پشتیبانی: 09182096785
10  نکته برای تعمیر و نگهداری خودرو (عمر ماشین خود را افزایش دهید)

10 نکته برای تعمیر و نگهداری خودرو (عمر ماشین خود را افزایش دهید)

  • 15 شهریور 1401
  • سامان موسوی

داشتن ماشین فقط به معنای راندن آن نیست. نگهداری آن در شرایط مناسب برای جلوگیری از هزینه های گران قیمت تعمیر بسیار مهم است. ماشین شما چیزی است که شما را به سرعت به مقصد می رساند. همانطور که احتمالاً قبلاً می دانید، یک خودرو هرگز سرمایه گذاری خوبی نیست زیرا ارزش آن بسیار سریع از دست می رود. خوشبختانه، شما می توانید کارهایی برای جلوگیری از وقوع آن سریع انجام دهید - آن را به درستی حفظ کنید.
درست است که می گویند: «اگر به خودروی خود سرویس دهی درستی انجام دهید، ماشین شما به درستی به شما خدمات می دهد» به این معنی است که تعمیر و نگهداری به موقع ماشین شما در دراز مدت به نفع شما خواهد بود. در اینجا 10 بهترین نکته برای تعمیر و نگهداری خودرو، از چیزهای ساده گرفته تا موقعیت های فنی بیشتر آورده شده است.
 در مقاله از سایت بانه ناب بهترین نکات من برای نگهداری خودرو برای صرفه جویی در هزینه آورده شده است. همچنین اگر به دنبال خرید لوازم جانبی خودرو می گردید می توانید خرید پمپ باد فندکی دو سیلندر هیوندای ، آینه مانیتوردار با دوربین جلو و عقب و دوربین مخصوص جلو ماشین را در سایت بانه ناب انجام دهید.

 

نکته اول: فیلتر هوای خود را بازرسی و نگهداری کنید

 

فیلتر هوای خود را بازرسی و نگهداری کنید

 

یکی از اساسی ترین و در عین حال ضروری ترین اجزای ماشین شما فیلتر هوا است. ممکن است فیلتر به خودی خود چیز مهمی نباشد، اما وظیفه آن برای کارکرد نرم خودروی شما حیاتی است. در حین کار، خودروی شما دائماً هوا را از بیرون می کشد تا آن را با سوختی که قرار است بسوزاند مخلوط کند. هوای اتمسفر قطعاً 100٪ تمیز نیست، بنابراین وظیفه فیلتر هوا این است که قبل از ورود به مخلوط، خاک و زباله را از هوا خارج کند. در غیر این صورت، ماشین شما آنطور که باید روان کار نخواهد کرد.
بنابراین فیلتر هوای شما به طور مداوم در حالی که موتور شما کار می کند و به مرور زمان کثیف می شود. بنابراین توصیه می شود فیلتر هوا را به طور مکرر بررسی کرده و بسته به شرایط آن تمیز یا تعویض کنید.

 

نکته دوم: باتری ماشین خود را بازرسی و نگهداری کنید

تا آنجا که نکاتی در مورد تعمیر و نگهداری خودرو وجود دارد، این یکی از حیاتی ترین آنها است. اگر باتری شما در وضعیت نامناسبی قرار دارد، احتمالاً در جایی گیر خواهید کرد زیرا ماشین شما نمی‌چرخد. احتیاط بهتر از زیاده روی است، بنابراین توصیه می شود باتری خودرو را بعد از 2 تا 3 سال بررسی و تعویض کنید. در این مدت، اگر باتری اسیدی است، باید به طور مرتب سطح مایع باتری را بررسی کنید. همچنین باید شارژ باتری ماشین خود را در زمانی که برای مدت طولانی از ماشین خود استفاده نمی کنید حفظ کنید. شارژ کم باتری، باتری شما را در هوای سرد خیلی سریع از بین می برد.

 

نکته سوم: روغن موتور خود را به موقع بررسی و تعویض کنید

 

روغن موتور خود را به موقع بررسی و تعویض کنید

 

موتور خودروی شما برای روانکاری به روغن متکی است، بنابراین عمر اجزای داخلی موتور و گیربکس ها به روغن بستگی دارد. خودرویی که روغن کمی داشته باشد در نهایت خراب می شود و نیاز به تعمیرات اساسی با هزینه زیاد دارد. گاهی حتی خود موتور نیز نیاز به تعویض دارد. بررسی وضعیت روغن موتور بسیار مهم است. اگر متوجه شدید که روغن سیاه شده، زمان تعویض روغن فرا رسیده است. همچنین میتوانید پس از طی کردن میزان مسافتی که سازنده روغن روی قوطی آن نشان داده است، روغن را تعویض کنید. در صورت نشتی روغن، فوراً آن را تعمیر کنید و هرگز با سطح روغن موتور پایین تردد نکنید.

 

نکته چهارم: سطح مایعات را بررسی و حفظ کنید

 

سطح مایعات را بررسی و حفظ کنید

 

در این خصوص در مورد روغن فرمان، روغن گیربکس، روغن ترمز و مایع خنک کننده در ماشین شما صحبت می کنیم. همه این مایعات به اندازه روغن موتور برای موتور شما مهم هستند. اگر پمپ یا شیلنگ ها نشتی داشته باشند یا مایع کافی در مخزن وجود نداشته باشد، سیستم فرمان هیدرولیک ماشین تان آنطور که باید کار نمی کند. با سطح بسیار پایین مایع گیربکس، مشکلات بزرگی در گیربکس خود خواهید داشت که رفع آنها ممکن است بسیار پرهزینه باشد. مایع خنک کننده وظیفه حفظ دمای موتور را بر عهده دارد. بنابراین تمام این مایعات باید در سطح کامل باشند و در صورت وجود نشتی باید در اسرع وقت تعمیر شود.
دفترچه راهنمای تعمیر یا سرویس خودروتان را بررسی کنید تا تمام مخازن مایعات مختلف در محفظه موتور خود را بیابید و به یاد داشته باشید که وقتی ماشین داغ است مایع خنک کننده را باز نکنید.

 

نکته پنجم: برف پاک کن شیشه جلو را تعویض کنید

 

برف پاک کن شیشه جلو را تعویض کنید

 

برف پاک کن چیزی است که همیشه دوست دارید درجه یک باشد. با برف پاک کن های بد هنگام بارش باران یا برف شدید، برای دیدن اشیاء جلوی خودرو مشکل خواهید داشت. برف پاک کن بد در واقع می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث تصادف شود. برف پاک کن های فرسوده در واقع می توانند شیشه جلوی شما را نیز خراش دهند که هزینه تعمیر بسیار گران تری نسبت به تعویض برف پاک کن ها خواهد داشت. برف پاک کن های شیشه جلو اغلب بسیار ارزان هستند و به راحتی قابل تعویض هستند، بنابراین مطمئن شوید که هر از چند گاهی آنها را تعویض کنید.

 

نکته ششم: فشار تایر را بررسی و تنظیم کنید

نکته تعیین کننده دیگر برای نگهداری خودرو عاملی است که بر راحتی و کیفیت رانندگی تاثیر مستقیم دارد. فشار مناسب لاستیک که بسته به مدل خودروی شما حدود 35 PSI است، کنترل صحیح خودرو را تضمین می کند. فشار مناسب لاستیک ها را قادر می سازد تا به طور یکنواخت به جاده بچسبند و سپس به آرامی و یکنواخت فرسوده شوند. فشار خیلی زیاد یا خیلی کم نیز منجر به فشار بیش از حد بر روی پایه های تعلیق و جلوبندی می شود. با این وجود، بهتر است فشار هر چهار لاستیک را به طور مرتب بررسی کنید تا از این مشکلات جلوگیری کنید. باد کردن و حفظ فشار لاستیک خود اغلب رایگان است و کاری است که همه می توانند انجام دهند.


-    با خرید پمپ باد فندکی دو سیلندر هیوندای در بانه ناب می توانید هر زمانی که خواستید فشار باد لاستیک تان را چک کرده و در صورت نیاز آن را باد کنید.

 

نکته هفتم: بالانس چرخ هر 2 سال یکبار

چیزی که اکثر مردم به آن فکر نمی کنند، بالانس چرخ ها است. تراز چرخ ها ممکن است خراب شود، اگر قطعات تعلیق را تعویض کنید. اکثر مردم فکر نمی کنند که بالانس چرخ ها در طول زمان به دلیل فرسودگی بوش ها تغییر کند. همانطور که می دانید قیمت لاستیک گران است. بالانس نامناسب چرخ ها خیلی سریع لاستیک های شما را فرسوده می کند، بنابراین توصیه می کنیم هر 2 سال یک بار تراز چرخ را انجام دهید.

 

نکته هشتم: شمع های خودروتان را بازرسی و تعویض کنید

 

شمع های خودروتان  را بازرسی و تعویض کنید

 

شمع ها اغلب در نکات نگهداری خودرو نادیده گرفته می شوند. بسته به نوع و مدل خودروی شما، ممکن است خودروی شما 4 شمع یا بیشتر داشته باشد. شمع ها مخلوط هوا و سوخت را در موتور شما مشتعل می کنند، به همین دلیل است که به مرور زمان رسوب کربن روی نوک آنها ایجاد می شود. سپس رسوبات کربن شروع به تأثیر بر زمان جرقه زنی و کیفیت جرقه می کنند که مستقیماً بر موتور شما تأثیر می گذارد.


پس از طی حدود 80000 تا 100000 مایل، باید شمع های خود را چک کنید. اگر مکانیک تان به شما پیشنهاد کرد که آنها را تعویض کنید همه آنها را تعویض کنید، نه فقط آنهایی که سایش بیشتری نشان می دهند. تعویض شمع‌ها معمولاً بسیار ارزان است و می‌تواند از سوختن نادرست خودروی شما جلوگیری کند که می‌تواند به حفظ وضعیت خوب خودرو در طول زمان کمک کند.

 

نکته نهم: ماشین خود را اغلب بشویید

یکی از مهم ترین نکات نگهداری این است که ماشین خود را هر 1 تا 2 هفته یکبار بشویید تا از آسیب دیدن رنگ و شروع زنگ زدگی جلوگیری کنید. اگر در کشوری سردسیر یا نزدیک دریا با نمک در جاده زندگی می کنید، این کار اهمیت بیشتری دارد. اگر دو ماشین 10 ساله را بردارید و زمانی که یکی به طور مرتب شسته شده و دیگری شسته نشده است آنها را کنار هم قرار دهید، احتمالاً از تفاوت آنها شگفت زده خواهید شد. همچنین می توانید هر 3 ماه یکبار ماشین تان را واکس یا پولیش کنید.

 

-    با خرید کارواش شارژی ورکس می توانید خودروتان را در هر جایی که دوست دارید بشویید. قیمت کارواش ورکس نسبت به کارایی و کیفیتی که دارد بسیار ایده آل است.

 

نکته دهم: لنت ترمز خودروتان را بررسی کنید

مهم نیست که کجا به دنبال نکاتی در مورد تعمیر و نگهداری خودرو هستید، تعمیر و نگهداری سیستم ترمز همیشه در لیست قرار می گیرد. ترمز خودرو یکی از مهم ترین عوامل در کنترل وسیله نقلیه شماست. تنها راه برای کاهش سرعت یا توقف خودرو این است که سیستم ترمز خودرو را در بهترین حالت نگه دارید. این یک موضوع ایمنی و مهم است و هرگز برای صرفه جویی در هزینه ترمزها را به خطر نیندازید.


هیچ محدودیت مسافتی برای چک کردن ترمز شما وجود ندارد. بهتر است ترمزهای خود را هر ماه و حداقل هر 3 ماه یکبار چک کنید. بررسی بصری ترمزها اغلب بسیار آسان است. فقط از یک چراغ قوه استفاده کنید و داخل رینگ را بررسی کنید و به لنت ترمز نگاه کنید.

 

- اگر به دنبال خرید لوازم جانبی خودرو هستید می توانید قیمت لوازم جانبی خودرو را در بانه ناب مشاهده کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha