پشتیبانی: 09182096785
بعد از تصادف اتومبیل چه باید کرد

بعد از تصادف اتومبیل چه باید کرد

  • 7 مهر 1400
  • سامان موسوی

هنگام تصادف با اتومبیل مراحل خاصی وجود دارد که ممکن است بخواهید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که همه افراد در سلامت هستند، از قانون پیروی می کنند و روند درخواست بیمه شروع می شود. مراحل زیر ممکن است به شما در تصمیم گیری های مهمی که در تصادف رانندگی باید انجام دهید کمک کند ، خواه شما مقصر حادثه باشید یا نه.

 

1-  خود را از نظر صدمات بررسی کنید

در صورت آسیب دیدگی  با 100 تماس بگیرید یا از شخص دیگری بخواهید این کار را انجام دهد. اگر آسیب جدی دیده اید ، سعی نکنید حرکت کنید و منتظر پرسنل اورژانس باشید.

 

2- وضعیت سایر سرنشینان خودرو را بررسی کنید

اگر برای حرکت زیاد آسیب ندیدید وضعیت سایر سرنشینان ماشین خود را بررسی کنید. اگر کسی مجروح شده است  با اورژانس تماس بگیرید یا از یک تماشاچی بخواهید برای کمک تماس بگیرد.

 

3- به ایمنی برسید

اگر می توانید به کنار جاده یا پیاده رو حرکت کنید. اگر ماشین شما برای رانندگی ایمن است و در جایی که خطر ایجاد می کند هستید آن را به کنار جاده بکشید. در غیر این صورت ، آن را در جایی که هست رها کنید و خود را به امنیت برسانید.

 

4- با 110 تماس بگیرید

این که آیا تصادف به عنوان یک گلگیر کوچک یا یک تصادف بزرگ تلقی می شود ، تماس با پلیس مهم است-و در برخی کشورها از نظر قانونی لازم است. افسران پاسخ دهنده گزارش تصادف را پر کرده و صحنه را مستند می کنند. اگر پلیس نمی تواند به محل حادثه بیاید ، می توانید به نزدیکترین کلانتری بروید و خودتان گزارش را تکمیل کنید. زیرا وقتی برای بیمه گزار خود مراجعه می کنید ممکن است یک نسخه از گزارش پلیس را برای کمک به روند مطالبات درخواست کنند. پس از تصادف ممکن است سردرگم شده و اگر به آتش نشانی یا اورژانس نیاز داشته باشید شماره آنها را فراموش کرده باشید، بهترین کار این است که با شماره 110 تماس گرفته و در صورت لزوم از آنها بخواهید که آتش نشانی یا اورژانس را نیز به محل تصادف بفرستند.

 

5- منتظر کمک باشید

موتور خود را خاموش کرده، چراغ های خطر را روشن کنید و از چراغ های جاده در کیت خودروی اضطراری خود استفاده کنید تا به سایر خودروها هشدار دهید که سرعت خود را کم کنند. بسیار از مواقع ممکن است در جاده یا بزرگراه ماشین تان دچار مشکل شده و وسط جاده از حرکت باز ایستد، به همین جهت روشن کردن چراغ چهار طرف و گذاشتن علامت های هشدار دهنده برای جلوگیری از برخورد ماشین های دیگر ضروری است.

 

6- تبادل اطلاعات

پس از اطمینان از عدم صدمه به خود و مسافران، اطلاعات تماس و بیمه را با راننده دیگر مبادله کنید. مهمترین اطلاعاتی که رانندگان باید پس از تصادف رد و بدل کنند در اینجا آمده است:
- نام کامل و اطلاعات تماس
- شماره شرکت بیمه و بیمه نامه
- گواهینامه رانندگی و شماره پلاک
- نوع ، رنگ و مدل خودرو
- محل تصادف

توصیه می شود که هنگام بررسی حقایق با راننده دیگر از بحث در مورد خطا اجتناب کنید. وقتی شکایتی بیمه ای ارائه می دهید، تنظیم کننده درخواست شما را بررسی می کند که بر اساس بازرسی از وسایل نقلیه/اموال آسیب دیده، اطلاعات ارائه شده توسط شما و سایر طرفهای حادثه و هرگونه اسناد و مدارک ، مانند گزارش پلیس ، چه کسی مقصر است.

 

7- اسناد تصادف

برای محافظت از خود، اقدامات زیر را توصیه می کنند:


- افسران را مشخص کنید. به محض ورود پلیس ، نام و شماره نشان همه افسران پاسخگو را دریافت کنید.
- یک کپی بگیرید. از افسران پلیس حاضر در محل تصادف بپرسید کجا می توانید نسخه ای از گزارش تصادف را تهیه کنید. بیمه گر شما ممکن است هنگام ارائه درخواست بیمه خودرو، یک نسخه از گزارش را بخواهد.
- عکس بگیرید. با گرفتن عکس از وسیله نقلیه خود از زوایای مختلف و نشان دادن خسارت وارده به هر دو خودرو، تصادف را به طور کامل مستند کنید. همچنین بهتر است هنگام گرفتن عکس از خودرو شماره پلاک آن نیز مشخص باشد. ممکن است بتوانید در حین فرایند ادعا عکس ها را با بیمه گر خود به اشتراک بگذارید تا از مطالبات شما حمایت کند.

 

8- به بیمه گر خود اطلاع دهید و روند مطالبات را آغاز کنید

ممکن است بخواهید هنگام حضور در محل با نماینده بیمه خود تماس بگیرید. به این ترتیب  آنها می توانند دقیقاً به شما بگویند که برای پردازش ادعای شما به چه چیزهایی نیاز دارند و در طول فرایند ادعا چه انتظاری دارند.

تصادف می تواند حتی با تجربه ترین راننده را سردرگم و گیچ کند، اما رعایت این مراحل ممکن است از شما در برابر نگرانی های غیر ضروری محافظت کند. به این ترتیب ، شما می توانید بر همکاری با شرکت بیمه خود تمرکز کنید تا وسیله نقلیه خود را به آسانی و در سریع ترین زمان ممکن تعمیر کنید.

 

همچنین شما می توانید انواع لوازم جانبی خودرو مانند پمپ باد دو سیلندر فندکی خودرو ، آینه مانیتور دار با دوربین عقب و جلو و ردیاب خودرو را از سایت بانه ناب با بهترین کیفیت خریداری کنید.

 

نظرات کاربران
اولین کسی باشید که در این مورد نظر می دهد

شما نیز نظر خود را بنویسید

Captcha