پشتیبانی: 09182096785
دریل براشلس در برابر زغالی، کدامیک را بخریم؟

دریل براشلس در برابر زغالی، کدامیک را بخریم؟

  • 3 دی 1401
  • سامان موسوی

تصمیم بزرگی که باید هنگام انتخاب یک ابزار برقی بگیرید این است که آیا می خواهید از یک موتور زغالی یا یک مدل بدون زغال (براشلس) استفاده کنید. تفاوت در چیست؟ آیا موتورهای براشلس ارزش پول اضافی را دارند؟ در ادامه این مقاله به بررسی موتورهای براشلس در برابر موتورهای زغالی خواهیم پرداخت و همچنین به معرفی بهترین ابزارهای براشلس ازجمله دریل شارژی براشلس ، قیچی باغبانی شارژی ، سنگ فرز شارژی و پیچ گوشتی شارژی خواهیم پرداخت.

 

تفاوت موتورهای براشلس و زغالی در چیست؟

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که اغلب مشتری ها بخصوص هنگام خرید دریل شارژی می پرسند این است که دریل شارژی موتور براشلس بهتر است یا دریل شارژی زغالی؟ البته بهتر است بدانید که فقط زغال نیست که این دو موتور را از هم متمایز می کند. هر دو از نیروی میدان الکترومغناطیسی برای چرخاندن شفت استفاده می کنند. اما آنها با استفاده از روش های مختلف به تولید آن میدان می پردازند. موتورهای برس شده این کار را به صورت مکانیکی انجام می دهند، در حالی که موتورهای براشلس این کار را به صورت الکترونیکی انجام می دهند.

 

موتور زغالی چگونه کار می کند؟

درک اینکه موتور زغالی چگونه کار می کند ضروری است. زغال ها قطعات فلزی کوچکی هستند که معمولاً از کربن ساخته شده و روی کموتاتور موتور نصب می شوند. آنها در جای خود ثابت بوده و چیزی را تمیز نمی کنند. تنها وظیفه زغال در موتور، رساندن جریان الکتریکی به کموتاتور است. سپس کموتاتور به سیم‌پیچ‌های موتور در یک الگوی متناوب انرژی می‌دهد تا میدان الکترومغناطیسی تولید کند که شفت موتور را بچرخاند. موتورهای زغالی ده ها سال است که وجود دارند و می توانید آنها را در انواع ابزار آلات صنعتی مشاهده کنید.

 

موتور براشلس چگونه کار می کند؟

فناوری براشلس هم زغال و هم کموتاتور را از حذف می کند. در عوض، آنها حلقه ای از آهنرباهای دائمی را در اطراف سیم پیچ های موتور به کار می گیرند. میدان الکترومغناطیسی آهنرباهای دائمی را هنگامی که سیم‌پیچ‌ها فعال می‌شوند چرخانده و در نهایت باعث چرخش شفت می شود. این نوع موتورها از حسگر اثر هال برای نظارت مداوم بر موقعیت روتور استفاده می‌کنند و هر سیم‌پیچ موتور را دقیقاً در زمانی که لازم است برای حفظ پایداری و سرعت چرخش، انرژی می‌دهند.

 

مزیت موتورهای براشلس چیست؟

حذف قطعاتی که برای انتقال برق نیاز به تماس فیزیکی دارند، موتورهای براشلس را از بسیاری جهات برتر از همتایان زغالی خورده خود می کند. از جمله مزایای دیگر آن می توان افزایش بهره وری انرژی، بهبود پاسخگویی، قدرت، گشتاور و سرعت بیشتر، تعمیر و نگهداری کمتر و طول عمر کلی ابزار. عمر باتری در ابزارهای دارای موتور براشلس بطور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.
دیگر پیشرفت‌های ابزارهای براشلس سرعت، گشتاور و کنترل ابزار است که همگی از دریل‌های شارژی گرفته تا اره‌های مدور اعمال می‌شوند. از آنجایی که قطعات متحرک کمتری وجود دارد و هیچ اصطکاک در یک موتور براشلس وجود ندارد، «به محض اینکه ماشه را فشار دهید، تمام نیرو مستقیماً به موتور می رود و بلافاصله به سرعت کامل می رسید. شما مجبور نیستید سرعت و گشتاور و چیزهای دیگر را افزایش دهید. RPM از لحظه ای که ماشه را فشار می دهید وجود دارد. همچنین از نظر سر و صدا، معمولا ابزارهای دارای موتور براشلس از صدا و نویز کمتری نسبت به موتورهای زغالی برخوردار هستند.

 

معایب موتور براشلس چیست؟

تنها نقطه ضعف ابزارهای با موتورهای براشلس قیمت آن است. قیمت ابزارهای براشلس حدود 30 درصد گرانتر از ابزارهای با موتور زغالی است. هر جنبه دیگری از عملکرد ابزار با استفاده از موتور بدون زغال بهبود می یابد. حال این سوال پیش می آید که آیا ابزارهای براشلس که گرانتر هستند ارزش خرید را دارند؟ باید در جواب این سوال بگوییم اگر از ابزاری مانند دریل شارژی فقط برای انجام کارهای خانگی استفاده می کنید یا دوست دارید آخر هفته ها برای سرگرمی کارهای فنی انجام دهید، خیر ارزش خریدش را ندارد. اما اگر از ابزارتان زیاد استفاده می کنید خرید ابزارهای دارای موتور براشلس توصیه می شود.

 

در ادامه لیستی از بهترین ابزارهای با موتور براشلس را به شما معرفی می کنیم:

 

- دریل شارژی 24 ولت دیوالت موتور براشلس

 

-    دریل شارژی ماکیتا 24 ولت موتور براشلس مدل Makita.Brushless-24V


-    دریل شارژی 20 ولت ایکس کورت موتور براشلس تمام صنعتی مدل Xcort.brushless20v (اصل)

 

-    اره شارژی ماکیتا تیغه 15 سانت مدل Brushless.36v


-    قیچی باغبانی شارژی ماکوتا 88 ولت مدل 88V-30m

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha