پشتیبانی: 09182096785
نکاتی مفید برای مراقبت از خودرو

نکاتی مفید برای مراقبت از خودرو

  • 27 مهر 1401
  • سامان موسوی

داشتن یک خودرو بیشتر از پر کردن باک بنزین و رانندگی به سوی مقصد است. اگر می خواهید وسیله نقلیه شما دوام بیاورد، باید از آن مراقبت کنید که به معنای تعمیر و نگهداری معمول است. حفظ گزارشی از تمام فواصل زمانی تعمیر و نگهداری خودرو راه بسیار خوبی برای ماندن در برنامه است و کمک می کند خودروی خود را در جاده ها برای سال های آینده سالم نگه دارید. ردیابی مشکلات و برنامه تعمیر و نگهداری خودرو نیز باعث می‌شود که بدانید چه زمانی برای حرفه‌ای‌ها زمان رسیدگی به زیر کاپوت فرا رسیده است.
این نکات تعمیر و نگهداری خودرو به شما کمک می کند تا خودروی خود را در بین رفت و آمد به مکانیک به آرامی کار کنید. هرچه بیشتر در مورد وسیله نقلیه خود بدانید سریعتر می توانید یک مشکل را تشخیص دهید و قبل از اینکه یک مشکل جزئی تبدیل به یک مشکل بزرگ شود آن را توسط یک متخصص بررسی کنید.


همچنین می توانید جهت خرید لوازم جانبی خودرو مانند پمپ باد فندکی دو سیلندر، آینه مانیتور دار، دستگاه پولیش خودرو و غیره را به سایت بانه ناب مراجعه کنید.

 

مراقبت از ماشین خود

بخشی از نگهداری خودرو داشتن پوشش بیمه ای مناسب است. بیمه خودرو با ارائه پوششی برای پرداخت خسارات ناشی از سهل انگاری به محافظت از سرمایه شما کمک می کند. اگر وسیله نقلیه شما به دلیل خسارت تحت پوشش آسیب ببیند، شرکت بیمه بسته به سطح پوشش شما و میزان خسارت، پرداختی را برای رفع خسارت یا تعویض خودرو کمک خواهد کرد.
برخی از شرکت های بیمه خودرو پوشش خاصی را برای تعمیر و نگهداری خودرو ارائه می دهند که معمولاً توسط بیمه استاندارد خودرو پوشش داده نمی شود. بیمه خرابی مکانیکی یا MBI پوششی را برای خرابی قطعات مکانیکی ارائه می دهد که می تواند هزینه پرداخت هزینه تعمیر ماشین شما را به یک متخصص جبران کند.
در اینجا نکات بیشتری در مورد مراقبت از ماشین خود با تعمیر و نگهداری معمول آورده شده است:

 

همه لامپ های خودرو را بررسی کنید

حداقل هر هفته باید چراغ های ماشین خود را روشن کنید و در اطراف آن قدم بزنید. بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ چراغی سوخته نیست و در صورت سوختن، آنها را تعویض کنید. بسته به مدل خودرو می توانید از لامپ های مخصوص استفاده کنید. اگر زیاد از این کارها سر در نمی آورید بهتر است این کار را به یک متخصص خودرو واگذار کنید زیرا تنظیم نور چراغ های خودرو کمی دشوار است و نیاز به مهارت دارد.

 

خودروی خود را شسته و تمیز نگه دارید

یکی دیگر از بخش‌های تعمیر و نگهداری خودرو، شستشوی منظم خودرو است. چه به صورت هفتگی یا ماهانه این کار را انجام دهید، شستن و واکس زدن خودرو، کثیفی گرده و خاک، روغن، نمک جاده و سایر کثیفی ها را از ماشین شما پاک می کند. اجازه دادن به آلاینده‌ها برای نشستن روی رنگ می‌تواند به مرور زمان باعث آسیب شود و افرادی که در استان های برفی زندگی می‌کنند ممکن است نمک جاده روی خودروهای خود داشته باشند که می‌تواند باعث آسیب زنگ زدگی شود. در حالی که بیرون را تمیز می کنید داخل آن را فراموش نکنید. همه زباله ها را جمع کنید، فضای داخلی را پاک کنید، کف و صندلی ها را جاروبرقی بکشید.

 

مایعات خودرو را ماهیانه چک کنید

شما باید ماهی یکبار تمام مایعات از جمله روغن، مایع خنک کننده، مایع شیشه شوی، روغن ترمز، روغن هیدرولیک و روغن دیفرانسیل را بررسی کنید. اگر متوجه نشت مایع شدید به یک مکانیک مراجعه کنید تا آن را بررسی کند. تغییرات مایعات به مدل و ساخت بستگی دارد و معمولاً بر اساس مسافت پیموده شده است.

 

روغن خودرو را به طور منظم تعویض کنید

تعمیر و نگهداری منظم شامل تعویض روغن است، اما میزان آن به میزان رانندگی و سبک رانندگی شما (سفرهای کوتاه در مقابل طولانی، بزرگراه در مقابل شهری و غیره) بستگی دارد. برخی از خودروها می توانند 7500 مایل یا بیشتر را طی کنند، در حالی که برخی دیگر به تعویض روغن مکرر نیاز دارند. هزینه آن نیز بر اساس نوع روغن مورد نیاز، میزان مصرف خودرو و محل زندگی شما متفاوت خواهد بود. بررسی عمر باتری، فیلتر هوا و اینکه آیا به بالانس چرخ‌ها نیاز است یا خیر نیز در هر بار تعویض روغن ایده خوبی است.

 

زمانبندی نگهداری توصیه شده

بخش‌های خاصی تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده را پس از تعداد مشخصی مایل، معمولاً در مسافت‌های ۱۲۰۰۰، ۲۴۰۰۰، ۳۶۰۰۰، ۶۰۰۰۰، ۷۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰۰ مایل توصیه می‌کنند. دفترچه راهنمای مالک خودرو فواصل نگهداری توصیه شده را ارائه می دهد. با قرار دادن برنامه در تقویم خود، به خاطر سپردن آن را آسان کنید تا بتوانید به تعمیر و نگهداری خودرو خود ادامه دهید.

 

برف پاک کن ها را هر 6 ماه چک کنید

برف پاک کن های آسیب دیده یا فرسوده می توانند دید را در طول طوفان مختل کنند. هنگامی که برف پاک کن ها کار نمی کنند یا متوجه رگه هایی روی شیشه جلو شدید باید آنها را تعویض کنید. هزینه برف پاک کن ها بسته به اندازه و شرایط مورد نیاز متفاوت است و می تواند از هر کدام از 10 دلار تا بیش از 100 دلار باشد. برف پاک کن های خراب می توانند به شیشه خودروتان آسیب بزنند، با توجه به اینکه قیمت برف پاک کن نسبت به شیشه جلو خودرو بسیار کمتر است توصیه می کنیم به محض دیدن نشانه های خرابی آنها را تعویض کنید.

 

فیلتر هوای موتور خودرویان را عوض کنید

فیلترهای هوای موتور، کثیفی و سایر ذرات را از موتور شما دور نگه می‌دارند تا به راحتی و کارآمد کار کند. تعویض فیلتر هوا بسیار راحت است و خودتان نیز می توانید آن را تعویض کنید. پیشنهاد می کنیم پس از تعویض روغن از تعویض کار بخواهید فیلتر هوا را تمیز یا تعویض کند.

 

مراقب ترمزها باشید

ترمزهای ماشین شما حیاتی هستند و می توانند از تصادف جلوگیری کنند. در حالی که آنها باید به طور منظم بررسی شوند باید هنگام رانندگی به صدای آنها گوش دهید. اگر متوجه سر و صدایی از ترمز، از جمله لرزش پدال هنگام ترمز شدید بهتر است فورا به یک مکانیک مراجعه کنید. عمر لنت ترمز نیز به نحوه رانندگی و جنس آن بستگی دارد. معمولا اکثر ماشین ها دارای چراغ هشدار اتمام لنت هستند و به محض اینکه در آستانه تمام شدن قرار بگیرند چراغ چک تعویض لنت روشن می شود.

 

تایرهای خودرو را بطور منظم چک کنید

حداقل یک بار در ماه بررسی کنید تا مطمئن شوید که لاستیک های شما به درستی بر اساس توصیه های سازنده خودرو باد شده اند. هر بار که ماشین شما برای تعمیر و نگهداری می رود باید از مکانیک نیز بخواهید که عمق آج لاستیک شما را بررسی کند. اینکه چند وقت یکبار باید تایرهای نو بخرید به میزان رانندگی و شرایط جاده بستگی دارد. فرسودگی نامنظم می‌تواند نشانه‌ای از بالانس نادرست باشد و می‌تواند باعث فرسودگی زودرس لاستیک‌های شما شود، بنابراین مطمئن شوید که چرخش لاستیک را به عنوان بخشی از روال معمول تعمیر و نگهداری خودرو بررسی می کنید. بیشتر لاستیک ها با عمق آج 10/32 شروع می شوند و باید قبل از رسیدن به 2/32 تعویض شوند. هزینه لاستیک و تعویض آنها به طور گسترده ای بسته به لاستیک، محل و هزینه نیروی کار متفاوت است.


تنظیم باد تایرها بسیار مهم است، به همین جهت داشتن یک پمپ باد فندکی می تواند در کاهش هزینه ها و زمان شما تاثیر گذار باشد. اگر به دنبال خرید پمپ باد فندکی دو سیلندر هستید می توانید خرید پمپ باد فندکی دو سیلندر دیوالت یا پمپ باد فندکی دو سیلندر هیوندای را از سایت بانه ناب خریداری کنید.

 

تسمه ها و شیلنگ ها را مرتباً تعویض کنید

توصیه می شود تسمه ها و شیلنگ ها را هر دو یا سه سال یکبار عوض کنید، حتی اگر خراب نشده باشند. اگر متوجه شدید یک تسمه صدای جیر جیر می دهد ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد. تعویض تسمه تایم معمولاً هر 60000 مایل انجام می شود، اگر چه هر سازنده توصیه خود را در دفترچه راهنمای خودرو دارد. هزینه قطعات و نیروی کار بسته به مکان، سازنده و اینکه کدام تسمه و شیلنگ نیاز به تعویض دارند متفاوت است.

 

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha