پشتیبانی: 09182096785
آیا می توانید از دریل چکشی روی چوب استفاده کنید

آیا می توانید از دریل چکشی روی چوب استفاده کنید

  • 5 آذر 1401
  • سامان موسوی

برای سوراخ کردن چوب می توانید از انواع وسایل دستی و برقی استفاده کنید. رایج ترین ابزارها برای سوراخکاری چوب دریل های چکشی هستند. تمایز اصلی بین دریل چکشی و دریل استاندارد این است که از دریل چکشی برای سوراخ کردن مواد سخت مانند بتن استفاده می شود. برای این کار همیشه از ویژگی چکش استفاده می کنید.
هنگامی که چوب را سوراخ می کنید، همیشه باید عملکرد چکش را خاموش کنید. این کار دو دلیل دارد. ابتدا به چوب آسیب می رسانید و همچنین سوراخ را بزرگتر از آنچه که لازم است می کنید. دوم، استفاده از عملکرد چکش بر روی بافت نرم چوب، دریل را به جای اینکه به مته اجازه دهد خود را در چوب برش دهد در چوب "رقص" می کند.
در این مقاله بیشتر به این سوال می پردازم که "آیا می توانید از مته چکشی روی چوب استفاده کنید؟" با خواندن هر خط این مقاله مطمئن خواهید شد که آیا دریل چکشی، که اغلب به عنوان مته همه کاره شناخته می شود دستگاه مناسبی برای شما و کارگاه شما است یا خیر؟ همچنین در این مقاله از فروشگاه اینترنتی بانه ناب به بیان تفاوت های بین دریل عادی و دریل چکشی خواهیم پرداخت.

 

دریل چکشی

 

دریل چکشی چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم دریل ضربه ای یا همان دریل چکشی یک ابزار برقی است که در درجه اول برای سوراخ کردن مواد سخت استفاده می شود. دریل چکشی نوعی ابزار حفاری است که علاوه بر حفاری بدون ضربه، می تواند با استفاده از مکانیزم ضربه ای که حرکت چکشی ایجاد می کند حفاری کند. مکانیسم ضربه، موادی را که قرار است حفاری شود با ضربات چکش کوتاه متوالی سریع  پودر کرده و امکان حفاری سریع‌تر با تلاش کمتر را فراهم می‌کند. مکانیسم ضربه یک حرکت چکشی را بدون حفاری به عنوان عملکرد سوم انجام می دهد.
دریل چکشی یک کلاچ مخصوص دارد که به آن اجازه می دهد نه تنها بچرخد بلکه مته را از طریق شفت به داخل و خارج هدایت کند. مته مسافت کوتاهی را در داخل و خارج طی می کند، اما این کار را به سرعت انجام می دهد. میانگین ضربان بین 4000 تا 5000 ضربه در دقیقه است.
علیرغم این واقعیت که هر ضربه (اندازه گیری شده با ژول) دارای حداقل نیروی (بین 0 تا 4 ژول) است، هزاران ضربه در دقیقه برای تخریب بتن یا آجر کافی است. شیارهای مارپیچی ممکن است با استفاده از گوه کاربید بیت سنگ تراشی برای پودر شدن با هر ضربه، تمام خاک اره ها را دور بزنند. در نتیجه، دریل ضربه ای می تواند بتن یا آجر را به طور قابل توجهی سریعتر از مته معمولی سوراخ کند.

 

خرید دریل چکشی

 

دریل ساده در مقابل دریل چکشی

اگر در حفاری تازه کار هستید، ممکن است با مشاهده همه این نام‌های مختلف گیج شوید. باور کنید من هم در آن نقطه بودم و به شما نشان خواهم داد که نام کدام دریل است و چه کاری می توانید با آن انجام دهید. از امروز هرگز بین دریل چکشی در مقابل مته چکشی چرخشی تردید نخواهید داشت.
دریل معمولی ( که اغلب به عنوان یک پیچ گوشتی برقی نیز استفاده می شود) سبک ترین و ارزان ترین دریل است که می توانید برای سوراخ کردن چوب و فلز و همچنین برای کشیدن پیچ استفاده کنید. پس اگر به دنبال خرید دریل ارزان قیمت می گردید بهترین گزینه دریل های ساده و عادی هستند. برند و مدل های مختلفی از این نوع دریل در بازار وجود دارد که هر کدام دارای قدرت و ویژگی های مختلفی می باشند. عیب این نوع دریل آن است که از قدرت کمتری داشته و برای سوراخکاری سنگ یا بتن مناسب نیست. این نوع دریل در دو نوع دریل شارژی و دریل برقی در بازار وجود دارند که نوع شارژی آن از محبوبیت بیشتری برخوردار است.
دریل چکشی ابزاری است که از مته سنگین تر و قوی تر است و عملکردهای مشابهی دارد، اما دارای عملکرد چکشی برای سوراخ کاری اجسام سخت مانند آجر و سنگ است. این یک دستگاه چند منظوره است که مزایای دو نوع دیگر را دارد. بسیاری از مردم این گزینه را انتخاب می کنند زیرا مته چکشی تقریباً هر چیزی را تحمل می کند. البته قیمت دریل چکشی نسبت به دریل عادی بیشتر است.

 

قیمت دریل چکشی


آیا می توانید از دریل چکشی روی چوب استفاده کنید؟

اکنون که می دانید انواع دریل ها چیست و چگونه کار می کنند، وقت آن است که به مرحله بعدی و آخر برویم. و این پاسخ به سوال اصلی این مقاله است که آیا می توانید از دریل چکشی روی چوب استفاده کنید؟ بنابراین، در حالی که پاسخ بدون تردید بله است، هنوز چیزی برای گفتن در مورد آن وجود دارد که به دور از اهمیت است.
همانطور که در بالا ذکر شد دریل چکشی یک ابزار چند منظوره است که می تواند برای سوراخ کردن چوب، فلز و بتن و همچنین پیچ های محرک هنگام استفاده از نگهدارنده بیت استفاده شود. دریل چکشی مانند دریل عادی دارای کلاچ قابل تنظیم است. می توانید آن را طوری تنظیم کنید که از سفت شدن بیش از حد و آسیب دیدن بست ها به این روش جلوگیری کنید.
به همین دلیل است که مته چکشی برای سوراخ کردن چوب ایده آل است، اما مهم است که به یاد داشته باشید که این تجهیزات برای هدف دیگری طراحی شده است. تمایز کلیدی بین دریل چکشی و دریل استاندارد این است که از دریل چکشی برای سوراخ کردن مواد سخت مانند بتن استفاده می کنید. برای این کار همیشه از تابع چکش استفاده می کنید.
آیا به عنوان نجاری به دریل ضربه ای نیاز دارید؟ اگر فقط از دریل می خواهید برای سوراخکاری چوب استفاده کنید بهتر است سراغ یک دریل عادی بروید، اما اگر مثلا کابینت کار هستید و برای نصب کابینت مجبورید دیوارهای بتنی و سخت را سوراخ کنید خرید دریل چکشی را توصیه می کنیم. البته با خرید دریل سه کاره می توانید از آن به عنوان یک دریل ساده، دریل چکشی و بتن کن استفاده کنید.


در نهایت چند نمونه از بهترین دریل چکشی های موجود در بانه ناب را در پایین به شما معرفی می کنیم.

 

- دریل تخریب 3 کاره زوبر 4 شیار و 800 وات مدل KRH26-800

 

- دریل چکشی 4 شیار 3 کاره بوش 800 وات مدل GHB 2-26 DFR

 

- دریل 1200 وات سه کاره هیلتی مدل TC 26

 

- پک دو قلوی دریل و مینی فرز ماکیتا مدل 9555N

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha