پشتیبانی: 09182096785
12  اشتباه بزرگ در مورد خودرو که برای شما هزینه دارد

12 اشتباه بزرگ در مورد خودرو که برای شما هزینه دارد

  • 1 اردیبهشت 1403
  • زمانه جوانمردی

هر راننده به طور متوسط بیش از 13000 مایل در سال رانندگی می کند و هر یک از این مایل ها می تواند شما را از جاده خارج کرده و به تعمیرگاه هدایت کند. با این حال، عادات صحیح رانندگی و تعمیر و نگهداری خودرو، می‌تواند پیش از اینکه با تعمیرات اجتناب‌ناپذیر خودرو روبرو شوید مسافت بیشتری را طی کنید. رانندگی خوب و تعمیر و نگهداری پیشگیرانه باعث می شود خودروی شما به درستی کار کند و ارزش فروش مجدد آن در بهترین حالت باشد.


همچنین ابزارهایی هستند که داشتن آنها در خودرو می تواند کمک زیادی به شما بکند. می توانید هر کدام از این ابزارها را در فروشگاه اینترنتی بانه ناب مشاهده کنید.

 

- پمپ باد فندکی دو سیلندر خودرو ماکیتا مدل Japan-12v

 

-  دریل شارژی 24 ولت دیوالت موتور براشلس مدل Brushless-24V

 

-  پمپ باد فندکی دو سیلندر هیوندای مدل RD-AC14

 

-  جت فن یا بلوور شارژی کراسگان مدل Portable

 

1- رانندگی با موتور سرد

یک باور قدیمی است که می گوید در روزهای سرد باید خودروی خود را در بیکار بگذارید تا موتور قبل از رانندگی گرم شود، این باور اشتباه است! این ممکن است برای موتورهای کاربراتوری قدیمی درست باشد، اما موتورهای تزریق سوخت الکترونیکی مدرن سرما را با تزریق بنزین اضافی تا زمانی که موتور به دمای 40 درجه برسد، جبران می کند.
وقتی یخ را از روی شیشه جلو پاک می کنید بگذارید موتور برای یک دقیقه یا بیشتر گرم شود. بهترین گزینه آن این است که آهسته رانندگی کنید تا زمانی که ماشین شما به آن آستانه دما برسد. راندن سریع روی یک موتور کاملاً سرد می‌تواند منجر به نفوذ مقداری گاز اضافی به دیواره‌های سیلندر شود، جایی که به سرعت روانکارهای حیاتی را از بین می‌برد.

 

2- رانندگی با موتور داغ

رانندگی با موتور داغ حتی مشکل‌سازتر از رانندگی با موتوری است که خیلی سرد باشد. گرمای بیش از حد اغلب ناشی از رانندگی طولانی مدت در روزهای بسیار گرم است، اگرچه مشکلات مکانیکی مانند پمپ های آب بد یا ترموستات های باد شده نیز می توانند این کار را انجام دهند. با مشاهده دماسنج و بررسی سطح مایع خنک کننده از این هزینه ها جلوگیری کنید. اگر متوجه شدید موتور داغ می شود، باید کولر را خاموش کنید، بخاری را با میل لنگ بچرخانید و آن را بکشید. بهتر است اجازه دهید موتور خنک شود و با یک یدک کش تماس بگیرید تا اینکه یک تعمیر گران قیمت را به خطر بیندازید.

 

3- رانندگی با باک بنزین خالی

بی احتیاطی است که ماشین را با چراغ هشدار سوخت برانید، به این دلیل که ممکن است بنزین شما تمام شود. اما خطر دیگری وجود دارد که شوم تر و گران تر است. پمپ بنزین که بنزین را از باک به موتور می فرستد، به بنزین موجود در باک به عنوان خنک کننده و روان کننده متکی است. هنگامی که بنزین وجود ندارد، پمپ تحت فشار قرار می گیرد و خطر خرابی زودرس را دارد.

 

4- نادیده گرفتن هشدارها

این نمادهای روشن روی صفحه نمایش شما برای تزئین نیستند. نشانگرهای مربوط به مشکلات ترمز/ABS، کیسه هوا، فرمان برقی، سیستم خنک کننده، روغن یا چراغ چک موتور را نادیده نگیرید. انجام این کار می تواند منجر به عوارض و خرابی های پرهزینه و بالقوه خطرناک در این سیستم ها و سایر سیستم ها شود. ماشین را مگر در موارد ضروری رانندگی نکنید و فورا آن را بررسی کنید. بهترین دفاع در برابر آیکون های ناخواسته تعمیر و نگهداری منظم است.

 

5- عبور از چاله ها و سرعت گیرها

می‌دانید وقتی از روی یک چاله یا حتی یک سرعت‌گیر  با سرعت زیاد رد می شوید چه تکانی احساس می‌کنید؟ ماشین شما هم آن را حس می کند. به گزارش AAA، چاله ها سالانه 3 میلیارد دلار برای آمریکایی ها هزینه دارد. شایع ترین آسیب به لاستیک ها به صورت برآمدگی و به دنبال آن آسیب به چرخ ها، اگزوز، سیستم تعلیق و برای خودروها است.

 

6- نادیده گرفتن صداهای عجیب

صداهای عجیب و غریب راهی است که ماشین به شما می گوید چیزی اشتباه است و شما باید گوش دهید زیرا صداهای عجیب و غریب اغلب از مشکلاتی می آیند که هرگز خودشان حل نمی شوند. ضربه زدن نشان دهنده یک مشکل موتور است، مانند سنگ زنی زیر کاپوت، اگرچه این ممکن است به دلیل بسیاری از موارد دیگر نیز باشد. مشکلات گیربکس خود را با صدا در هنگام تعویض دنده نشان می دهد، در حالی که تسمه فن های شل در هنگام شتاب گیری صدای جیغ ایجاد می کنند. از سوی دیگر، صدای تلق اغلب به دلیل مشکل در اگزوز است. در هر صورت، امید به از بین رفتن آن یک بار هم کارساز نبوده است. صداهای عجیب باید سرنخ شما برای یافتن مکانیک باشد.

 

7- یخ زدایی با آب داغ

ممکن است برخی پیشنهاد دهند که آب داغ بر روی شیشه جلویی پوشیده از یخ بریزید، اما این هرگز ایده خوبی نیست. اول از همه، این روش به سادگی کار نمی کند ، حداقل نه خوب ، و دوما اگر اختلاف دما بسیار زیاد باشد، شیشه جلو ممکن است ترک بخورد. ترک خوردن و تعویض شیشه جلو می تواند هزینه زیادی به شما تحمیل کند.

 

8- عدم استفاده از ترمز دستی

اگر شما یکی از افرادی هستید که ماشین دنده ای میرانید بهتر است بدانید که در آمریکا تنها 2 درصد از کل وسایل نقلیه فروخته شده در سال 2018 گیربکس دستی بودند. هنگام پارک کردن از ترمز دستی استفاده می‌کنید و گهگاه برای تقلب در حین تعویض دنده از حالت سکون به اولین دنده در یک تپه شیب دار. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق رانندگان به ندرت از آن استفاده می کنند، اما باید حتی در گیربکس های اتوماتیک نیز از ترمز دستی استفاده کنید.

 

9- استفاده از روغن اشتباه

بالا نگه داشتن سطح روغن بین تعویض یکی از مهمترین کارهایی است که هر کسی می تواند انجام دهد تا ماشین خود را در بهترین حالت نگه دارد، اما زمانیکه روغن آن را تعویض می کنید حتما از روغن مخصوص ماشین خود استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید دفترچه راهنما را بررسی کنید، اما هرگز سعی نکنید زمان تعویض روغن را حدس بزنید. استفاده از روغن نامناسب می تواند باعث نشت و صدا شود و در عین حال مصرف سوخت شما را نیز افزایش دهد. در بدترین حالت، روغن موتور نامناسب می‌تواند بسوزد و به موتور شما آسیب برساند. به احتمال زیاد، ماشین به سادگی روشن نمی شود.

 

10- استفاده از سوخت اشتباه

قرار دادن بنزین در یک خودروی دیزلی باعث از بین رفتن موتور در سریع ترین زمان می شود. اولین قطعاتی که آسیب می بینند انژکتورها و پمپ بنزین است. قرار دادن گازوئیل در خودروهای بنزین سوز نیز بد است، اگرچه ممکن است آسیب آن به این شدت یا فوری نباشد. همچنان ممکن است به پمپ بنزین، خطوط، انژکتورها و فیلتر بنزین آسیب وارد شود. اگر بلافاصله متوجه مشکل شدید، باید باک بنزین را تخلیه کنید. پمپاژ گاز اکتان نادرست به همان اندازه آسیب رسان نیست. در بیشتر موارد، هیچ چیز وحشتناکی اتفاق نمی افتد، به خصوص در اتومبیل های جدیدتر با رایانه هایی که می توانند تغییر را جبران کنند. اما احتمالاً عملکرد ضعیف موتور و مسافت کمتری را تجربه کرد.

 

11- استفاده از تایرهای زمستانی در تمام طول سال

تعویض لاستیک‌های خود دو بار در سال ارزان‌تر از خرید لاستیک‌های جدید است، که اگر در تمام طول سال با لاستیک‌های زمستانی رانندگی می‌کنید بهتر است این عادت را ترک کنید. لاستیک‌های زمستانی نرم‌تر و شیک‌تر از لاستیک‌های تمام فصول هستند و بنابراین به خوبی مانور نمی‌دهند و مصرف سوخت کمتری دارند. لاستیک های زمستانی نیز بسیار سریعتر فرسوده می شوند و نیاز به تعویض بیشتری دارند. خرید دو مجموعه لاستیک و تعویض آنها در زمان تغییر فصل، هزینه کمتری نسبت به تعویض لاستیک های زمستانی بیش از حد فرسوده دارد.

 

12- انتظار خیلی طولانی بین شستشو

شستن خودرو حداقل یک بار در هفته نه تنها ظاهر آن را خوب نگه می دارد، بلکه می تواند از آسیب های پرهزینه نیز جلوگیری کند. غفلت اجازه می دهد یک لایه نازک از خاک درشت و کثیف به پوشش شفاف اتومبیل شما  بچسبد که رنگ آسیب پذیر زیر آن را آشکار می کند. این می تواند منجر به لکه هایی از خوردگی و زنگ زدگی شود که به ویژه به زیرشاخه خودرو شما آسیب می رساند. اگر منطقه شما طوری است که درخت زیاد دارد و شیره درخت ها زیاد بر روی ماشین می چسبد باید هر هفته چند بار آن را بشویید.

 

اگر می خواهید قیمت بلوور شارژی و یا قیمت پمپ باد فندکی خودرو را مشاهده کنید می توانید به فروشگاه اینترنتی بانه ناب مراجعه فرمایید.

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha