پشتیبانی: 09182096785
دریل براشلس در برابر دریل براش، کدامیک بهتر است؟

دریل براشلس در برابر دریل براش، کدامیک بهتر است؟

  • 20 آبان 1400
  • سامان موسوی

ممکن است در هنگام جستجو برای خرید دریل با این مورد برخورد کرده باشید که دریل ها دارای دو نوع موتور براشلس و براش می باشند. از نظر تعداد ابزار آلات براش بیشتر هستند اما اخیرا محبوبیت ابزارهای براشلس یا جاروبک نیز در حال افزایش است. اگر بخواهیم جواب این سوال را بدهیم که دریل براشلس بهتر است یا دریل براش در بسیاری از شرایط می توان گفت که دریل براشلس بهتر است. زیرا دریل های با موتور براشلس کارآمدتر بوده موتور آنها اصطکاک و استهلاک کمتری دارند. همچنین این نوع از موتورها مصرف انرژی کمتری داشته و نیاز به مراقبت و نگهداری کمتری نیز دارند.

 

تفاوت دریل براشلس با دریل عادی چست؟

اگر دو عدد دریل با موتور براشلس و براش را کنار هم قرار دهید از نظر ظاهری ممکن است نتوانید تشخیص دهید که کدامیک براشلس و کدامیک عادی است. با این حال، برای کسانی که به طور مکرر از دریل استفاده می کنند، مانند کارهای ساختمانی، کارگاهی و حتی خانگی تفاوت ها به گونه ای است که در انتخاب شما تفاوت ایجاد می کند. حال این سوال پیش می آید که این دریل ها چه مزایایی نسبت به دریل های بدون زغال داشته و آیا انتخاب آنها به صرفه است یا خیر؟ قبل از هر چیز بهتر است نگاهی کامل به موتور براشلس بیانداریم:

 

موتور براشلس چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، برس های کربنی موتورهای الکتریکی سنتی در موتورهای براشلس وجود ندارند. در موتور بدون جاروبک یا همان براشلس (BLDC) DC  کویل روی قسمت ثابت (استاتور) و آهنرباهای دائمی روی شفت دوار (روتور) ثابت می شوند. هر چند که محبوبیت این نوع موتور اخیرا افزایش پیدا کرده اما جالب است بدانید که سابقه اختراع این نوع موتور به 50 سال پیش باز می گردد. P.H. Trickey و T.G. Wilson در سال 1962 طراحی اولیه موتور براشلس را انجام دادند، این طرح به مرور دستخوش تغییراتی شد که مهمترین آن شامل یک دستگاه تنظیم جریان های متغیر برق برای کنترل سرعت شفت چرخان است.
با این حال این نوع موتور در سال 1980 تولید شد. فن آوری جدید، مانند گنجاندن دیمر برق که امکان تبدیل AC به DC را فراهم می کرد، به برجسته شدن آنها کمک کرد. بیست سال بعد، ورود فرستنده های ولتاژ بالا با آهنرباهای دائمی بیشتر به فشار دادن موتور دریل براشلس به جریان اصلی کمک کرد. ماکیتا اولین سازنده ابزارهای صنعتی است که موتورهای براشلس را به ابزارهای برقی معرفی کرد.
برای خرید دریل براشلس دیوالت در بانه ناب اینجا کلیک کنید.

 

موتور براشلس چگونه کار می کند؟

یک موتور براشلس از طریق یک کنترل کننده کار می کند که جریان DC را به یک جریان فرکانس متغیر 3 فاز تبدیل می کند تا سیم پیچ های موتور بتوانند یک میدان دوار ایجاد کنند. یک استاتور ثابت سیم پیچ ها را همراه با روتور متحرک و جایی که آهنرباهای دائمی وصل شده اند نگه می دارد. با چنین آرایشی، موتور داخلی می تواند تا 100000 دور در دقیقه تولید کند. موتورهای دریل براشلس به طور قابل توجهی پیچیده تر از موتورهای دریل براش هستند. به علاوه، آنها دارای پیچیدگی هایی هستند که ناشی از طراحی منحصر به فرد آنها است. هرچه تعداد قطب های روتور در موتور بدون جاروبک بیشتر باشد، گشتاور بهتری خواهد داشت.
علاوه بر این، سه الگوریتم کنترلی وجود دارد که ممکن است برای کار با موتور براشلس استفاده شود:


-    میدان گرا یا برداری
-    کموتاسیون سینوسی
-    جابجایی ذوزنقه ای

الگوریتم کنترلی مورد استفاده ترکیبی از سخت افزار که مدار است، و نرم افزار کنترل، که برنامه ای است که برای کارکرد موتور مته بدون جاروبک استفاده می شود، متکی است.

 

مزایای دریل براشلس

استفاده از دریل با موتور براشلس مزایای زیادی دارد که با طراحی منحصربه فرد آنها شروع شده و به طول عمر و کیفیت بیشتر دستگاه ختم می شود. این مزایا باعث شده که محبوبیت موتورهای براشلس در دنیا روز به روز افزایش پیدا کند. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

جمع و جور بودن

موتورهای براشلس نسبت به موتورهای عادی کوچکتر و سبک تر هستند که باعث می شود نسبت به آنها جمع و جورتر به نظر برسند. البته وزن و اندازه کم این نوع موتورها باعث نشده که سرعت و قدرت آنها کمتر شود.

 

خرابی کمتر (عمر طولانی تر)

از انجا که موتور براشلس فاقد براش است چیزهای کمتری برای فرسوده و خراب شدن دارد. علاوه براین نداشتن اصطکاک موتور براشلس نسبت به موتورهای عادی باعث می شود که دستگاه داغ نکرده و طول عمر دریل را افزایش می دهد.

 

منبع تغذیه را تنظیم کنید

یکی از مزایای موتورهای براشلس این است که می توانید سرعت و قدرت دستگاه را نسبت به کاری که انجام می دهید تنظیم کنید تا در مصرف برق صرفه جویی کنید. این ویژگی بخصوص در دریل های شارژی بسیار مهم بوده و از خالی شدن زودتر باتری آن جلوگیری می کند. همچنین سنسور در موتور به طور خودکار نیازهای قدرت را بر اساس مقاومت مواد تنظیم می کند.

 

عملکرد بدون صدا

موتورهای براشلس نیز در مقایسه با موتورهای برس دار آلودگی صوتی بسیار کمتری تولید می کنند. به همین جهت استفاده از دریل های براشلس بخصوص برای انجام کارهای خانگی بسیار مناسب تر هستند.

 

معایب دریل های براشلس

اصلی ترین عیب موتور براشلس هزینه زیاد برای خرید آن است. از آنجایی که آنها در مقایسه با موتورهای برس خورده بر اساس اصول متفاوتی کار می کنند هزینه بیشتری دارند. این به دلیل سنسورها و مدارهای الکترونیکی پیچیده مورد نیاز برای کارکرد موتور است. با این حال، این عیب گذرا است زیرا خود مته دوام بیشتری خواهد داشت و این امر آن را برای کسانی که به طور منظم از آن استفاده می کنند خرید طولانی مدت بهتری می کند.
اگر از دریل برای انجام کارهای خانگی استفاده می کنید و نیاز زیادی به آن ندارید ممکن است خرید دریل براشلس از نظر مالی به صرفه نباشد. با این حال اگر از نظر هزینه مشکل ندارید خرید دریل براشلس بهترین گزینه است زیرا همانطور که گفتیم موتور آن کمتر گرم کرده و طول عمر بیشتری دارد.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha