پشتیبانی: 09182096785
15 اشتباه در مورد ماشین ها که هزینه بردار هستند

15 اشتباه در مورد ماشین ها که هزینه بردار هستند

  • 26 بهمن 1402
  • سامان موسوی

هر صاحب خودرو به طور متوسط بیش از 13000 مایل در سال رانندگی می کند، و هر یک از این مایل ها می تواند شما را از جاده خارج کرده و به تعمیرگاه هدایت کند. با این حال، عادات صحیح رانندگی و تعمیر و نگهداری خودرو، می‌تواند پیش از اینکه با تعمیر اجتناب‌ناپذیر خودرو روبرو شوید مسافت بیشتری را طی کنید. رانندگی خوب و تعمیر و نگهداری پیشگیرانه باعث می شود خودروی شما به درستی کار کند و ارزش فروش مجدد آن در سطح بالایی باشد.


در ادامه به معرفی اشتباهاتی خواهیم پرداخت که ممکن است انجام دهید. همچنین بعضی ابزارها هستند که بودن آنها در هر ماشینی لازم است. شما می توانید این ابزارها را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب خریداری کنید. ازجمله این ابزارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- پمپ باد فندکی دو سیلندر خودرو ماکیتا


- پمپ باد فندکی دو سیلندر هیوندای


- دریل شارژی ماکیتا 24 ولت براشلس


- بکس شارژی میلواکی سه کاره موتور براشلس مدل M88

 

رانندگی با موتور سرد

 

رانندگی با موتور سرد


ضرب المثل قدیمی که می گوید در روزهای سرد باید خودروی خود را در بیکار بگذارید تا موتور را قبل از رانندگی گرم کنید، دقیقاً همین است - قدیمی. این ممکن است برای موتورهای کاربراتوری قدیمی درست باشد، اما موتورهای تزریق سوخت الکترونیکی مدرن سرما را با تزریق بنزین اضافی تا زمانی که موتور به دمای 40 درجه برسد، جبران می کند. البته اگر واقعا هوا سرد است و شیشه ها یخ بسته اند بهتر است یکی دو دقیقه صبر کنید بعد شروع به رانندگی کنید. بهترین گزینه بعد از آن این است که آهسته رانندگی کنید تا زمانی که ماشین شما به آن آستانه دما برسد. راندن سریع روی یک موتور کاملاً سرد می‌تواند منجر به نفوذ مقداری گاز اضافی به دیواره‌های سیلندر شود، جایی که به سرعت روانکارهای حیاتی را از بین می‌برد.

 

رانندگی موتور داغ

 

رانندگی با موتور داغ


رانندگی با موتور داغ حتی مشکل‌سازتر از رانندگی با موتوری است که خیلی سرد است. گرمای بیش از حد اغلب ناشی از رانندگی طولانی مدت در روزهای بسیار گرم است، اگرچه مشکلات مکانیکی مانند واتر پمپ بد خراب یا ترموستات باد شده نیز می توانند این کار را انجام دهند. ادامه رانندگی با ماشینی که موتور آن بسیار داغ شده می تواند آسیب جدی به سر سیلندرها وارد کند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است دمای رادیاتور را زود زود نگاه کرده و از مایع خنک کننده ضد جوش و ضد یخ با کیفیت استفاده کنید. اگر متوجه شدید موتور داغ می شود، باید تهویه مطبوع را خاموش کنید، بخاری را با میل لنگ بچرخانید و آن را بکشید. بهتر است اجازه دهید موتور خنک شود و با یک یدک کش تماس بگیرید تا اینکه یک تعمیر گران قیمت را به جان بخرید.

 

رانندگی تا خالی شدن باک بنزین

 

رانندگی تا خالی شدن باک بنزین


هر وقت چراغ هشدار اتمام بنزین روشن شد عدم توجه به آن بی احتیاطی است. اما خطر دیگری وجود دارد که شوم تر و گران تر است. پمپ بنزین که بنزین را از باک به موتور می فرستد، به گاز موجود در باک به عنوان خنک کننده و روان کننده متکی است. هنگامی که بنزین وجود ندارد، پمپ تحت فشار قرار می گیرد و خطر خرابی زودرس را در پی دارد. به همین جهت پیشنهاد می کنیم قبل از روشن شدن چراغ بنزین آن را پر کنید.

 

نادیده گرفتن هشدارهای داشبورد

 

نادیده گرفتن هشدارهای داشبورد


این چراغ های روشن روی صفحه نمایش برای تزئین نیستند. نشانگرهای مربوط به مشکلات ترمز/ABS، کیسه هوا، فرمان برقی، سیستم خنک کننده، روغن یا چراغ چک موتور را نادیده نگیرید. انجام این کار می تواند منجر به عوارض و خرابی های پرهزینه و بالقوه خطرناک در این سیستم ها و سایر سیستم ها شود. عدم توجه به چراغ های هشدار می تواند هزینه های مضاعفی برای شما به ارمغان بیاورد. تعمیر و نگهداری منظم خودرو از روشن شدن چراغ ها بطور متوالی جلوگیری می کند.

 

جابجایی به حالت معکوس در حین حرکت به جلو

 

تعویض دنده


تغییر دنده به عقب در حالی که ماشین هنوز در حال حرکت به جلو است یک اشتباه رایج است. این کار به شرطی که با سرعت بسیار پایین انجام شود، به ندرت منجر به چیز جدی می شود - حداقل در خودروهای مدل جدیدتر با گیربکس اتوماتیک که دارای ویژگی های بازدارندگی معکوس هستند. خودروهای مدل قدیمی و/یا گیربکس دستی در صورت معکوس کردن هر چیزی به جز توقف کامل، ممکن است دچار آسیب گیربکس شوند. به همین جهت صبر کنید تا ماشین کاملا متوقف شود سپس دنده را به سمت معکوس بزنید.

 

عبور از چاله ها و سرعت گیرها

 

عبور از چاله ها و سرعت گیرها


می‌دانید وقتی از روی یک چاله یا حتی یک سرعت‌گیر غیر استاندارد می‌روید، چه تکانی احساس می‌کنید؟ماشین شما هم آن را حس می کند. شایع ترین آسیب به لاستیک ها به صورت برآمدگی و به دنبال آن آسیب به چرخ ها، اگزوز، سیستم تعلیق و برای خودروهای کم نشست، بدنه است. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که قبل از رسیدن به چاله ها و سرعت گیرهای نامناسب سرعت ماشین تان را بسیار پایین بیاورید.

 

نادیده گرفتن صداهای عجیب

 

تعمیر ماشین


صداهای عجیب و غریب راهی است که ماشین شما به شما می گوید چیزی اشتباه است  و شما باید گوش دهید زیرا صداهای عجیب و غریب اغلب از مشکلاتی می آیند که هرگز خودشان حل نمی شوند. ضربه زدن نشان دهنده یک مشکل موتور است، مانند سنگ زنی زیر کاپوت، اگرچه این ممکن است به دلیل بسیاری از موارد دیگر نیز باشد. مشکلات گیربکس خود را با صدا در هنگام تعویض دنده اعلام می کنند، در حالی که تسمه فن های شل در هنگام شتاب گیری صدای جیغ ایجاد می کنند. از سوی دیگر، صدای تلق اغلب به دلیل مشکل اگزوز است. در هر صورت، امید به از بین رفتن آن یک بار هم کارساز نبوده است. صداهای عجیب باید سرنخ شما برای یافتن مکانیک باشد.

 

عدم استفاده از ترمز دستی

 

عدم استفاده از ترمز دستی


اگر شما یکی از معدود افرادی هستید که هنوز یک ماشین دنده ای می‌رانید بهتر است بدانید تنها 2 درصد از تمام وسایل نقلیه فروخته شده در آمریکا در سال 2018 گیربکس دستی بودند - هنگام پارک کردن از ترمز دستی استفاده می‌کنید. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق رانندگان به ندرت از آن استفاده می کنند، اما باید حتی در گیربکس های اتوماتیک نیز این کار انجام شود. استفاده از ترمز دستی بخصوص در جاهای شیب دار کمک می کند تا فشار اضافی به گیربکس وارد نشود.

 

استفاده از روغن اشتباه

 

تعویض روغن ماشین


بالا نگه داشتن سطح روغن یکی از مهمترین کارهایی است که هر کسی می تواند انجام دهد تا ماشین به خوبی کار کند، اما زمانی که آن را شارژ می کنید، حتما از روغن مخصوص ماشین خود استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید دفترچه راهنما را بررسی کنید، اما هرگز سعی نکنید آن را حدس بزنید. هر موتور ویسکوزیته خاصی را می طلبد که 10W-30 از رایج ترین آنهاست. استفاده از روغن نامناسب می تواند باعث نشت و صدا شود و در عین حال مصرف سوخت شما را نیز افزایش دهد. بهتر است هر هفته یکبار و صبح قبل از روشن کردن خودرو سطح روغن آن را بررسی کنید. کار کردن ماشین در حالیکه روغن آن کم است ممکن است منجر به یاتاقان خودرو شود.

 

استفاده از لاستیک های زمستانی در تمام طول سال

 

استفاده از لاستیک های زمستانی در تمام طول سال


تعویض لاستیک‌های خود دو بار در سال ارزان‌تر از خرید لاستیک‌های جدید است، که اگر در تمام طول سال با لاستیک‌های زمستانی رانندگی می‌کنید باید از این کار اجتناب کنید. لاستیک‌های زمستانی نرم‌تر و کوبنده تر از لاستیک‌های تمام فصول هستند و بنابراین به خوبی مانور نمی‌دهند و مصرف سوخت کمتری دارند. به همین جهت لاستیک های زمستانی بسیار سریعتر فرسوده می شوند و نیاز به تعویض بیشتر دارند. خرید دو مجموعه لاستیک و تعویض آنها در زمان تغییر فصل نسبت به تعویض لاستیک های زمستانی که بیش از حد فرسوده شده اند، هزینه کمتری دارد.

 

انتظار خیلی طولانی بین شستشو

 

انتظار خیلی طولانی بین شستشو


شستن خودرو حداقل یک بار در هفته نه تنها ظاهر آن را خوب نگه می دارد، بلکه می تواند از آسیب های پرهزینه نیز جلوگیری کند. غفلت در این کار اجازه می دهد یک لایه نازک و کثیف به پوشش شفاف اتومبیل شما حمله کند، که رنگ آسیب پذیر زیر آن را آشکار می کند. این می تواند منجر به لکه هایی از خوردگی و زنگ زدگی شود که به ویژه برای زیر خودروی شما آسیب می زند. اگر ماشین تان در مناطقی است که زودتر کثیف می شود باید آن را بیشتر بشویید. این کثیفی ها شامل مناطق جنگلی با مقدار زیادی شیره درختان و فضولات اسیدی پرندگان، نواحی ساحلی با هوای نمکی و مناطق برفی با جاده هایی است که اغلب با نمک، ماسه یا سایر عوامل یخ زدا پوشیده شده اند.

 

رانندگی با فشار کم باد تایر

 

تنظیم باد خودرو

 


به راحتی می توان از فشار تایر چشم پوشی کرد، اما لاستیک های کم باد زود فرسوده می شوند. این می تواند هم گران و هم خطرناک باشد. در سرعت های بالا، لاستیک ممکن است منفجر شود یا از کار بیفتد. هنگامی که با لاستیک کم فشار هوا به چاله برخورد می کنید استهلاک لاستیک بیشتر شده و به احتمال ترکیدن آن نیز افزایش پیدا می کند. به همین جهت سعی کنید میزان باد تایر ماشین تان را همیشه چک کنید.


- لازم نیست برای هر بار چک کردن و تنظیم باد به مکانیکی بروید. با خرید پمپ باد فندکی خودرو  ماکیتا دو سیلندر به راحتی می توانید تایر خودروتان را تنظیم باد کنید.

 

نادیده گرفتن تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده

 

تعمیر خودرو


تعویض روغن رایج ترین و حیاتی ترین جزء برنامه تعمیر و نگهداری خودروی شما است، اما تنها این نیستند. مهم است که تنظیم و بازرسی های منظم را انجام دهید. مواردی مانند شمع های خراب و شل بودن تسمه ها می توانند عملکرد را کاهش دهند و منجر به خرابی زودرس سیستم شوند. همچنین، تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده ارزش فروش مجدد شما را بالا نگه می دارد و ضمانت شما را در وضعیت خوبی حفظ می کند.

 

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha