها می تواند آزار دهنده باشد. اما پرداخت کمی اینجا و آنجا برای جلوگیری از تعمیرات اساسی بسیار ارزشمند است. و اگر وسیله نقلیه قدیمی تری دارید، اینکه هر روز می توانید عمر اتومبیل خود را افزایش دهید یک برد است. کمی تلاش اضافی می تواند تا حد زیادی هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو را کاهش دهد. در اینجا 10 نکته در مورد تعمیر و نگهداری خودرو وجود دارد که می تواند نیاز به پرداخت هزینه تعمیر بزرگی را به تعویق بیندازد یا حتی از آن جلوگیری کند. هر خودرو نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. ما مراحل مراقبت از خودروی شما را در اختیار شما قرار می دهیم!

همچنین شما می توانید لوازم جانبی خودرو مانند پمپ باد فندکی خودرو، دوربین جلو خودرو، آینه مانیتور دار با دوربین جلو و عقب، ردیاب و GPS خودرو و یا دستگاه پولیش ماشین را از سایت بانه ناب خریداری کنید.

 

1- لاستیک زاپاس خود را بررسی کنید

باد کردن لاستیک زاپاس به همان اندازه مهم است که چهار لاستیک زیر ماشین شما مهم هستند. آخرین چیزی که می خواهید ببینید این است که در حالی که جک را از صندوق عقب خود بیرون می آورید بفهمید لاستیک زاپاس تان بدون باد است.  در این زمان مجبورید یا با یک شخص که ماشینی شبیه شما دارد تماس گرفته و ساعت ها منتظر بمانید تا لاستیک زاپاس را برایتان بیاورد یا اینکه مجبور شوید با یدک کش تماس گرفته و هزینه زیادی بابت آن پرداخت کنید. خرید دستگاه پمپ باد فندکی خودرو می تواند شما را از این دردسر نجات دهد. به این ترتیب از هزینه بکسل صرفه جویی می کنید.

 

نکته تعمیر و نگهداری: فشار هوا لاستیک های رانندگی و لاستیک زاپاس خود را یک بار در ماه آزمایش کنید.

 

2- روغن را عوض کنید

روغن خودرو چقدر می تواند بر بودجه شما تأثیر بگذارد؟ مشکلات روغن می تواند یکی از پرهزینه ترین مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری خودرو باشد ، زیرا روغن بر بسیاری از عملکردهای ماشین شما تأثیر می گذارد. بهتر است حدود 400 هزار تومان برای عوض کردن روغن هزینه کنید تا اینکه آن را به تعویق بیندازید و خطر فرسوده شدن موتور خود را داشته باشید که ممکن است چندین برابر هزینه اضافی بر دوش تان بیاندازد.

 

نکته تعمیر و نگهداری: هر 5000 کیلومتر روغن ماشین تان را تعویض کنید یا طبق توصیه های سازنده خودرو عمل کنید.

 

3- باتری را تمیز نگه دارید

خوردگی (که شبیه پودر سفید یا مایل به آبی است) می تواند روی سر باتری شما ایجاد شود. اگر آنها را تمیز نگه ندارید  ممکن است باتری دچار ترک خوردگی شود یا به درستی کار نکند و شما را گرفتار کند. از آنجا که یک باتری ماشین با کیفیت می تواند بیش از یک میلیون تومان هزینه داشته باشد و یک بکسل می تواند نصف این قیمت را از شما بگیرد خرید یک برس سیمی 30 هزار تومانی و تمیز نگه داشتن سر باتری ها هزینه خوبی است.

 

نکته در مورد نگهداری: دوبار در سال باتری خود را آزمایش کرده و از نظر خوردگی آن را بررسی کنید.

 

4- لنت های ترمز را تعویض کنید

آیا هنگام فشار دادن پدال ترمز صدای جیر جیر می شنوید؟ اگر چنین است لنت های ترمز شما احتمالا رو به اتمام هستند. قیمت تعویض لنت هر 4 چرخ خودرو می تواند تا یک میلیون تومان باشد. این هزینه شاید برایتان سنگین باشد اما همانطور که ترمز یک قسمت حیاتی خودرو محسوب می شود و نداشتن ترمز مناسب ممکن است منجر به تصادف شما شود این هزینه در برابر آن چندان زیاد نیست.

 

نکته نگهداری: روغن ترمز را هربار که روغن را تعویض می کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید رنگ آن تیره نیست. اگر چنین است، شما باید سیستم ترمز را زودتر بررسی کنید.

 

5- فیلتر هوای خود را تعویض کنید

فیلتر هوای ماشین شما از ورود آلاینده ها به داخل دریچه ها جلوگیری می کند. فیلتر هوا تاثیر بسیار زیادی دارد به همین جهت باید مراقب آن باشید. به علاوه استفاده از فیلتر هوای قدیمی که از عمر آن گذشته است می تواند مشکلات عمده ای برای سیستم تهویه مطبوع شما به همراه داشته باشد. تعویض واحد AC کامل شما می تواند از 2 میلیون تا 8 میلیون تومان برایتان هزینه داشته باشد.

 

نکته نگهداری: فیلتر هوای خود را هر 12 ماه یا 20000 کیلومتر عوض کنید.

 

6- برف پاک کن جدید بخرید

بسته به نوع و مدل خودروی شما ، خرید برف پاک کن های جدید شیشه جلو از 150 تا 400 هزار تومان برای هر جفت هزینه دارد. در حالی که به نظر می رسد قیمت گران برای چیزی کوچک است داشتن برف پاک کن های کارآمد هنگامی که در جاده هستید ضروری است. به هر حال، اگر نمی توانید جاده را ببینید ، واقعاً نباید رانندگی کنید. همچنین اگر شیشه جلو را تمیز نکنید، خاک با گذشت زمان تجمع می یابد و حتی ممکن است باعث شکستن شیشه شود. فقط به یاد داشته باشید یک برف پاک کن جدید بسیار ارزان تر از شیشه جلو اتومبیل است.


نکته تعمیر و نگهداری:  تیغه برف پاک کن های شیشه جلو خود را در هر فصل تعویض کنید.

 

7- فنرها و سیستم تعلیق را بررسی کنید

سیستم تعلیق یکی از اجزای پیچیده خودرو شما است که به احتمال زیاد شما آن را بدیهی می دانید. بسیاری از ما آن را نادیده می گیریم و تا مشکلی برای آن پیش نیاید به سراغش نمی رویم. اگر متوجه شدید که یکی از فنرها ها نیاز به تعویض دارد  مطمئن شوید هر چهار تا را تعویض کنید. می دانیم  غم انگیز است اما انجام این کار ضروری است.

 

نکته تعمیر و نگهداری: فنر ها و سیستم تعلیق کامل را هر 25000 تا 30000  کیلومتر بررسی کنید.

 

8- مایع خنک کننده خود را بررسی کنید

اگر از تعویض مایع خنک کننده امتناع کنید احتمال خوردگی شدید در داخل خودرو وجود دارد. مایع خنک کننده همه چیز را از بخاری و کولر گرفته تا رادیاتور و پمپ آب تحت تأثیر قرار می دهد. برای چیزی که بر سلامت کلی خودرو شما تأثیر می گذارد  نمی توانید از تعمیر و نگهداری آن صرف نظر کنید.

 

نکته نگهداری: ایده خوبی است که مایع خنک کننده خود را دوبار در سال چک کنید، یک بار قبل از شروع هوای گرم و یک بار قبل از شروع هوای سرد.

 

9- شمع های خود را بررسی کنید

شمع ها تنها قطعه ای از خودرو هستند که به نظر می رسد همه درباره آن شنیده اند و این دلیل خوبی دارد. اگر موتور خودروتان برای شما مشکل ایجاد می کند  یکی از دلایل رایج  آن (و تعمیر آسان) شمع است. هنگام خرید شمع خودرو به مارک و کیفیت آن توجه کنید و برای کمی ارزان تر خریدن ریسک نکنید و از شمع های با کیفیت استفاده کنید.

 

نکته در مورد نگهداری: شمع ها را در هر 25000  کیلومتر بررسی و تعویض کنید.

 

10- تسمه ها و شیلنگ ها را بررسی کنید

بررسی دوره ای تسمه ها و شیلنگ ها کمک می کند که از هزینه بزرگ تعمیر جلوگیری کرده و همچنین شما را در جاده سرگردان نکند. تسمه های فرسوده می توانند آسیب های دیگری به اجزای ضروری خودرو وارد کنند. همچنین اگر شلنگ رادیاتورتان ضعیف یا دارای نشتی است بهتر است فورا نسبت به تعویض آن افدام کنید چراکه باعث گرم شدن موتور خودرو شده و ممکن است آسیب های جدی به موتور وارد کند.

 

نکته نگهداری: تسمه تایم خود را هر 50000 کیلومتر تعویض کنید. توصیه می شود هر چهار سال یا هر زمان که علائم ساییدگی نشان می دهد شیلنگ های خود را عوض کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha